Ne nudimo vam nikakve posebne mudrosti, nego samo ideje za dalje razmišljanje. Pre nego što počnete sa dekoracijom skučenog enterijera, razmotrite ih i možda vam pomognu da dođete do sopstvenih zaključaka koji će najbolje odgovarati vašim željama, mogućnostima i onome sa čim raspolažete.

1. Nežne boje zidova mogu da daju svečanu atmosferu prostoru, ali u isto vreme i vizuelno smanje prostoriju. Svetlije i nežnije boje daju utisak otvorenosti i prostranosti. Osim belom bojom, sobu možete obojiti u pastelne nijanse žute, narandžaste, plave, zelene... Na vama je da odaberete.

2. Različite nijanse iste boje u prostor će uneti malo živosti, a istovremeno ga i vizuelno povećati. Plafon možete da obojite svetlijom nijansom, zidove tamnijom, a vrata i okvire prozora, takođe, obojite istom bojom nijansu ili dve tamnijom od zidova.

3. Nabavite stakleni stolić ako vam je soba vrlo mala. Naime, time ćete dobiti na prostranosti. Osim na stoliće u dnevnom boravku, to se odnosi i na kuhinjske ili radne stolove.

4. Upotrebite ogledala da biste otvorili prostor i dali mu dubinu. Iako će ogledala koja se nalaze na zidu nasuprot prozoru reflektovati više svetla, osim toga odražavaće i ono što se događa napolje. Da biste izbegli unošenje vanjskog svetla u unutrašnji prostor, ogledala smestite na zid koji ne gleda prema prozoru.

5. Sigurno mislite da je u malom prostoru bolje urediti upotrebljavajući manje komade nameštaja – ali poznati svetski dizajneri enterijera misle suprotno.
Po njihovom, bolje je imati jedan veći i multifunkcionalan komad nameštaja nego više manjih, kojima ćete pretrpati ionako skučen prostor. Čak i jedan veliki komad može prostoru da da šarm i karakter, a u isto vreme će smanjiti utisak pretrpanosti. Birajte one jednostavnih oblika i linija.

6. Obično se misli da ćemo smeštanjem nameštaja uza zid uštedeti na prostoru, ali to ponekad ne mora biti tako. Sto u manjoj kuhinji sigurno će izgledati bolje ako ga odmaknete od zida, a prostor će vizuelno biti dinamičniji.

7. Kada kupujete nameštaj, potražite onaj koji će vam koristiti u više svrha. Potražite radni sto koji nakon upotrebe možete jednostavno da zatvorite, te upotrebite kao komodu, kauč koji ima prostor za odlaganje posteljine i ostale praktične komade.
Nameštaj na rasklapanje u malom stanu uvek dobro dođe, na primer kuhinjski sto koji se po potrebi može smanjiti ili povećati, dok je u jednosobnom stanu neizostavan kauč na rasklapanje koji noću služi kao krevet, a preko dana se jednostavno sklopi.

8. Veliki prozori i puno svetla učiniće i da najmanja soba izgleda prostranije. Odlučite se za svetle, prozračne i lagane zavese, a izbjegavajte teške. Radije izaberite rolo zavese bez uzorka, u istoj boji kao što su i zidovi. Ako volite zavese sa uzorcima, neka to budu cvetni ili prugasti, ali u svakom slučaju ne i previše šareni.

9. Ako prekrijete kauč ili kuhinjske stolice jednostavnim tkaninama bez uzorka, vizuelno ćete povećati prostor. Neutralni tonovi svetlih boja stvoriće utisak prostranstva, a boje kombinujte sa zidovima i ostalim nameštajem u prostoriji.

10. Ako vam je balkon nepotreban, zatvorite ga i na taj način dobijte na prostoru. Želite li, ipak, u toplijim mesecima da imate svoj mali kutak na suncu, zaštitite ga od prejakog sunca, nabavite nekoliko udobnih naslonjača i stolić i napravite prostor za opuštanje i odmor.