To znači da se u „pametnoj kući” s jednog mesta može upravljati grejanjem, hlađenjem, rasvetom, sigurnošću, multimedijalnom elektronikom, kontrolisati dovod gasa i vode. Zbog složenosti postavljanja i potrebne međusobne kompatibilnosti elemenata sistema, instalacije „pametne kuće” najbolje je planirati još prilikom gradnje ili temeljne obnove stambenog objekta, jer naknadna ugradnja u postojeći stambeni prostor zahteva opsežne građevinske radove. Potrebno je osigurati mesto za centralnu kontrolnu jedinicu i instalacijama s njom povezati sve prostorije i pojedine elemente sistema u njima. Takođe, potrebno je u svakoj prostoriji odabrati najprikladnije mesto za lokalnu kontrolnu jedinicu koja može biti tastatura, ekran osetljiv na dodir ili njihova kombinacija.

Jednom ugrađen sistem moguće je naknadno nadograđivati i modifikovati bez većih građevinskih zahvata. U praksi ovakvi sistemi znatno povećavaju faktor sigurnosti kuće, štede energiju i podižu nivo komfora stanovanja. Na primer, prilikom odlaska iz kuće na duže vreme, pritiskom na jedan taster daćemo naredbu da zatvori vodu, gas, smanji grejanje/hlađenje, ugasi svetla i AV sistem i uključi sigurnosni sistem, ali i da se „pretvara” da u kući neko i dalje stanuje – da noću uključuje i gasi svetlo, danju diže roletne, itd. Da bismo sve ovo „programirali” ne treba biti kompjuterski čarobnjak. Osnovno programiranje sistema, u skladu sa željama korisnika, obavlja instalater. Sva dodatna programiranja izvode se vrlo jednostavno, pomoću ikona na ekranu centralne kontrolne jedinice. Osim putem kontrolne jedinice, sistemom je moguće upravljati i pomoću daljinskog upravljača, PDA uređaja, ali i s velikih udaljenosti pomoću smartphone-a ili nekog drugog GSM uređaja s kompatibilnim OS-om.

Elementi koje mora da ima svaki multi-room sistem su središnja kontrolna jedinica, AV izvor, pojačala, zvučnici i TV ekran.

Kombinujući različite nivoe kvaliteta ovih elemenata možemo da sastavimo sistem koji će kvalitetom i mogućnostima potpuno odgovarati našim željama. Kvalitetniji i veći zvučnici za ljubitelje muzike, veliki TV ekran ili projektor s velikim platnom za ljubitelje filma ili potpuno „nevidljivi” sistem za one kojima je estetika prostora bitnija od zvučnih finesa.

S obzirom na funkcionalnost i komfor, jedna je druga komponenta napravila pravu revoluciju u multi-room sistemima. To je AV server – uređaj koji deluje samostalno ili u kombinaciji s računarom i koristi tvrdi disk za skladištenje raznih AV sadržaja. Pojavom jeftinih tvrdih diskova enormnog kapaciteta ovakvi AV serveri dobili su puni smisao kao glavni izvor audio/video sadržaja i ne samo u multi-room sistemima. No, u ovakvim sistemima sada je korisniku omogućeno da iz druge zone može da pretražuje i koristi kompletnu kolekciju muzike ili filmova smeštenu na jednom serveru. AV serveri najčešće imaju i mogućnost veze s internetom i funkciju internet radija, pa je čak i bez bilo kakve sopstvene muzičke kolekcije korisniku omogućen neprekidan izvor muzike.