Za sve one koji ove jeseni prvi put kreću u školu, kao i one koji nastavljaju školovanje, dečja soba predstavlja mnogo više od obične sobe - to je prostor u kome se mališani opuštaju, druže sa prijateljima, a najviše koncentrišu na obavljanje svakodnevnih školskih obaveza. Da bi omogućila obavljanje svih ovih funkcija, dečja soba bi trebalo da bude funkcionalno i maštovito opremljena. Potrebnu dualnost prostora, radni deo i igraonica, postići ćete temeljnim planiranjem i pravilnim izborom nameštaja.
Idealne mere radnog stola
Optimalna površina dečje sobe trebalo bi da iznosi od 10 do 12 metara kvadratnih (s tim što u prostoru od 12 metara kvadratnih možete da organizujete i prostor za dvoje dece). Uz obavezan prostor za krevet i orman za odeću, najbitniji je izbor i položaj radnog stola. Minimalna preporučljiva dužina stola je metar, a dubina od 60 do 70 centimetara.

Površina stola treba da bude dovoljno velika da školarci mogu nesmetano da rašire knjige, sveske i pribor za crtanje i pisanje. Ako se na dečjem stolu nalazi i kompjuter, koji je postao sastavni deo školske opreme, preporučljiva dužina stola je 1,5 metara.
Svetlo određuje poziciju
Položaj radnog stola u sobi uslovljen je položajem prozora i smerom ulaska prirodne svetlosti, koja je neophodna za kvalitetan rad i učenje. Prirodno svetlo bi trebalo da osvetljava radnu površinu s prednje ili leve strane za desnoruke, odnosno s desne strane za levoruke. Ovo je izuzetno bitan uslov, jer dobra i pravilna osvetljenost neće uzrokovati dodatna naprezanja za oči.
Položaj stola organizujte tako da je vašem školarcu omogućena kontrola ulaznih vrata iz sedećeg položaja, bez potrebe da okreće glavu za 180 stepeni. Ako je u sobu potrebno smestiti dva radna stola, najbolje je da ih postavite paralelno jedan uz drugi ili pod uglom od 90 stepeni, da bi jedan mogao da bude osvetljen frontalno, a drugi s leve ili desne strane prirodnom svetlošću.
Police, fioke, ormarići...
Detetu je bitno da ima i nekoliko fioka koje će mu služiti za odlaganje i jednostavan pristup školskom priboru. One mogu biti u sklopu stola ili smeštene u mobilnom ormariću, koji po potrebi možete da privučete uz sto ili ispod njega.
U neposrednu blizinu radnog stola stavite i police ili ormariće za knjige. Obezbedite dovoljno veliki prostor za knjige, jer će njihov broj svake školske godine biti sve veći. Osim toga, dobra preglednost i uredno složene knjige će omogućiti i dobru organizovanost školarca u obavljanju obaveza i zadataka.
Izbor boja
Dečja soba trebalo bi da bude oaza u kojoj se oni osećaju ispunjeno i zadovoljno. U ovom doživljaju veliku ulogu igraju boje zidova i nameštaja koje stimulativno deluju na psihu. Topli kolori poput žutog, narandžastog i crvenog ili izražajnije nijanse zelene i plave biće prijatne oku vašeg mališana i u igri i u radu.
U izbor boja obavezno uključite decu i poštujte njihov izbor, bez obzira na to koliko on bio različit od vašeg. Uređujete sobu za školarce, a njihova sreća, uspeh i zadovoljstvo će sigurno biti i vaši.
 

I igraonica i učionica

Dečja soba treba da ima i prostor za igru i druženje. Dodatne foteljice, police za igračke i koji slobodan kvadrat na podu ispuniće sva očekivanja vaše dece. Soba vašeg deteta ne sme da bude samo radna, već i ona u kojoj se školarci rado igraju i druže s prijateljima. Takvo shvatanje prostora će im pomoći da učenje pretvore u igru i da ga obavljaju rado i sa lakoćom.