Većina ljudi vrlo malo pažnje posvećuje rasvjeti u svome domu. Uvriježena je zabluda kako je svjetlo tu samo zato da bismo lakše vidjeli. Ovo je u jednu ruku i tačno, ali samo djelimično. Pravim odabirom svijetlećih tijela i njihovim pravilnim rasporedom jednako ćete uspješno istaći vaš karakter i stil.

Kako do idealnog osvjetljenja?

Počnite tako što ćete definisati stil uređenja vašeg doma. Veliki broj domova sadrži elemente više stilova, tako da će dominantni stil biti i pobjednički. Moderno osvjetljenje svakako neće dobro izgledati u klasičnom ambijentu, tako da je preporučljivo da se držite zajedničke teme.
 
Klasični ambijent najbolje ćete upotpuniti samostojećim, željeznim lampama sa odgovarajućim abažurima. Kvalitetan izbor su također i električne svjetiljke koje simuliraju izgled fenjera. Uz ovakav odabir rasvjete, vaš dom će uistinu izgledati poput starinske nastambe naših bliskih predaka.

U slučaju da je vaš dom opremljen moderno, izbora ni u kojem slučaju ne nedostaje. Nećete pogriješiti sve dok se budete pridržavali po pravilu ravnih linija i komplementarnih boja u odnosu na ostatak enterijera. Moderne svjetiljke danas po pravilu dolaze sa regulatorima jačine svijetla i u velikom broju boja, što u prilično sterilne, moderne ambijente može unijeti emociju i predstaviti ih u nekoliko različitih varijanti, zavisno od prilike i raspoloženja.




Rasvjeta romantičarski obojenog enterijera možda pred nas stavlja i ponajviše opcija. Ovo je slučaj kada želite balans jačeg i slabijeg svjetla. Jače osvjetljenje u ovom slučaju bilo bi neophodno u svakodnevnoj praksi, dok bi zagušenija, intimnija svjetlost doprinosila boljem raspoloženju u prostoriji. Ovo je najbolje postići odgovarajućim stolnim i podnim lampama. Ovo je, također, ambijent gdje će zidne lampe doći do punog izražaja, naravno u situacijama kada je glavno svjetlo isključeno. Kada je već riječ o glavnom izvoru svjetla u prostoriji, toplo preporučujemo bogati viseći luster čiji material i boja trebaju biti odabrani prema ostatku elemenata u prostoriji

Kada ste se opredijelili za temu, vrijeme je da obratite pažnju i na svaku prostoriju zasebno. Osvjetljenje u kuhinji i kupaonici ima prvenstveno funkcionalnu ulogu, ali to ne znači da u ovim prostorijama ne mogu zasebno biti dodane i ambijentalne svjetiljke slabijeg intenziteta. Neonska, bijela svijetlost je odabir broj jedan za kuhinje, jer najbolje simulira dnevnu svjetlost.




Da li je potrebno trošiti riječi na značaj rasvjete u spavaćoj sobi? To je ujedno i jedina prostorija u kojoj je ambijentalna rasvjeta važnija od glavne, funkcionalne. Stolne lampe na noćnim stolićima vrlo često će se predstaviti i kao funkcionalno rješenje, ništa manje i kao romantičan detalj.

Ulazni hodnici su po pravilu mjesta predviđena za plafonjere koje će jakom svjetlosti učiniti da se vaši gosti osjećaju dobrodošlim.






Kućni uredi i igraonice profitirati će usmjerenim, mahom stolnim svjetiljkama koje će istaći samo bitnije detalje, te zasjeniti one manje važne. Svjetiljke sa usmjerenom svjetlosti fantastičnu primjenu pronalaze i pri osvjetljavanju umjetničkih slika, čak i statua i ostalih umjetničkih instalacija, a intenzitet njihove svjetlosti varirat će zavisno od namjere.

Bilo da renovirate postojeći ili gradite potpuno novi dom, izvjesno je da ćete pred sobom imati mnogo odluka vezanih za rasvjetu. Odvojite vrijeme za pravilno planiranje. Razmislite o pozicioniranju rasvjete, količini rasvjetnih tijela, njihovoj namjeni i, naravno, stilu kojeg će biti dio. Da, to vjerovatno znači da ćete morati odvojiti neko vrijeme za sve ovo, ali to također znači da nećete morati potrošiti daleko više vremena i novaca mijenjajući nešto kada sve bude već gotovo.