Nakon što su poslije 80-ih zidne tapete prezrene i odbačene kao kičasti relikt socijalističkog šika, cijela je priča zavrtjela puni krug pa se posljednjih nekoliko godina ta vrsta zidne dekoracije vraća u igru, i to na velika vrata.

Naravno, današnje tapete ne mogu se usporediti s onim nekadašnjim ni po izgledu, ni po materijalu koji se koristi u izradi. Nema više onih svima dobro poznatih rola s cvjetovima ili geometrijskim tijelima na podlozi tmurnih boja lako podložnih dodatnom blijeđenju, koje su se teško postavljale i još teže skidale sa zidova, a da bi pravilno prianjale, trebalo je biti pravi umjetnik u pogađanju omjera guste ljepljive smjese s opijatskim nuspojavama.

Samoljepljive “wall wrap” tapete danas su standard, a zahvaljujući novim tehnologijama u tisku, razmahao se i dizajn tih dekorativnih elemenata. U sve više salona namještaja prodaju se tapete s potpisima dizajnera i cijenama koje, ruku na srce, baš i nisu za svačiji džep.

Tapetni trend

Imajući na umu cijeli taj “tapetni trend”, grupa riječkih likovnih umjetnica dosjetila se prilično originalne ideje te u suradnji s tvrtkom Karizma krenula u projekt jednostavno nazvan “Umjetničke tapete”. Slikarice Sanja Kapidžić, Saša Furlan, Marina Krstačić i Vanja Tataj, generacija rođena kasnih 70-ih koja je završila riječku likovnu akademiju, iskoristile su medij zidnih tapeta za izradu originalnih umjetničkih djela.

Rezultat je vrlo zanimljiv,  hibrid slikarstva, kolaža, fotografije i primijenjenog dizajna, tapete koje u jednakoj mjeri mogu funkcionirati i kao eksponat u umjetničkoj galeriji i kao dekorativni element na zidu frizerskog salona, ureda ili privatnog stana.




Sve je počelo izložbom u Omišlju na Krku, gdje je i sjedište tvrtke Karizma, koja je pobudila dosta zanimanja i među potencijalnim kupcima .  S obzirom na velik interes, Karizma je “Umjetničke tapete” uvrstila u svoju ponudu, a zasad se mogu samo naručiti putem interneta na njihovoj web stranici www.karizma.hr.

- Iskreno, ne očekujemo veliku zaradu jer ipak je riječ o umjetnosti, koliko god u ovom slučaju bila komercijalizirana. To nisu tapete za cijelu sobu, nego samo za jedan dio zida - skromna je autorica Sanja Kapidžić, dizajnerica u Karizmi koja je bila “link” između svojih kolegica i te tvrtke.

Samo za jedan zid

Riječke slikarice napravile su 20 različitih modela s motivima kao što su kupačice, rukavice, kolica supermarketa, flora i fauna, dijete na ljuljački (idealno za dječju sobicu), novčanice od 200 kuna, skulpture, ženske cipele i lica Omišljana.

Što se tiče tehničkih karakteristika, tapete se proizvode u rolama dimenzija 60 puta 280 centimetara, a printaju na mat PVC foliji. Koristi se ekosolventni printer s većim obujmom boja otpornih na UV zračenje. Riječ je o vrlo kvalitetnim “wall wrap” samoljepivim tapetama, a cijena im je, ovisno o modelu, do 300 kuna po četvornome metru. Doista,budući da se radi o vizualno vrlo intenzivnim detaljima, postaviti takve tapete u cijelu sobu možda bi imalo psihodeličan efekt. No, slikarice to od kupaca niti ne očekuju.




Manifest tapeta

Uz “Umjetničke tapete” tiskan je i svojevrsni manifest u kojemu stoji da su autorice, koristeći se tradicionalnom dekorativnom formom, “pokušale progovoriti o aktualnim temama te približiti likovna djela običnom građaninu kroz njihovo multipliciranje”.

Projekt je, napominje Sanja Kapidžić, svojevrstan hommage shoppingu, a ne licemjerno promatranje iz kuta. Kod svakog od “artikala” prisutna je suptilna doza ironije, no autorice su se tim projektom svjesno i svojevoljno ubacile u konzumerističku džunglu.

Kako navodi Dajana Brozić iz Karizme,  ne namjeravaju nuditi “Umjetničke tapete” salonima namještaja, nego će ih prodavati samo po narudžbi.

Zarada u tom projektu, napominje, i nije primarni cilj, nego je sve napravljeno u želji da se istraže novi načini prezentacije umjetnosti kroz komercijalne artikle. Kada takav proizvod prepoznaju i kupci, što se u ovom slučaju događa, cijela autorska ekipa ima razloga za zadovoljstvo.