חדרי ילדים מהאגדות

סיגל איל ifeel
חדרי ילדים מהאגדות


מעצבים מספרים על חדרי ילדים של העשירון העליון, בהם מוגשמות הפנטזיות של הילדים (ושלכם). אם יש לכם בין 25 ל- 80 אלף שקל בצד, גם אתם יכולים להתחיל לבחור אגדהרבים מבני העשירון העליון מוכנים להשקיע עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים בעיצוב חדר הילדים שלהם. יש שמגיעים אל המעצב עם רעיון מובנה וממש לא אכפת להם כמה יעלה להפוך את הרעיון למציאות, ויש שנותנים למעצב יד חופשית לעצב את החדר לפי מיטב כישרונו והבנתו.

הממלכה הקטנה שהם מעצבים לילדיהם, עשויה לכלול פריטים שיובאו במיוחד עבורם מחו"ל, מצעים שיוצרו בעבודת יד ומותאמים במיוחד עבורם, שנדלירים מפוארים ואפילו טפטים עם טקסטורות מיוחדות של זהב בשיבוץ יהלומים.

מאחר ומדובר בשוק קטן יחסית בארץ, יש מעצבים בודדים המתמחים בעיצוב חדרי ילדים לעשירון העליון, אולם בהשוואה לעולם מדובר בתחום מאוד מפותח בישראל.

באירופה ובארה"ב, למשל, כמעט ולא מייצרים רהיטי ילדים בייצור ידני. אפילו האיטלקים, שנחשבים לשם דבר בתחום העיצוב, כמעט ולא משווקים רהיטי ילדים בייצור ידני.

עם רשימת מעצבי חדרי הילדים לעשירון העליון בישראל נמנים קרן הירש - בעלת 'סטודיו קרן' בתל אביב, חגית סער - בעלת 'הנד מייד דיזיין' ברמת השרון, אלישבע צור - בעלת 'סטודיו פפיטה קידס' בהרצליה פיתוח, דני ומירב נקר-פוגל - בעלי 'דני הנקר' בהוד השרון וסטודיו 'שרית חי שני' בתל אביב.

המעצבים האלה יכולים להפוך כל פנטזיה לממשית, הכל תלוי בסכום שהלקוחות מוכנים להשקיע בחדר הילדים.


 
"טמבור"

 
"רהיטי סגל"

 

מיטות אפריון וגילופים בעבודת יד

"עשירים לא מייעדים את חדר הילדים לטווח הארוך. אין את המחשבה, שאם הוצאתי הרבה כסף, אז החדר צריך לשמש את הילד לשנים רבות", אומרת חגית סער. "כדי לעצב חדר ילדים יקר ומיוחד צריך חלל גדול. בקרב בני העשירון העליון, ברוב המקרים, יש לילד חדר גדול מאוד או מתחם מגורים הכולל גם חדר אמבטיה וחדר ארונות. מאוד מאתגר לעצב חדר כזה".

האם יש הבדל מבחינת ההשקעה הכספית בחדרי בנות לעומת חדרי בנים?
סער: "החדרים היקרים יותר הם של בנות, כי אצלן צריך יותר מקומות לאחסון. המיטות מפוארות עם אפריון וגילופים בעבודת יד, יש פינת ישיבה ובחדר האמבטיה יש ארונות תואמים לעיצוב הכללי של החדר. חדרי בנים הם ברוב המקרים פחות מפוארים עם דרישה לסגנון 'קוּל'. לכן חדר של בנות יהיה תמיד יקר בכ- 20 אחוזים יותר מחדר של בנים".

מהו החדר הכי יקר שעיצבת?
"ברוב המקרים העלות נעה בין 25 ל-40 אלף שקל. אחד הפרמטרים לחדר ילדים יוקרתי הוא החומרים שבהם משתמשים. בחדרים כאלה אנחנו משתמשים בעץ מלא מבוק ומסנדוויץ', כאשר גם המסילות והצירים הם באיכות הגבוהה ביותר. רמת הגימור מעולה, ולעיתים כוללת קרניזים ופיתוחים בעץ בעבודת יד. הריפוד יוקרתי ומיוצר על ידי רפדים, המתמחים ברהיטים עתיקים יוקרתיים. מדובר בבדים איכותיים של 'ריינבי' ולעיתים גם בבדים משובצים ביהלומים. בחדרים כאלה הולכים על הטוב ביותר, כי מדובר בלקוחות, שחלקם מייבאים רהיטים לבית באופן אישי מהמעצבים הגדולים בעולם, ומקפידים על איכות גם בחדרי הילדים.


 
"שילב"

 
"רהיטי שׂגם"

 
"עצמל'ה"

מהו החדר הכי מיוחד שעיצבת?
"חדר בהשראת האגדה על סינדרלה ושבעת הגמדים. הארון היה בנוי כמו ארמון, ובמרכזו עמדה מיטת אפריון גדולה ופינת איפור. החדר היה מאוד גבוה, אז תליתי נדנדנה מהתקרה ועליה הושבתי בובות. על הנדנה כרכתי תאורה של פרחים. כל פריטי הטקסטיל והטפטים הותאמו לאווירה".

