Svetska ekonomska kriza poskupela je kamate na stambene kredite u proseku za 2,5 procentna poena, što - kada se prevede u mesečne izdatke - znači da su rate na kraju meseca veće za nekih 20 odsto nego kod starih kredita. Međutim, stručnjaci predviđaju da će cene nekretnina narednih meseci pasti za 20 odsto, što buduće korisnike kredita stavlja u sličan položaj, kao i one građane koji su stan na kredit kupili pre krize.

RAČUNICA - Prostom računicom, ukoliko vam je kamata bila 7,5 odsto na kredit indeksiran u evrima, a sada je 10 odsto, to znači da vam je rata veća za oko 20 odsto. Dakle, ukoliko je rast mesečne rate manji od procenta pojeftinjenja cena stanova, kupovina stana na kredit se, na prvi pogled, sada više isplati - objašnjava za „24 sata” ekonomista Goran Nikolić.
Međutim, posle svetske krize, pojašnjava Nikolić, otplata kredita mnogo je rizičnija, jer su kamate sklone rastu zbog činjenica da je novac koji banke pozajmljuju građanima mnogo skuplji.
- Ono što je sigurno jeste to da pojeftinjenje nekretnina sigurno pogoduje onima koji imaju keš da kupe stan, jer će im za istu kvadraturu trebati mnogo manje novca nego ranije - objašnjava Nikolić.
I Srđan Vujičić iz konsultantske agencije za nekretnine „King Sturge” kaže da će do pojeftinjenja nekretnina doći.
- Cene nekretnina su već realno pale za 10 odsto, ali građani treba da znaju da su cene koje su objavljene u medijima i za 20 odsto manje nego one koje se potpisuju u ugovoru između kupca i prodavca - objašnjava Vujičić i kaže da prodavci i nisu tako fleksibilni kada je reč o ekskluzivnim lokacijama koje se ne prodaju ispod određene cene.

Upoređenje kredita s novim kamatama, ali nižim cenama stana
DETALJI Kredit pre krize Kredit u vreme krize
Iznos 60.000 (20 odsto više) 50.000
Mesečna rata 435 434.26
Učešće 6.000 (10 odsto) 5.000 (10 odsto)
Kamata 7,5 odsto 10 odsto
Period otplate 240 meseci 240 meseci

Jelašić i banke pomažu građanima
Kako bi se građani što više zaštitili od krize, guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić dogovorio se sa četiri najveće banke u Srbiji da klijentima do kraja 2009. omoguće prevremenu otplatu svih kredita bez naknade, osim kredita za refinansiranje. Dogovoreno je i da se omogući prelazak s kredita indeksiranih u švajcarskim francima na kredite koji bi se obračunavali u evrima, kao i prelazak s kredita iz bilo koje valute u dinare.