Dojče vele
prenosi da je tim naučnika sa Univerziteta u Ahenu uspe da sa otkrićem takozvanog "elektronskog jezika“ spreči buduće pokušaje falsifikata među vrhunskim vinima.

Otkud potreba da se izmisli mašina za probanje vina? Pa, poslednjih godina znatno su skočile cene vrhunskih vina. "Top vina“ ne kupuju samo ljubitelji, već i imućni koji tako ulažu kapital. Pritom, treba biti obazriv jer uopšte nije teško da se flaša dobrog vina falsifikuje.

Vinske probe uvek predstavljaju čulno zadovoljstvo za pravog poznavaoca vina. Enolog prepoznaje kvalitet vina, starost i poreklo. Sada sve to treba da obavlja mašina

"Elektronski jezik“ sastoji se od šest malih senzora koji su postavljeni na pločici od platine maksimalne veličine šest puta šest centimetara. Novi uređaj za testiranje vina, razvio je tim istraživača sa profesorom Mihaelom Šeningom na čelu.

"Osnovni zadatak uređaja jeste da vrši kontrolu kvaliteta vina. Kada danas kupujete skupo vino, uvek postoji mogućnost kopije, odnosno falsifikata. Ni za same stručnjake ponekad nije lako da otkriju da li je reč o skupom originalu ili plagijatu“, kaže Šening.

Uz pomoć specijalnog programa, kontrola ubuduće treba da bude veoma efikasna. Naš program može da analizira sastojke vina. Pomoću matematičke obrade podataka, mi možemo da zaključimo o kojoj vrsti grožđa je reč, kaže inženjerka Monika Turek.

To možda zvuči komplikovano, a postupak je u osnovi sasvim jednostavan. Kapljica vina stavi se na senzore, to jest uređaje za testiranje, koji onda analiziraju sastojke koji su tipični za određenu vrstu vina. Tako, između ostalog, "elektronski jezik“ meri odnose između kiselosti, šećera i alkohola u vinu. U tome je "elektronski jezik“ efikasniji i pouzdaniji od bilo kojeg enologa. Jer osećaj za ukus može ponekad da zavara i najbolje stručnjake, dok uređaj za testiranje meri različite supstance u vinu sa matematičkom preciznošću.

Preduslov za takve analize je široka baza podataka o vrstama vina, jer aparat može da prepozna samo one vrste vina o kojima poseduje podatke. Ukoliko bi naučnici imali dovoljno široku bazu podataka, mogli bi da proveravaju kvalitet svih vina na svetu. Istina, ta tehnologija nije sasvim nova. Na polju bio-senzora već je došlo do sličnog razvoja, kaže profesor Mihael Šening.

On dodaje da se na usavršavanju "elektronskog jezika" radi već godinama.

"Ono što je sada kod nas novo - razvili smo sasvim novi čip senzora čija površina je presvučena specijalnom masom. Aparat koji smo konstruisali smanjili smo do minijature, tako da se sada koristi kao ručni aparat direktno na svim mogućim mestima gde se vrše probe, uključujući i aukcije“, dodaje profesor.

Enolozi, odnosno stručnjaci za vina, ne treba da se plaše, jer neće izgubiti posao. Štaviše, ovim izumom posao će im biti olakšan, osim toga što imaju jedno od lepših zanimanja na svetu.

"Elektronski jezik“ mogao da pojednostavi kontrole kvaliteta, ali enolozi neće postati suvišni. Njima će "elektronski jezik“ olakšati kontrolu kvalitetnih vrsta vina i sprečiti protivzakonite radnje sa vinom. Aparat za testiranje neće i ne treba da donosi presudnu ocenu kada je u pitanju kvalitet vina, kaže Mihael Šening.

Dakle, koliko je vino dobro ili loše, ipak ostaje subjektivni osećaj.