רואים צלול

אביטל מאור בית & נוי
רואים צלול


חידושים בחדר הרחצה כפי שנראו בתערוכת ISH במסגרת Messe Frankfurtתערוכת  ISH (אינסטלציה, סניטציה ומיזוג אוויר), שנערכה בפרנקפורט בין ה-6 ל-10 במרץ, היא תערוכה דו שנתית, הגדולה מסוגה בעולם. בה הציגו השנה כ- 2,400 מציגים, על שטח של כ- 250,000 מר והיא משכה אליה כ- 200,000 מבקרים. בתחום חדרי האמבטיה בלבד הציגו 700 חברות, על שטח של כ- 110,000 מר.

סיבוב באולמות שהוקדשו לתחום חדרי האמבטיה (אמבטיות, כיורים, מקלחונים, ג'אקוזי, ברזים, אסלות, ריהוט ואביזרים נלווים) מבהיר סופית שתחום זה מביא לידי ביטוי צד נוסף של תרבות האסקפיזם, החיים הטובים וסגנון החיים. אמנם המענה לפונקציונליות לא נעלם, אלא אף מודגש, אך לצידו הורחב באופן משמעותי תחום האסתטיקה והפינוק. באמצעות שדרוג האביזרים, החומרים, הצבעוניות והטכנולוגיה, החברות המובילות בתחום מנסות ליצר בחדר האמבטיה חוויה רב-חושית וחושנית, המעלה על נס את הפרט והפינוק שלו

.

כל חברות הענק הציגו בתערוכה, כל אחת מהן מנסה להתעלות על השנייה בשטח תצוגה מרהיב , מפתה, ואף מפכה, עם מיצבי מים זורמים מכל עבר, משולבים בגימיקים של תאורה.  המדגם שמובא להלן הוא על קצה המזלג, ומייצג באופן בולט את מגמת שיתופי הפעולה שרוקמות החברות היצרניות עם מעצבי על מובילים.

חברת Laufen השוויצרית הציגה לראשונה את סדרת Dot, פרי שיתוף הפעולה עם חברת Alessi, בעיצוב האדריכל ההולנדי Wiel Arets.

חברת Grohe הגרמנית הציגה את סדרת ברזי Ondus בהם ניתן לקבוע את טמפרטורת המים, נפח המים ואורך הזרימה כולל אפשרות לקבע זיכרונות.

חברת VitrA התורכית הציגה את קו Istanbul של המעצב Ross Levengrove – סידרה שכבר זכתה במספר פרסים בתחום עיצוב חדרי האמבטיה וכן את סידרת Water Jewls של המעצבMtteo Thun.

חברת Kludi הגרמנית, שכבר ערכה שיתופי פעולה עם  Joop והציגה חדרי אמבטיה יוקרתיים בשיתוף חברת Swarovski, הציגה לראשונה חדרי אמבטיה מעוצבים בשיתוף חברת Esprit.

חברת DornBracht הגרמנית הציגה את המודולים הסימטריים של סידרת   Symetrics

חברת Fantini האיטלקית הציגה סדרת ברזים המורכבים מפס מתכת מחורר (ברוחב משתנה )שהצמוד לקיר וממנו יוצאים המים.

חברת Cisal האיטלקית הציגה את סדרת Kawa שעוצבה על ידי קארים ראשיד.

חברת Hansa הגרמנית הציגה את ראשי ברזי המקלחת השקופים, שכבר זיכו אותה בפרס העיצוב Red Dot השנה

.

מבחינת מגמות שחשפה התערוכה ניתן כמה מובילות

Private Spa  - גישה שמעבירה את קונספט חדר האמבטיה כסוג של מקדש פרטי לטיפוח פיסי ורוחני כאחד. במסגרת זו, חדר האמבטיה הוא ספא פרטי, שמקבל טיפול והתייחסות שונים מאשר חדר האמבטיה שהיינו רגילים לו עד עתה, למשל בכך, שאמבטיות הן פעמים רבות פריט Free Standing העומד על רגליים בתצורות שונות, וגם בהקשר של גודל ורמת פינוק ונוחות.

גודל - הכל גדול. ראשי המקלחות הפכו לצלחות ענק, המקבלות את ההגדרה Rain Showersובהחלט בעלות ביטוי צורני של מפל, יותר מאשר של זרזיף מקלחת ממוצע. במקביל גם המקלחונים, האמבטיות והרהוט המשולב הופכים גדולים ומרווחים יותר.

תאורה - אי אפשר שלא להבחין שהבון טון, הוא שילובי תאורה באופן בולט ומרכזי, לא רק כתאורת חלל מסורתית, אלא בתוך האביזרים עצמם. ראשי המקלחות, האסלות, הברזים, סביב האמבטיהכולם משולבים עם תאורה, לעיתים אף בצבעים מתחלפים, על מנת להתאימם למצב הרוח הרגעי.

פינוק - נוחות ופינוק, שבאים לידי ביטוי למשל, באביזר כמו מכסה אסלה הידראולי, המונע טריקה. מתקנים מתוחכמים לחימום החדר, המגבות, הבגדים, רהוט משתלב ועוד.

טכנולוגיה - הטכנולוגיה המתקדמת חוגגת גם היא באמבטיה, דוגמת באמצעות שלט מתוחכם השולט על טמפרטורת המים בברזים, עוצמתם, פיזורם, האור. טכנולוגיות אינסטלציה חכמות המגיעות מתחום ההיי טק, נכנסות גם הן לחדר האמבטיה. אביזר פינוק/טכנולוגיה מעניין שנצפה הוא מראה עליה ניתן להקרין סרטים, דרך טלוויזיה או מכשיר DVD.

חומרים חדשים  - כיורים ואמבטיות מעץ, קרמיקה (חלקם מאוירים בעבודת יד), קוריאן, זכוכית ונחושת, כשחלקם משתלבים כאלמנטים פיסוליים לכל דבר.

סגנון עיצובי - הסגנון הכמעט אחיד בכל התצוגות הוא סגנון אווירי, קליל, מרובע או מעוגל ברכות. באופן יחסי הסגנון הקיטשי, המקושט והמצועצע כמעט ואינו קיים, למרות שעדיין מספר מצומצם של חברות הציגו ברזי זהב משולבים בקריסטל.

הנחה וריחוף - מגמת הכיורים המיועדים להנחה ולא להשקעה בתוך המשטח נמשכת, וכך גם מגמת האסלות המרחפות.

הכותבת הייתה אורחת של חברת טלבר ושל MesseFrankfurt.


לכתבה המלאה במקור