Nova luksuzna stambena naselja sve češće u okviru kompleksa planiraju zajedničke bazene. Toplih dana u Srbiji ima sve više. Nešto racionalniji graditelji zastakljuju bazene, te stanari mogu da ih koriste čitave godine. Kombinujući ih sa fitnes salom i saunom, investitori pretvaraju svoje nekretnine u efikasan magnet za kupce. Stanovi u ovako opremljenim zgradama prodaju se pre nego što se odštampaju njihovi komercijalni katalozi.

 SPOLJNI DVORIŠNI BAZENI

Ako planirate da u dvorištu napravite bazen, angažujte profesionalce, koristeći usluge firmi koje u tom poslu imaju višegodišnje iskustvo. Zakonomernosti je puno, investicija je velika, nema ništa tužnije od bazena koji se ne koristi. Da biste doneli odluku – bazen da ili ne, evo nekoliko saveta:

– bazen traži slugu koji će ga redovno čistiti, proveravati ispravnost vode, dodavati hemikalije za dezinfekciju;

– prostor oko bazena treba da je popločan u što većoj površini, i to protivkliznim pročicama;

– pri izboru pločica za bazen pridržavajte se pravila: ergonomski oblici, otpornost, vodonepropustivost i sigurnost;

– podjednako praktično je podaščati bazensko okruženje, a najbolje drvo je – crveni kedar, s obzirom na to da u sastavu ima prirodni fungicid te je otporan na truljenje i razvoj gljivica;

– ako želite da vam voda u bazenu bude modroplava, popločajte ga svetloplavim pločicama, bele pločice daće efekat nežno plave vode, a bež pločice učiniće vodu tirkizno plavom;

– bazen se leti pokriva da bi se zaštitio od lišća, insekata, životinjica i prljavštine, a zimi prazni;

– predvidite svetlo u bazenu i oko njega – efekat koji se postiže opravdava svaku uloženu paru.

ZASTAKLJENI KUĆNI BAZENI

Većina pravila koja važe za spoljne, poštuju se i za unutrašnje bazene. Njihova nesumnjiva prednost je što se koriste tokom cele godine, ali po specijalnim pravilima:

– zastakljivanje se radi dvostrukim niskoemisionim staklom, najboljih termičkih svojstava;

– metalni prozorski ramovi moraju biti višekomorni sa termoprekidom (termoizolujući);

– najbolji je potpuno klimatizovan prostor, sa odvlaživanjem vazduha da se ne bi stvarao kondenz na zidovima i staklu;

– temperatura vode i vazduha održava se na istoj vrednosti, sa maksimalno dva stepena razlike;

– preporučuje se izrada podno/zidnog grejanja – najracionalnije je, sa najmanje energetskih gubitaka;

– otvorite pogled iz dnevne sobe prema bazenu zastakljenim pregradama – uživajte u bazenu i kad se ne kupate;

– dopunite bazen džakuzi kadom integrisanom u vodenu površinu, sa dodatkom hidromlaznica;

– održavajte besprekornu higijenu vode, bazena, prostora oko bazena, dezinfikujte stopala u plitkom bazenčiću pre ulaska u bazenski prostor.

DŽAKUZI U DVORIŠTU ILI NA TERASI

Gradnja bazena je, svakako, velika investicija. Za znatno manje novca, ali sa dosta dodatnih pogodnosti, kao alternativa može da se postavi džakuzi za više osoba. Koristi se tokom cele godine, u eksploataciji je jeftiniji (greje se manja količina vode), hidromasažne mlaznice su i rekreacija i terapija... Njegova najveća prednost je što ne traži previše prostora te ga je moguće postaviti na terasi. Preduslovi su: odgovarajuća nosivost ploče i mogućnost povezivanja na instalacije vodovoda i kanalizacije.

Dimenzija džakuzija zavisi od veličine terase ili dvorišta, sredstava koja planirate da potrošite i porodičnih navika. Kolektivno korišćenje ne mora biti samo za članove porodice već i za zajedničko uživanje prijatelja. Topla voda hidromasažne kade (35-45 stepeni Celzijusa) pruža užitak korišćenja i zimi, uz bademantil koji ogrnete kada izađete mokri na hladan vazduh. Napunite čaše šampanjcem, odložite ih uz ivicu džakuzija – kombinujte penušavo piće i toplu uzburkanu vodu iz mlaznica. Teško je reći da li je prijatnije kada ste sami ili u društvu.

DŽAKUZI U DNEVNOJ ILI SPAVAĆOJ SOBI

U enterijerima dnevnih i spavaćih soba sve češće se postavljaju velike hidromasažne kade. Industrija ovih proizvoda iznela je na tržište ogromnu paletu maštovitih dizajnerskih rešenja prikladnu za svaki prostor. Pri izboru modela treba se rukovoditi stilom ambijenta, blizinom potrebnih instalacija i, opet, mogućnostima nošenja ploče, s obzirom na to da težina vode može biti blizu tone.

Ako su svi preduslovi ispunjeni, hrabro se odlučite na džakuzi u enterijeru, naravno, uz dobar savet projektanta enterijera, da bi novi komad „nameštaja” bio i skladni ukras, ali irealno koristan. 

U velikim spavaćim sobama ili kupatilima koja su neposredno uz sobe, staklenim zidom odvojite ove prostore, ali obavezno ugradite džakuzi za dve osobe. Mala kućna kabina-sauna, pokretna traka ili trenažni bicikl, omogućiće vam redovnu brigu o zdravlju.

Možda ovi saveti deluju nerealno, s obzirom na veličinu prostorija u našim stanovima, ali za one koji finansijski i prostorom mogu sebi da priušte kućni „bazen”, nadamo se da smo ih ohrabrili.