ארון עם דלת סתרים

המעצבת קרן הירש מספרת כי חדר הילדים המיוחד ביותר שעיצבה היה חדר לילדה בת שבע בסגנון עתיק. "בחדר הוצבה מיטת אפריון בגודל של מיטה זוגית, ומעליה טול משובץ באבני קריסטל", מתארת הירש. "הארון נבנה בסגנון עתיק וחלקים ממנו, כמו למשל הקרניז העליון, נלקחו מארון עתיק מאוד, שקניתי במיוחד במכירה פומבית בצרפת.

אף הטואלט היה מפואר ביותר ובנינו אותו לפי תמונה של טואלט מהמאה ה- 18. הקירות נצבעו בטכניקה מיוחדת, עם טיח צבעוני, ועליהם הודבקו לייסטים מעץ, עם חריטות בצבע זהב. בנוסף, תלינו בחדר שלושה שנדלירים עם ריזוטות ועל הקיר, מאחורי המיטה, הודבק טפט עם טקסטורה של זהב, משובץ ביהלומים. על הרצפה הצבנו פרקט אפקוסי מבריק".


 
"קרן - סטודיו לעיצוב"

מה הכי חשוב למי שמזמין חדר ילדים בעשרות אלפי שקלים?
הירש: "קודם כל חשוב לו שהחדר יהיה מיוחד ושלא יהיה עוד אחד כמותו. מעבר לכך הוא דורש רמת גימור גבוהה, משקיע בפרזול ובעצם לא חוסך דבר. יש שמתעקשים על תחרות עתיקות ובדים מחו"ל, ויש שמבקשים לייבא מחו"ל רגליים עם קישוטים מעץ למיטה.

בחלק מהמקרים מדובר בלקוחות שמסתובבים הרבה בעולם, ונחשפים לסגנונות עיצוב שונים. הם פיתחו טעם אישי ויודעים בדיוק מה הם רוצים. יש גם את אלה שלא מבינים בעיצוב, אבל יש להם כסף לשכור מעצבים יוקרתיים, שבאים אלינו עם רעיונות מתוחכמים ומקוריים".

מהו החדר הכי יקר שעיצבת?
הירש: "עלות החדר הכי יקר שעיצבתי הייתה 80 אלף שקלים. זה היה חדר ענק, שבו הצבתי ארון מפואר ומאוד עמוק, בעל דלת סתרים. אפשר היה להיכנס דרכה לתוך הארון ולשחק שם. המיטה, שעוצבה כטירה, הייתה מרשימה בגודלה ובעיצובה, ומתוכה הוביל סולם לטירה נוספת, שעליה ניתן היה לטפס.

שולחן העבודה בחדר היה מאוד גדול ושולבו בו יחידה נמוכה למחשב ולפלייסטיישן ויחידה גבוהה יותר שתשמש את הילד בעתיד ללימודיו".

המעצבת שרית חי שני טוענת כי מה שמנחה את בני העשירון העליון, שמזמינים אצלה חדר ילדים, הוא הרצון להתבדל ולעצב חדר ייחודי, שיספק את כל הצרכים של הילד.חי שני: "בחדרים יוקרתיים, ברוב המקרים, משלבים מיטה זוגית ופינת אירוח, כי מדובר בחדרים מאוד גדולים שמאפשרים זאת".


 
"שרית חי שני"

באיזה חומרים את משתמשת בחדרים מהסוג הזה?
חי שני: "כל הבדים שלנו מכותנה מלאה, השטיחים ארוגים ביד ואני משתמשת רק בעץ מלא. אני גם משלבת הרבה עבודת יד ברהיטים כמו, למשל ספרייה שעיצבתי ,שכל החוצצים שלה דמויי קופים המגולפים ביד. עלויות של עבודת יד הן לא זולות, אבל אני כאן כדי להגשים את הפנטזיות של הלקוחות שלי ולפנטזיות האלה יש מחיר".

ומה לגבי התאמת הרהיטים לגיל הילד?
"רהיטים לילד בן שנתיים, בשינוי קל יכולים להתאים גם לגיל מבוגר יותר. יש למשל שולחנות לפעוטות, שהגובה שלהם 52 ס"מ, כאשר בעתיד ניתן להגביה את השולחן על ידי הארכת הרגליים. כדוגמה: גג על ארון בגדים, שעיצבנו לחדר של ילד בן 3, בדומה לבית משחקים, ניתן יהיה להסרה בעתיד על מנת שהארון יתאים לחדר של נער. שידת תינוק, שבשנה הראשונה משמשת להחתלה, יכולה בהמשך לשמש לאחסון צעצועים. מדובר ברהיטים איכותיים שנשמרים שנים רבות".

מהו הרהיט היקר - המוזר ביותר - שעיצבת לחדר ילדים?
"במסגרת תערוכה שהשתתפתי בה, ריפדתי מכונית מבחוץ בבדים והיא הפכה לצעצוע ענק. המכונית הזו תוצב בקרוב בחדר ילדים שהזמינו אצלי. מדובר בחדר מאוד גדול והמכונית תשמש מעין אובייקט פיסולי, שאפשר לשחק בתוכו".

רומנטי לבנות, מודרני לבנים

המעצבת אלישבע צור מספרת כי בדרך כלל הלקוחות מגיעים אליה ללא הילדים כדי להזמין עבורם חדר, אלא אם כן מדובר בילדים גדולים. אם מדובר בהזמנת חדר לבית, הנמצא בשלבי תכנון, אז ברוב המקרים הלקוחות מגיעים עם האדריכל שעיצב את הבית. "האדריכל רוצה שכל הבית ידבר באותה שפה ולכן הוא מביא את הלקוח למקומות שמתאימים לעיצוב שלו", מסבירה צור.

יש לקוחות שחשוב להם שהחדר ייראה יקר רק כדי לנקר עיניים?
"כן, יש גם כאלה. הם פונים למעצבים נחשבים, כדי שיוכלו לומר שהם קנו את הרהיטים אצל מעצב בעל שם, ואז ברור שזה גם עלה להם הרבה כסף. יש שמבקשים עיצוב פרובוקטיבי יותר מבחינת הצבעוניות, ובדים מבריקים כדי שגם בחדר הילדים יראה העושר. אבל אין לי הרבה לקוחות כאלה. הרוב הם אנשים שמבינים בעיצוב ורוצים דברים טובים ויפים בביתם".

מהם סגנונות העיצוב המועדפים על בני העשירון העליון?
"יש נטיה אצל בנות לחדרים בסגנון קולוניאלי, רומנטי ואצל בנים הקו יותר מודרני ונקי. יש גם ביקוש לחדרים המעוצבים על פי נושא כלשהו, כמו למשל עליסה בארץ הפלאות, נסיכות ופיות לבנות, ולבנים חדרים עם אלמנטים של סירות ומכוניות. לאחרונה עיצבתי חדר לילד בנושא ים ובכל הרהיטים יש מוטיב חוזר של חורים עגולים כמו חלונות של אונייה - במיטה, בארון, בארונית ובספרייה. הצבעים השולטים בחדר הם תכלת, כחול, לבן וצבע חול".


 
אלישבע צור - "פפיטה קידס"

 
אלישבע צור - "פפיטה קידס"

את נתקלת בדרישות הזויות?
"רוב הלקוחות, למרות שהם מוציאים הרבה כסף על החדר, רוצים להישאר בגבול הפרקטי והשימושי, ולכן הם לא 'משתגעים'. הם לא יבקשו לעצב מיטה מוזרה או ארון משונה, כי זה גימיק, שנמאס ממנו אחרי תקופה קצרה".

מה ההבדל מבחינת החומרים בין חדר ילדים יוקרתי לחדר ילדים סטנדרטי?
"רמת הנגרות, איכות הגימור, הצביעה והחומרים שבהם משתמשים. הכול עניין של כמה הלקוח מוכן לשלם. אנחנו עובדים עם כל מיני חומרים - עץ בוק, לפעמים בשילוב אן.די.אף, ולעיתים בשילוב פורניר. כשכל הרהיטים בחדר מיוצרים רק מעץ ובעודת יד, המחיר עולה. מי שמוכן להשקיע הרבה כסף, ישקיע גם בפריטים הנלווים בחדר - בדי ייבוא רקומים, וילונות איכותיים ועוד".

מירב נקר פוגל, מבעלי 'דני הנקר', טוענת כי רוב בני העשירון העליון, שמגיעים אליהם, מתגוררים בבתים פרטיים, שעוצבו על פי דרישתם, ולכן לא מדובר בחדרי ילדים סטנדרטיים.

"לעיתים החלונות הרבה יותר נמוכים מהסטנדרט, או שיש חדר ארונות בתוך חדר הילדים. העיצוב הוא פרטני וייחודי לכל חדר כזה", מסבירה נקר.


 
"דני הנקר"

 
"דני הנקר"

רוב חדרי הילדים האלה הם יחידות דיור בפני עצמן?
"לא תמיד, אבל הם מאוד גדולים בהשוואה לחדרי ילדים בדירות סטנדרטיות. לרוב אנחנו משלבים בהם מיטה וחצי וארון בגדים גדול מהסטנדרט. מעבר לכך, לרבים מהילדים האלה יש את כל מכשירי החשמל שהם צריכים בתוך החדר, ויש לתת פתרון עיצובי לכל מכשיר, כמו למשל למחשב, למדפסת או לסורק".

באיזה חומרים אתם משתמשים בחדרים כאלה?
"בעץ ליבנה סנדוויץ', שהוא חזק ואין בו 'עיניים' כמו בעץ אורן. הוא נראה טוב וקל לצבוע אותו בשל בהירותו. לעיתים אנחנו משתמשים בעץ מלא או משלבים עץ אורן, כדי לתת להעניק לחדר סגנון כפרי. הכל תלוי בדרישות. מעבר לכך, המסילות והצירים מאוד איכותיים וגם רמת הגימור גבוהה יותר. יש הקפדה על כל הפרטים, כמו למשל הסתרת חוטי החשמל, על מנת שהחדר ייראה מושלם".

 

מתוך: מגזין DO


לכתבה המלאה במקור