מי רוצה מכונת קפה שעושה נעים בגב?

רינה רוזנברג The Marker
מי רוצה מכונת קפה שעושה נעים בגב? - צרכנות


כיור שהוא גם רדיאטור ■ מראה שהיא גם טלוויזיה ומקרר שרושם בעצמו את הפתק למכולת הם רק כמה דוגמאות למגמה הרווחת בתחום עיצוב המוצרים ■ שם המשחק הוא "הכל כלול" או כמה שיותר פונקציות במוצר אחד ■ הקונים מתלהבים מהתחכום, אך האם המוצרים המורכבים באמת מקלים עלינו או שמדובר בגימיקים המייקרים את העלות לצרכן?במדורי הרכילות כיכבה בסוף השבוע ידיעה על הספה הייחודית שקנו בר רפאלי ובן זוגה השחקן ליאונרדו דה קפריו. ומה מיוחד כל כך בספה? מעבר לעובדה שהיא יודעת לעשות מסאז', יש בה גם מיני בר מובנה.

גאדג'טים, פטנטים, ושלל מוצרים מתוחכמים שמעולם לא חשבנו שיש בהם צורך, ממלאים את המדפים. מדי שנה מתכננים מעצבי המוצר מגוון מכשירים מפתיעים, המשלבים שימושים שונים - החל במכונת קפה שמכינה קפה בעצמה, דרך מקרר שכותב בעצמו את רשימת הקניות לסופר, וכלה בכיסא שהוא גם שולחן וגם הדום; כל אלה נועדו לגרום ללקוחות לפעור פה גדול בהשתאות לנוכח ההמצאה המתוחכמת. "אנו חיים בעידן של חדשנות. הלקוחות מחפשים מוצר שיהיה פונקציונלי, אך גם ייראה טוב, כך שאפשר יהיה להראותו לחברים", אומר גלעד אופנהיימר מנכ"ל אינטוויז'ן פיתוח הנדסי ועיצוב מוצר. לדבריו, עומס המוצרים שיש לנו בבית הביא אותנו לחפש מוצרים המאחדים כמה פונקציות במכשיר אחד.

ואולם ריבוי הפונקציות בכל מכשיר עשוי להביא לסרבול. חוברות ההפעלה עבות כל כך לפעמים, עד שהן יכולות להתחרות ב"החטא ועונשו".

"אף אחד לא משתמש בכל הפונקציות שיש למוצר להציע", אומר אלכס פדואה, ראש המחלקה לעיצוב תעשייתי בבית הספר להנדסה ועיצוב שנקר, "אך, הישראלים אוהבים מוצרים שמשלבים הכל - גם וגם וגם".

אופנהיימר טוען גם הוא שלקוחות רוצים מכשיר עם אפשרות לשימוש נוסף, גם אם הסבירות שישתמשו בו נמוכה מאוד. עם זאת הוא מזהיר: "למרות החידושים הרבים בשוק, מוצר מתוחכם הוא לא בהכרח טוב יותר. ככלל, המוצרים כיום מחזיקים מעמד פחות זמן ממוצרים שיוצרו לפני 20 שנה, בגלל הניסיון להפחית את עלויות הייצור. תרבות הצריכה כיום גורמת לאנשים להחליף מוצרים בתכיפות רבה כדי להישאר חדשניים".

ואכן, מכשיר שמציע כמה פונקציות אינו בהכרח יעיל יותר. לפני שרוכשים מוצר כדאי לבדוק אם באמת זקוקים לכל הנסים והנפלאות שהוא מציע, או שמוצר רגיל יעשה אותה עבודה.

"יש משהו מפתה בכל הפונקציות הנוספות, אך חשוב לבדוק את המכשיר ולוודא שקל להפעיל אותן", אומר פדואה. לדבריו, אסור לקונים ולמפתחי המוצר לשכוח את השאלה הבסיסית - האם פשוט להפעיל את המכשיר.

לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה