Prilikom kupovine veš-mašine, najvažnije stvari u kući za većinu domaćica, prvo obratite pažnju da li njene dimenzije odgovaraju prostoru u koji ste predvideli da je smestite i da li ima uputstvo na srpskom. Ako je to u redu, sledite savete stručnjaka objavljene na sajtu www.beousluge.com.



Mašine koje nemaju uputstvo na srpskom jeziku nisu pravljene za naše tržište i obično za njih ne postoje servisi, a rezervni delovi se teško nabavljaju. Savet: zaobiđite ih.
Prvo što ćete primetiti na mašini u prodavnici jeste nalepnica sa sistemom standardizovanih simbola. Reč je o standardu EZ propisanom za osnovne performanse mašina. Nalepnica koja bi trebalo da bude na svakom aparatu predstavlja njegovu ličnu kartu, zato ćemo ukratko objasniti šta u istoj zapravo piše.

Energetski učinak
Prvi podatak je veliko slovo od A do G i označava klasu potrošnje električne struje u koju mašina spada. U klasi A su mašine koje potroše manje od 0,19 kWh po kilogramu rublja za ispunjenje jednog ciklusa pranja, a u sledećoj rubrici naveden je podatak koliko tačno kilovat-sati mašina troši za jedan ciklus.
Kvalitet pranja
Kategorija razvrstava mašine u klase od A do G, na osnovu standardnog testa EZ za učinak pokazan pri pranju mrlja od uzoraka ugljene čađi, krvi, čokolade i vina.
Broj obrtaja pri centrifugi
Na tržištu ima mašina sa brojem obrtaja od 400 do 1.600. Na 400 obrtaja 90 odsto vode ostaje u rublju, dok je na 1.600 iz njega isceđeno 50 odsto.
Potrošnja vode
Veća potrošnja vode povećava i potrošnju struje, jer iziskuje više energije za zagrevanje.
Bučnost
Rubrika govori koliku buku izraženo u decibelima mašina stvara, i to u dve situacije, pri normalnom pranju i pri centrifugiranju. Sve ispod 50 dB(A) smatra se odličnim.
Prednje ili gornje punjenje
Mašine sa gornjim punjenjem (poklopcem) troše više struje, vode i deterdženta nego one sa prednjim punjenjem. Jedina realna prednost prvih je ušteda prostora.