Najbolje bi bilo da se kod prodavca u Vašoj cvećari ili kod ljubazne prodavačice cveća na obližnjoj pijaci dobro raspitate o karakteristikama biljke koju želite kupiti za Vaš dom i o optimalnom načinu za njeno održavanje.

Takođe, trebalo bi veoma dobro razmisliti o uslovima u kojima živi osoba kojoj ste namerili da kupite sobno bilje za poklon.

Na primer, verovatno niste znali da se sobno bilje u većini slučajeva ugiba zbog previše zalivanja. Žuti listovi koji otpadaju češće su znak suvišnog zalivanja nego nedostatka vode. Leti kada bujaju i razvijaju se, biljkama prija dosta vode, a zimi dok miruju, “traže” prilično manje zalivanja.

Idealno bi bilo sobne biljke zalivati kišnicom u kojoj nema previše kalcijuma. Međutim, u nedostatku kišnice sasvim će biti odgovarajuća prokuvana obična voda. Pre zalivanja voda mora barem jedan sat dstajati na sobnoj temperaturi. Upravo je jedna od najčešćih grešaka, zalivanje ledeno hladnom vodom što predstavlja pravi šok za Vaše biljke.

Većini sobnog bilja odgovara da jedan deo leta provede van prostorije u kojoj inače boravi, kao i povremeno izlaganje kiši (ali ne hladnoj i izuzetno jakoj).
Velike listove možete povremeno sunđerom ili vlažnom krpom očistiti od prašine, dok kaktuse i biljke sa mesnatim listovima možete potpuno uroniti u mlaku vodu.

Grupišite ukrasno bilje tako da paprati kombinujete sa sjajnim kožnim listovima, čvrste šiljate listove sa  sa nežnim povijušama. Ako jedna od biljaka počne venuti, odvojite je od grupe. Nekolko dana u kupatilu sa dosta pare može učiniti čuda, naročito za begonije. Ukoliko Vam neka od vrsta naročito dobro uspeva, logično je da od nje napravite grupu. Jedan avokado deluje usamljeno, ali recimo četiri već izgledaju veoma dekorativno.

Kao jednu od najprikladnijih kućnih biljaka, izdvojili bih – Bromelije (Bromelia). One podjednako dobro uspevaju i na suncu i u hladovini, i mogu nedeljama izdržati bez sunca. Potiču iz Srednje Amerike, gde ih nazivaju “zračni bor”, budući da mnoge žive kao paraziti na drveću ili krovovima