Ám ha sikerül élni a bennük rejlő adottságokkal, magunk is meglepődünk az eredményen, hiszen a tér arányai, hangulata, fényviszonyai – épp a falak megfelelő festése, tapétázása révén – radikálisan megváltoztathatók.

A színek, minták vég nélkül variálhatók, és ezek akarva-akaratlan kihatnak az érzelmeinkre. Ha lakásunkat jellegtelennek találjuk, a különféle színek megfelelő alkalmazásával életet vihetünk bele. A világos színek levegős, tágító tulajdonságai éppúgy közismertek, mint a sötétek meleg fészekhatása. A fehérek visszafogottságra hajlamosítanak, a kékes-szürkék álmodozásra, a napsárgák izgatóak.

A falak dekorálásának nem kell okvetlenül sok pénzbe kerülnie. Az egyszerű fal önmagában is látványos lehet, elég, ha többször egymás után átfestjük fehér festékkel. Míg a semleges színek az egyszerűség érzetét erősítik, az erős színek a drámai hatást fokozzák. Mielőtt azonban nekilátunk a tervezésnek, a beszerzésnek és a kivitelezésnek, ne feledjük, hogy a különféle technikák csak akkor engedelmeskednek nekünk, ha ehhez minden körülmény biztosítva van. A leglátványosabb festés, tapétázás is kétes értékű lesz, ha a falak nincsenek megfelelő állapotban. A szépen festett, vagy tapétázott falnak nélkülözhetetlen feltétele a kellően feltárt és előkészített alap.

Végezetül a munkák utolsó felvonásáról, a nagytakarításról. Ma már – hála egy csomó praktikus szerszámnak, eszköznek – nem ördöngösség a „romeltakarítás”. Amikor mindezeken a munkafázisokon túljutottunk, nincs más hátra, mint örülni az eredménynek – és felkészülni a következő festésre, tapétázásra...
 

Amire a lakberendező figyelmeztet


Lakatos Emese gyakran és szívesen fest egyéni ízű mintákat falra, bútorra egyaránt. Tapasztalatait a következőképpen foglalja össze: „Az elsődleges szempontok között kell említeni a lakás tulajdonosának az egyéniségét. Tehát mindig az ő kedvenc színeiből indulok ki, emellett megvizsgálom a tér szerkezetét, arányait, az aktuális trendeket és nem utolsósorban a pénzügyi lehetőségeket. Tapasztalataim alapján ma nálunk az emberek leginkább a természetközeli színeket keresik, így a mogyoró, a kávé, a szürke és a fehér a favorit, amelyekhez – meghökkentésként – szívesen kevernek élénk narancsot, vöröset, pisztáciát, zöldet, kéket. Az elterjedt festési technikák mellett a különféle alternatív megoldások, mint a daráltgyapjú-adalékból készült, folyékony festék érdekes távlatokat nyithatnak ezen a területen.”


FESTÉS

Íme, a klasszikus változat 21. századi virágzása: a míves mennyezeti stukkóhoz kiválóan alkalmazkodik a falak márványozott technikája.
Festéssel viszonylag olcsón valósíthatunk meg érdekes hatásokat. Bár látszólag nem nagy jelentőségűek, a jól bevált, ismert trükkökkel sokat lehet lendíteni a végeredményen. Például vízszintes felhordott mintákkal szélesíthetünk, függőlegesekkel magasíthatunk a téren, a geometrikus minták a tágasság érzetét keltik. A fehérre festett mennyezet alacsonyabbnak tünteti fel a túl magas helyiséget és hasonló hatást kelt a mennyezetről az oldalsó falakra beforgatott szín is. Gondoljunk arra is, hogy a padló legyen egy árnyalattal sötétebb a falaknál, ennek pszichés hatása van, ugyanis így nem lesz bizonytalanság-érzetünk az adott térben.


Milyen festéket válasszunk?

A napjainkban használt festékeknek több fajtája is ismert, így a lapos, a tojáshéj, a szatén, a félselymes és a magasfényű. Jó tudni, hogy minél fényesebb egy festék, annál könnyebb tisztán tartani. A fakó, valamint a tojáshéj fedőrétegek rejtik el leghatékonyabban a fal apróbb hibáit. A magasfényű festékek ezzel szemben fényt és dinamizmust visznek a felületre, következésképp annak minden apró egyenetlenségét is felerősítik. A minőségi festékek sokba kerülnek, ám hosszú távon kifizetődőek – gondoljunk csak a gyakoribb festéssel járó visszatérő költségekre és munkára.


