מחדשים את הגינה בט"ו בשבט

רותי אגמון, משתלת גבעת ברנר ifeel
מחדשים את הגינה בט"ו בשבט - ט"ו בשבט - עצים - מים


ט"ו בשבט זה בדיוק הזמן לחדש את הגינה שלכם. הידעתם כי עצים הם השקעה זולה יחסית לטווח ארוך, וגם צריכת המים שלהם נמוכה? קבלו 12 עצים מומלצים לנטיעההעצים הם הבסיס וההתחלה של הקמת הגינה. טרם הקמת הגן ושתילת הצמחייה יש למקם את העצים ומכאן ייגזר המשך התכנון. אורך חייו של עץ יכול להגיע לשבעים שנה ויותר. לכן יש לשקול היטב את הנושא בבואנו למקם את העצים בגן.

עלינו לבחון האם יש נוף שברצוננו להסתיר ולהשתמש בעצים מומלצים למיסוך. שמש קופחת בגינה ניתן לסננה ע"י עץ או להצל על מקומות שלמים ובכך ליצר מיקרו-אקלים בגינה. כדאי להתחשב גם בקהילה ולטעת עצים שיצלו על מדרכות.


כליל החורש. צילום: יח"צ וויקיפדיה

משבר המים שהולך ומחמיר הבליט את חשיבות העץ כמרכיב חיוני בנוף העירוני כמו גם בגינון הביתי. רוב עצי הנוי הם צרכני מים קטנים, ובבגרותם הם גדלים ללא השקיה או עם תוספת מים קטנה יחסית. למרות הדרישות הצנועות, התועלת האדריכלית-הנדסית- אסתטית של העצים היא מרשימה ביחס לקבוצות צמחים אחרות.

12 עצי נוי מומלצים לגינה הפרטית ותכונותיהם:
כרבל לביד
- עץ ירוק-עד, גובהו בין 7-10 מטר וקוטר הנוף בין 5-7 מטר, צללית העץ מעוגלת, עשיר בעלים כהים ולבידים, העלים מלבלבים בצבע חלודה בהירה. פירותיו צבעוניים וקישוטיים הגזע חלק ואפור. לשימוש כעץ בודד או כקבוצה קטנה. התאמה אזורית לכל אזורי הארץ פרט להר הגבוה.

קופניון אנקרדי - עץ ירוק-עד, גובהו 6-8 מטר וקוטר הנוף 6 מטר, צללית העץ מעוגלת רחבה, ענפיו פתוחים. דומה במראה עלוותו לחרוב, שורשיו עמוקים, מתאים גם לאדמות עניות לקו שני של חוף הים, עלוותו צפופה ומצלה, פריו קישוטי. לאחר מספר שנים הגזע משנה גוונו לאדמדם. התאמה אזורית כל אזורי הארץ פרט לאזורי ההר.

אלביציה ורודה - עץ נשיר, גובהו 6-8 מטר, קוטר הנוף 6-8 מטר, צללית העץ סוככנית, עץ שפריחתו יפה ומעודנת בצבע וורוד, הפרחים המיוחדים ממוקמים במעטפת החיצונית של הנוף. שימושים: עץ פטיו, עץ צל כבודד או כקבוצה. התאמה אזורית: כל הארץ.


רוב עצי הנוי הם צרכני מים קטנים. צילום: יח"צ וויקיפדיה

לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה