Građevina ukupne površine od neverovatnih 2,5 miliona kvadrata imaće 900 stanova i tri hiljade hotelskih apartmana. Unutra će se nalaziti i internacionalna škola za 500 učenika, bioskop, muzej, pozorište, sportski centar, dva vidikovca, podzemni parking za 14.000 automobila i bezbroj prodavnica.
„Grad u gradu“, kako ga neki zovu, dobio je naziv zbog fasade, načinjene od stakla isprepletenog tako da podseća na izlomljeni kristal. Atrijum, unutar zgrade, visine 152 metra, biće sasvim dovoljan da u vrelim letnjim mesecima bude osveženje velikom broju posetilaca. Spoljne „obloge“ biće otvorene leti, a zatvorene zimi da bi se sačuvala unutrašnja temperatura koja u Moskvi zimi može pasti i do minus 30 stepeni Celzijusa.
Sa „Kristalnog ostrva“ pružaće se najlepši panoramski pogled na Moskvu, sa trga koji se nalazi 300 metara iznad zemlje. U parku, koji će se nalaziti oko građevine, posetioci će moći i da skijaju i klizaju.
- „Kristalno ostrvo“ je oličenje ruske ambicije 21. veka. Rusija teži povratku „na visoke grane“, a zgrada poput „Kristala“ simbolizovaće moć i uspeh - prokomentarisao je Timoti Gordon Eš, profesor s univerziteta Oksford.
Ovo nije prvi put da britanska kompanija „Foster and Partners“ impresionira idejama. Oni su tvorci novog Vembli stadiona i Gerkin poslovnog centra u Londonu, a grade i novi Svetski trgovinski centar u Njujorku i najveću aerodromsku zgradu na svetu u Pekingu koja podseća na džinovskog zmaja.
Britanski arhitekta Norman Foster projekat „Kristalno ostrvo“ poredi sa Albert Holom, koji je u Londonu otvorila Kraljica Viktorija 1871. godine u zlatno doba britanske monarhije.
- Veoma sam uzbuđen zbog ovog projekta. Ovo je jedinstveni slučaj sjedinjavanja stanova, kulturnih ustanova, kancelarija i parkinga unutar istog zdanja - kaže arhitekta Foster.