Vrijeme je da si priznamo: kupaonica je (p)ostala jedino mjesto gdje nam ne zvoni mobitel, ne   bombardiraju nas reklamama i gdje mislimo na sebe umjesto na druge. Stoga nije čudno da se upravo tom dijelu doma posvećuje sve više pažnje. Ukoliko postoji dvojba kada ili tuš kabina, samo je jedan ispravan odgovor: oboje.


Nažalost, često zbog veličine prostora i financija nije moguće oboje i izabrati. Može li se pod tušem opustiti, može li se u kadi brzinski oprati? Naravno, no poanta je da što god izaberete za svoj spa kutak, uživate svaki put kad ga koristite.

Nedavno je na portalu MojPosao objavljeno da je čovjek najkreativniji u kupaonici nakon 22 h. Da bismo uopće bili produktivni i kreativni, moramo najprije zadovoljiti svoje primarne potrebe.

Teoriju je postavio Maslow, američki psiholog koji je proučavao najnaprednije ljude te je došao do zaključka da se sve potrebe mogu podijeliti u tri grupe – fiziološku, psihološku te grupu strahova i želja.

Fiziološke potrebe su one za hranom, snom, seksom i između ostalog higijenom, u čemu naša zen kupaonica može uveliko pridonijeti.

Psihološke potrebe su zanimljive, a očituju se kao glavni razlog zašto ljudi otvaraju Facebook profile, prate statistike glazbe putem Last.fm-a  i sl.

Strahovi i želje nam često padaju na pamet baš u kupaonici, a vezani su za različite segmente našeg života. A postoji li ljepše okružje za suočavanje s njima do jacuzzi kade ili mekanog tepiha pod bosim stopalima?


Kako bismo se mogli opustiti i razmišljati, ali i uživati u miru, trebat će mnogo kisika. Često kupaonice nemaju prirodan izvor svjetlosti i zraka, no taj problem možete riješiti biljem.

 Naravno, tražite ono koje nema puno zahtijeva za održavanje; kada vidite koliko će vam 'podići' kupaonicu, i sami ćete poželjeti vratiti biljkama dobivenu ljubav.

Ako vam se ovo čini previše smjelim korakom, odlučite se za stabljike bambusa ili sušene aranžmane koji će uz mirisne svijeće i ulja biti pravi spa dodatak vašoj kupaonici