Donošenje odluke o kupnji kauča počinje s nekoliko pitanja. Tko će od ukućana na njemu najviše boraviti? Hoće li se na njemu zadržavati vaša djeca? Koliko će ga najviše osoba koristiti istovremeno? Predstavlja li sigurno utočište vašeg stana ili je samo prolazna točka? Želite li u njega utonuti ili pak sjediti uspravno? Nakon koliko godina ga namjeravate zamijeniti? Kada dobijete odgovore na ova pitanja, isplanirajte obilazak salona namještaja, a sa sobom povedite i prijatelja ili ukućana koji će vam pomoći donijeti objektivnu odluku i pridružiti vam se u testiranju udobnosti.

Najvažniji dio kvalitetne sjedeće garniture je njena konstrukcija. Zavodljive presvlake, graciozan naslon i mekani veliki jastuci – sve je potpuno nevažno, ukoliko je okvir konstruiran od nekvalitetnih materijala, opruge labave, spojevi materijala slabi, a jastuci nakon nekoliko minuta sjedenja potpuno ravni. Prvobitno oduševljenje atraktivnim izgledom brzo će nestati ukoliko kauč nije stabilan, čvrst, ugodan i anatomski oblikovan.




OKVIR

Temelj kvalitetnog kauča je čvrst okvir koji se najčešće izrađuje od tvornički prosušenog punog drveta – hrasta ili javora. Presušivanjem se odstranjuje vlaga i sprječava pucanje te izvijanje i deformacija materijala. Postoje i druge opcije - paneli i šperploče visoke kvalitete izrađuju se od nekoliko debljih slojeva koji zbog čvrstoće, izdržljivosti i ekonomičnije izrade zadnjih godina u proizvodnji zamjenjuju puno drvo.

Koriste se i čelični profili, kao i moderne i jeftine smjese drveta i plastike, lagane i prikladne jedino za kauč koji ima estetsku funkciju i čiji je vijek korištenja ograničen na dvije do tri godine. Kvalitetno konstruirani okvir na svim spojevima dvostruko je učvršćen – vijcima i lijepljenjem. Uglovi su obično pojačani drvenim dvostrukim klinovima ili spojnicama. Prekriveni su zaštitnim materijalom pa ih nije moguće vidjeti prilikom kupnje, no svaki prodavač trebao bi biti u mogućnosti potvrditi njihovo postojanje ili se konzultirati s proizvođačem i podastrijeti sve tehničke osobine konstrukcije okvira.

SISTEM OPRUGA

Ovaj sistem određuje način na koji će kauč reagirati na pritisak tijela. Najčešće korišten je sistem čeličnih opruga pokretljivih u osam smjerova. Opruge reagiraju na različite stupnjeve pritiska i na taj način pružaju udobnost pokreta prilikom sjedenja. Što je veći broj opruga, time je i pokretljivost i udobnost bolja. Drop-in sistem nešto je jeftiniji, a gotovo podjednake kvalitete.


Njegovu armaturu čine manje opruge povezane metalnim spojnicama, koja se stavlja u okvir i posebno pričvršćuje u uglovima. Cik-cak treći je sistem i vrlo je popularan. Žica s-profila (ili cik-cak) spaja se u mrežu, koja se rasteže u okvir. Ovakav sistem nema pokretljivost kao opruge, međutim pruža čvrst oslonac, koji neki ljudi preferiraju. Ponekad ga se koristi i iz estetskih razloga, npr. kada dizajner želi čvrstu, čistu liniju sjedenja.


JASTUCI

Jednako su važni kao sistem opruga i predstavljaju prijelaz između opruga i našeg tijela. Debljina i mekoća jastuka uvelike ovise o osobnom odabiru, a najčešće možete birati i materijale kojima će jastuci biti punjeni – prirodne poput perja, pamuka, lateksa ili pak umjetne.

PRESVLAKE

Kvaliteta presvlaka najznačajnije utječe na završni izgled vašeg kauča, ali i na cijenu. Zbog toga uzmite u obzir njegovu estetsku vrijednost, izdržljivost materijala i financijski iznos kojim raspolažete. Prodavač bi trebao imati podatke o tome koliku količinu trenja podnosi materijal prije nego se počne habati. Raspitajte se mogu li se presvlake skidati, na koji se način čiste i održavaju.

Jednom kada odredite sve bitne elemente za kupnju kauča, izmjerite prostor u koji biste ga trebali smjestiti, uzmite digitalnu kameru, uzorke ostalih materijala koji prevladavaju u prostoriji (tepih, zavjesa, slike, namještaj) i uputite se u avanturu biranja. Ne odustajte od zacrtanih ciljeva, ali budite i spremni na male kompromise. Ukoliko u salonima ne nađete ono što bi vas zadovoljavalo, razmislite o tome da potražite stolarsku radionicu koja bi prema vašim zamislima i mjerama napravila idealnu sjedeću garnituru.

S prodavačem točno definirajte rok dostave – ukoliko baš vašeg kauča nema na skladištu, postoji mogućnost da ćete dostavu čekati i dva do tri mjeseca. Raspitajte se postoji li mogućnost zamjene ili povrata namještaja ukoliko ne budete zadovoljni – ukoliko vaš kauč nije rađen po posebnoj narudžbi, moguće je da će trgovac pristati na povrat ili zamjenu. Tražite garanciju – većina proizvođača nudi 10 godina garancije na okvir i sistem opruga, ukoliko se namještaj koristi u normalnim uvjetima.

DODATNI SAVJETI

Isprobavajte različite modele sve dok ne nađete onaj u kojem ćete se zaista osjećati ugodno. Izloženi primjerci u salonima nisu samo za razgledavanje već i isprobavanje. Udobno se smjestite i ostanite tako neko vrijeme. S obzirom da ćete kauč ponekad koristiti i nekoliko sati dnevno, važno je da se osjećate ugodno i nesputano.

Udobnost ćete osjetiti tako da probate sjediti na različite načine. Je li kauč dovoljno dubok, možete li stopalima dohvatiti pod a da su koljena ugodno povijena? Odgovara li vam kut naslonjača? Naslonite se na naslon za ruke – je li udobne visine i širine? Možete li namjestiti jastuk tako da se ispružite i legnete? Neka vam se u isprobavanju pridruže i prijatelj ili partner – tako ćete najbolje steći dojam kakva je udobnost kada na kauču sjedi više ljudi.

Sjedeći poskakujte – na taj način testiramo sistem opruga. Ima li dovoljno gipkosti, je li čvrst, škripi li? Sjednite u jedan kut, a vaš partner u drugi – ako se kauč izvije ili ako osjetite da je cijelom površinom potonuo – tražite dalje.

Protresite kauč – sve mora biti dobro pričvršćeno i ne smiju se čuti zvukovi škripanja ili nestabilnosti. Provjerite šavove na presvlakama – moraju biti ravni i čvrsto spojeni. Uzorci moraju biti pravilno spojeni i centrirani, a linije se ne smiju preklapati.