Melyik szín az igazi?

Ennek eldöntése többféle módon lehetséges. A legegyszerűbb, ha a falat a belső tér szerves részeként kezeljük, és színét az ajtók, ablakok, a padló és a padlószegély színéhez igazítjuk. A másik lehetőségünk, hogy egy festőművészhez hasonlóan minden elemmel egyszerre számolunk, és a helyiségben található bútorokat vesszük kiindulópontul, majd a falakat – hozzájuk igazodva – ezek kiegészítő színeire festjük.


Próbafestés

Néhány szóba jövő festékfajtából, szerezzünk be egy keveset, majd a szoba különböző pontjain végezzünk próbafestést (az ablak közelében, a padló fölötti sávban, a mennyezethez közel, a szoba egy sötétebb sarkában). Az így kapott mintákat vizsgáljuk meg különböző napszakokban, természetes és mesterséges megvilágításban, és képzeljük hozzá a bútorokat, szőnyegeket, függönyöket is.


Faldekorálás

Európában a nyolcvanas években élte virágkorát, hozzánk kissé megkésve érkeztek a különféle rongy- és szivacstechnikás festési módok. Divatjuk napjainkra világszerte hanyatlásnak indult, helyüket a nagy gyakorlatot kívánó márványozási módszerek vették át. Még mindig kedveltek a különféle szemcsés felületek, amelyek hatásosan tüntetik el az apróbb hibákat.





A fal dekorálásának alapszabályai

Érdekes párosítás: az előszobapadló burkolatának mozgalmas látványát márványozott falfestési technikával egészítették ki.
Vigyázzunk a mintákkal! A kevesebb – több. Mutatós lehet egy szűk helyiségben, előszobában, a derékmagasságban körbefutó, falra festett párkány, amely „távolabb viszi” a szemben lévő falakat. A mintáknál ügyelni kell a megfelelő arányokra. Ha bizonytalanok vagyunk, célszerű a díszítést 1:1 arányban papírból kivágni, és a helyére próbálni. Érdemes kísérletezni: sablon segítségével egyedi mintákat gyárthatunk, de festhetünk a mennyezet alá körbefutó párkányt, vagy a padlóhoz közel lábazatot.


Velencei módra

A márványozó festékek egy csoportja különleges összetétele alapján alkalmas a kültéri dekorálásra is.
A faldekorálás egyik különleges technikája az úgynevezett a Villa Venezia stukkó, amelynek gyökerei a klasszikus, velencei palotákig nyúlnak vissza. Néhány éve a német Jaeger cég dolgozta ki ennek mai, modernizált változatát, amelyet azóta sok helyen, így nálunk is sikerrel alkalmaznak.



S.Tóth István
festőmester, a magyarországi forgalmazó Free Line Kft. munkatársa tapasztalatait így összegzi:



A képen látható enteriőr a velencei technika mai modern átiratát mutatja.
„A technikát rövid idő alatt el lehet sajátítani. A rendkívül dekoratív festési mód alkalmas a legelegánsabb lakások és közintézmények dekorálására is. Környezetbarát, ugyanis az alatta lévő falfelület szabadon lélegzik. Szemben a hagyományos, négy-ötévenként ajánlott festési móddal ez akár nyolc-tíz évig is kitart, majd megismételhető, illetve helyettesíthető bármely más technikával.”






 

Latex festékek

 

Újabban igen népszerűek a latex festékek, amelyekről Farkas Róbert, a Caparol cég tervezője így vélekedik: „Ezek igen strapabíróak, jól bírják a mosást, a súrolást, beltéri bevonatok készítésére alkalmasak, ezért a különösen nagy igénybevételnek kitett falfelületek festésére ajánlottak. A Capamix Seidenlatexszel kezelt fal selyemfényű, a Capaver Matt Finish matt hatást eredményez. A Caparol Alucryl selyemfényű, ezüstmetál festék, amely kifejezetten belsőépítészeti, dekorációs célokra ajánlott. Selyemfényével ragyogóvá teszi az alapfelületet, például az üvegszövet esetében kiemeli az anyag textúrájának különlegességét.”