לחיצה על כפתור: הגומות מגיעות לכל מקום בבית

אודית לורן בלקין מעריב NRG
גב מיטה מרופד- אולימפו צילום: יחסי ציבור

גב מיטה מרופד- אולימפו צילום: יחסי ציבור


הקאפיטונאז', הטבעת כפתורים לגומות, היה סמל הבורגנות. עכשיו שיטת הריפוד המסורתית חוזרת עם טוויסט של ניו בארוק ומככבת בכל תחומי העיצוב, מאריחי אמבטיה ועד כיסאות מודרנייםהצירוף "קלאסיקה מודרנית" כבר מזמן הפך לקלישאה. אך בעיצוב, בדיוק כמו באופנה, מתקיימת מחזוריות חיים. בדיוק כמו מכנסי הג'ינס שנעים במעגליות בין גזרה ישרה, רחבה, צרה וחוזר חלילה - כך גם בתחום העיצוב לבית. ככל שאנחנו עדים להתפתחויות של חומרים וטכנולוגיות חדשות, כך נוצרת כמיהה למוכר ולידוע שמקורו בעבר.

ספה קלאסית וקפיטונאז' גם במסגרת- דיבאני סנטר צילום: קרן נואה

הקלאסיקה המודרנית למעשה מאמצת עיצובים קיימים, ידועים ובטוחים, ומתרגמת אותם כך שיתאימו לכאן ועכשיו וייחשבו לפריטים הנחשקים של הרגע. הקפיטונאז', אותו ניתן לתאר כ"כפתורי גומות" או שיבוץ כפתורים, הוא דוגמה מצוינת לתופעה עיצובית בת מאות שנים שחזרה לקדמת הבמה ומככבת עליה בגדול. מקורו של הקפיטונאז' בשיטת ריפוד מסורתית מהודרת שמתאפיינת בהצמדת בד הריפוד והחומר הרך שמתחתיו בכפתורים רבים. שיטה זו נחשבה יוקרתית ביותר והייתה נהוגה כבר במאה ה־14 בחדריהם המפוארים של אצילי אירופה, ומשם נדדה והופצה ברחבי העולם כולו.

וריאציה של הטבעת כפתורים על אריחים- חזי בנק צילום: יחסי ציבור

בתקופת לואי ה־16 התפתחה השיטה כעיצוב מלכותי ונחשבה לסגנון אקסקלוסיבי בעל נוכחות מרשימה. ספות שרופדו בשיטה זו התאפיינו בריפודי קטיפה או עור משובח, ונתפרו בצורה מיוחדת באמצעות כפתורים שיצרו מראה צורני של מעוינים שווים בגודלם. היום ניתן למצוא פריטי קפיטונאז' לא רק בסלון או בחדר ההסבה, אלא גם בחדר השינה, ואפילו כחיפויי קירות במטבח ובחדר הרחצה.

לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה