Čovjek je oduvijek težio tome da svoj životni prostor učini lijepim, trajnim i toplim. Kroz stoljeća mijenjali su se trendovi i stilovi, a samo rijetke stvari uspjele su nadživjeti sve promjene i ostati simbol kvalitete i estetike.

Ako se uzme u obzir da se keramičke pločice upotrebljavaju već 4000 godina, lako je zaključiti da su one jedan od spomenutih “vječno živih” kućnih dekoracija.

Površine popločene keramikom pronađene su u najstarijim piramidama, ruševinama Babilona i antičkim grčkim gradovima, a možemo ih vidjeti i u suvremenim apartmanima.

Priča o  ukrasnim “podnim i zidnim  ljepoticama” počinje na Bliskom istoku, gdje su uživale veliku popularnost, a i danas se na tom području izrađuju najrazličitije keramičke pločice.  

Nizak stupanj upijanja vode


Europa je, pak, druga priča. Keramičke pločice ovdje nisu bile u općoj upotrebi, osim u Španjolskoj, sve do druge polovice 12. stoljeća. No, tada je nastao boom i danas s velikim divljenjem govorimo o keramičkim mozaicima Portugala, Italije, ali i Engleske, Nizozemske i Njemačke.

Kako bismo vam pomogli oko kupnje i upozorili na sve eventulane probleme i nedoumice, razgovarali smo s Damirom Gruberom, arr. d'int i direktorom odjela za projektiranje i dizajn u salonu keramike i mozaika Wall Floor Studio u Rijeci.

- Glavne prednosti keramičkih pločica u odnosu na slične proizvode prirodnog sastava (rezani marmeti ili graniti) koje upotrebljavamo na identičan način jesu visoka površinska otpornost na grebanje, nizak stupanj upijanja vode ili nečistoća s gornje (glazirane) strane, neosjetljivost na kemikalije i druge agense koji se koriste pri čišćenju i održavanju, tehnička stabilnost i trajnost površine na zadane uvjete korištenja (ako se zidne pločice lijepe na pod, trajat će kratko jer nisu predviđene za gaženje) te nezapaljivost - objasnio je Damir Gruber.

Kao i u većini slučajeva do sada, pravilan odabir, dobro postavljanje i redovito održavanje ključ su dugoročno dobre kupnje. Prvo definirajte kakve keramičke pločice želite.  

- Kod podnih obloga trenutno su apsolutni hit satinirane (polupolirane) gres porculanske obloge s površinskim efektima tehnički modernog uzorka, slijede obloge s imitacijama prirodnih uzoraka (drvo, kamen, tepih od jute...) i imitacije metala te sjajne obloge (inoks, srebro i čelik). Od zidnih obloga najtraženije su imitacije tapeta (najviše neoklasični uzorci, pop-stil, geometrijski oblici..) i sjajne, glazirane obloge neutralnih boja - kaže Gruber.

Kvaliteta košta


Nakon što ste odlučili koje vam se pločice  najviše sviđaju, vrijeme je da razmislite o financijama.  

- Materijal i  tehnički proces kojim se proizvode kvalitetne keramičke obloge koštaju. Treba se paziti trgovaca koji prodaju pločice ispod realne cijene i obljepljuju izloge svojih trgovina porukama “akcija” ili “besplatno ljepilo i bordure” - tvrdi Gruber.

Došli smo do postavljanja. Iako se keramičke pločice danas stavljaju zaista svugdje, najčešće ih nalazimo u kuhinji i kupaonici jer su to prostorije gdje se one najlakše čiste.

Napravite plan i na papir nacrtajte raspored kako želite kombinirati pločice (ako su različitog dekora). Zatim ih posložite na pod. Pokušajte umetnuti male izrezane dijelove iza vrata i ispod nepomičnih dijelova namještaja, a uzmite u obzir i razmještaj instalacija.

Jednostavno održavanje


Prije lijepljenja treba pregledati podlogu koja mora biti ravna, čista i suha. Preporučuje se simetrično polaganje jer će tako pločice najviše doći do izražaja. Dok se zidne pločice mogu postavljati isključivo na vertikalne površine, podne se mogu postaviti i na vertikalne i na horizontalne.

Veće keramičke pločice bolje će se uklopiti u veću prostoriju i obrnuto. Nadalje, pločice tamnijih nijansi vizualno će smanjiti prostor, a svjetlije ga povećati.

Kada se svi radovi završe, ostaje pitanje kako čistiti pločice?

- Glazirane obloge održavaju se vodom i deterdžentom. Neglazirane obloge zbog problema s površinskim ili dubinskim upijanjem moraju se periodično impregnirati, mazati voskovima i inim silikolenskim preparatima, kako bi se spriječilo upijanje nečistoća i flekanje materijala - pojašnjava Gruber.