Još od 1991. godine, u najsevernijem delu Švedske, pokraj mesta Jukkasajarvi, oko 200 km od Severnog pola, početkom svake zime započinje izgradnja ogromnog ledenog igloa, atraktivnog i neobičnog hotela od leda koji nastaje, a potom i nestaje, u ritmu i skladu s prirodom. Gradnja hotela zavisno od klimatskih uslova, započinje krajem oktobra kada se nakupi dovoljno građevinskog materijala - snega i leda, kojim priroda u ovom podneblju ne škrtari. Za izgradnju hotela površine od oko 6000 m2, odnosno za oplatu, nosive i pregradne zidove i stupove, nameštaj i ukrasne skulpture, potroši se oko 12 000 tona snega, i oko 6000 tona leda, koji se u velikim blokovima reže i vadi iz obližnje reke Torne.

Osim što je švedski turistički brend, ledeni hotel je i svojevrsni poligon za praktičnu primjenu novih arhitektonskih koncepcija i građevinskih tehnologija, kao i umetničkih rešenja nadaleko poznatog skandinavskog dizajna.


Ledeni snovi

Sezona u novom, devetnaestom po redu Ledenom hotelu, traje od decembra 2007. do aprila 2008. U tom razdoblju brojni turisti i avanturisti mogu prenoćiti u jednoj od sedamdesetak dvokrevetnih ili porodičnih soba, odnosno u desetak ekskluzivnih svita, koje su osmislili vodeći svetski arhitekti, umetnici i dizajneri. U umetnički koncipiranim ledenim odajama koje nemaju ni vrata ni ključeve, oplemenjenim nameštajem i skulpturama od leda, i plavičastim svetlosnim efektima, spava se na krevetima platformama, u posebnim vrećama na madracima od suvih smrekovih grančica, ispod brda toplog krzna na temperaturi od minus 5°C. Nakon zdravog i čvrstog sna sledi boravak u sauni na otvorenom, u snegu, koja gostima uronjenim do vrata u vrelu paru, omogućava nesvakidašnji telesni, a zahvaljujući pogledu na snežno prostranstvo okupano polarnim svetlom, i fantastičan duhovni užitak.


 
Ledeni bar

Nesumnjiva atrakcija Ledenog hotela je i jedan od najluksuznijih barova na svetu, Absolute Ice bar u kojem se piće hladi samo od sebe. Ledeni bar toliko je popularan da su njegovi klonovi otvoreni u nekoliko svetskih gradova, npr. u Stockholmu, Milanu i Londonu. Iako je bar posvećen švedskim proizvodima Absolut votki i pivu Spendrup, najpopularnije je piće ipak topli sok od borovnice i mineralna voda, koju, da se ne zaledi, treba neprestano mešati. Naravno, kako se i za ledenim šankom temperatura spušta i do -8°C, u svrhu očuvanja cirkulacije preporučljivo je cupkanje s noge na nogu. U okviru hotela je i restoran koji, na sreću svih koji se groze hladnoće, nije ledeni vec običan, i ima u ponudi mnogobrojne specijalitete, među kojima su i jela od mesa polarnog irvasa, i deserti od različitih šumskih bobica servirani na tanjirima od leda.


Ledene atrakcije

Osim saune i bara u sklopu hotela su i bioskopska dvorana, umetnička galerija, i hotelska kapelica u kojoj su sudbonosno "da" izgovorili brojni parovi. Pokraj Ledenog hotela je i veliko turističko naselje s bungalovima i konferencijskim dvoranama, u kojem gosti iz celog sveta mogu uživati u različitim uzbudljivim sadržajima. Primer, osim vožnje sankama s psećom zapregom od aerodroma do hotela, na programu su i kraći izleti saonicama u prirodu, i ture s noćenjem u zaleđenoj, beloj divljini. Nakon kraćeg kursa, u pratnji vodiča, moguća je i avanturistička vožnja na snežnim skuterima smrznutim jezerom, ili kroz snegom zarobljene šume. Uz kraće izlete tu su i višednevne ekspedicije na skuterima s noćenjima u divljini, u udobnim kampovima, a vrlo su popularni i kursevi preživljavanja u netaknutoj, divljoj prirodi, kao i panoramski letovi koji otkrivaju još jednu neobičnu i spektakularnu dimenziju ovog područja.