מתגעגעים לימי התום? נוסטלגיה במטבח

נטשה חיימוביץ' לאשה
פרחים מצויירים באליזבת טרוסט צילום: שי אדם

פרחים מצויירים באליזבת טרוסט צילום: שי אדם


נטשה מאוהבת בכלים בטעם של פעם, בזיכרונות, ברגשות ובמחשבות שהם מעוררים. גם אתם צמאים לקצת נוסטלגיה? כך תעטרו את המטבח שלכם בכלים שיעשו לכם נעים בלבבמטבח שלי, מעל המקרר, מונח ארגז לחם לבן מאמייל, פריט וינטג' אותנטי משנות השישים שקניתי לפני כמה שנים בשוק הפשפשים במחיר מציאה. אני אוהבת לדמיין סבתא מהודרת סגולת שיער ששיחקה ברידג' עם החברות, שגם אצלה, ממש כמו אצלי, עמד ארגז הלחם הזה על המקרר במטבח. כנראה שבגלל המחשבות הנוסטלגיות מהסוג הזה אני נמשכת לחפצים וכלים בעלי אופי ישן. גם כשאני קונה כלים חדשים אני מעדיפה כאלה שמתחזים לישנים, ולא קשה למצוא כאלה בחנויות לכלי בית. המועדפים עליי אישית הם כלי אמייל. במשך שנים אספתי אותם בקנאות בשווקים ובחנויות סדקית ישנות, ואילו השנה גיליתי שפע של כלי אמייל יפהפיים ובעלי מראה נוסטלגי בחנויות. 

 


קופסת אמייל לעוגות של SOFI. צילום: סופי בר-אדון

 

אומרים שהיה פה שמח

על כריכת הספר המקסים והנוסטלגי של עדי יפת-פוקס, "היה לנו אוצר" (הוצאת "קתרינה הגדולה") מתנוסס צילום פשוט של ארגז הלחם הלבן מאמייל. ממש אותו ארגז שנמצא אצלי על המקרר. הספר אוצר בתוכו רגעים של בית ישראלי משנות השישים והשבעים יחד עם המון צילומים של חפצים ישנים ומעוררי געגועים. במהלך העבודה, מספרת יפת-פוקס, היא גילתה באיזו קלות מעוררים הפריטים הדים מזמנים רחוקים ומזמנים מחשבות על השינויים שחלו במרוצת השנים בתפישותינו ובאורח חיינו. "החפצים הדוממים והמרופטים התמלאו חיים מול עדשת המצלמה", היא מספרת בהתלהבות, "עדים מוחשיים לפשטות, לפנאי, לרוגע, וגם לקשיים הפיסיים שהיו חלק משגרת החיים וממטלות היום-יום באותן שנים. כולם מספרים את אותו סיפור של שוויוניות והסתפקות במועט".זוכרים? כובע ים פרחוני, מתוך הספר "היה לנו אוצר" (צילום: עמית גושר)

איפה מוצאים את החדשים-ישנים האלה?

קולקציית כלי האמייל של מעצבת המוצר סופי בר-אדון, SOFI שמה, הצליחה

 להעלות חיוך על שפתיי. קנקנים וספלים בגוונים ענוגים של ורוד ותכלת, מעוטרים בנקודות פולקה לבנות; קומקומי תה מקושטים בפרחים עדינים בסגנון הבדים של פעם; וכלים לבנים עם גימורים שחורים שמזכירים לי מאוד את ארגז הלחם הישן. שמחתי לגלות שהקולקציה המקסימה מוצעת למחירה באתר ארטלוק ובחנות לעיצוב הבית "חדרים" בתל אביב.

 


קנקן פרחוני של SOFI

 

במחלקות לכלי בית ברשתות לעיצוב הבית כמו גולף אנד קו, איי.די.דיזיין וביתילי


 מצאתי כמה כלים יפים מאמייל שהעלו בי געגועים נוסטלגיים: קופסאות לסוכר, קפה ותה, קנקנים ומגשים. ברשת העיצוב סוהו, מצאתי משפכים מעוצבים לגינה מאמייל וברזל בעיצוב רטרו מענג. בחנות הצבעונית אליזבת טרוסט ברמת השרון מוצגים כלי אמייל צבעוניים מנצנצים, מעוטרים בפרחים מצוירים בעבודת יד, שיובאו מהודו. לכתבה המלאה במקור