דלתות מסתובבות

אביטל מאור בית & נוי
"רב מגן"

"רב מגן"


דלת הכניסה לבית היא זו שתוחמת בין המרחב הפרטי לציבורי, ואף מהווה מעין "פתיח" שיש בידו לרמז על אופיו העיצובי.הגדרת המילון למילה דלת, אומרת כי היא לוח לסגור בו פתח של בית או חדר, בדכ קבוע על ציר, אך לא בכדי יש לה משמעויות מטפוריות החורגות מעבר להגדרה זו: להתפרץ לדלת פתוחה, דלתות הלב, להראות לו את הדלת, שערי שמים, הן רק חלק מהדוגמאות לשימוש מטפורי במילה דלת

.
דלת עשוייה עץ מהגוני, מעוצבת עם כנף אחת ופנל צד קבוע בו משולבים ארבעה פתחים רבועים עם זכוכית. "אופן גאלרי".

על משקוף הדלת מקבעים מזוזה השומרת על דיירי הבית, על מפתן הדלת זורים מלח למזל טוב ודרכו נושא החתן את כלתו, לפני הדלת תולים פעמוני רוח לזרימת אנרגיה חיובית ועליה קובעים שלט נושא שם- סימן לחזקה ושייכות. בין אם בארמון פאר או בצריף דל, בין אם מקושטת ובין אם מרופטת, הדלת היא זו המבדילה בין קודש הפרטיות לחול החוץ, תוחמת בגבול ברור את המרחב הציבורי מזה הפרטי.

בעוד שכנסיות, ארמונות, בתי מידות והיכלי ציבור מתהדרים בדכ בדלתות ענק, מרשימות, מקושטות ומעוררות יראה, הרי שבדירות ובבתים פרטיים הדלתות הן צנועות יותר בממדיהן ובמידת הדקורטיביות שלהן, אך גם כאן מגוון אפשרויות הבחירה הולך וגדל עם השנים, ככל שאנשים מבינים שהדלת היא, למעשה, כרטיס ביקור של הבית

.
מערכת דלתות אלומיניום, לפתיחה על צירים, מסדרת "בלרום". את המערכת ניתן לגוון עם פרופילים בעלי עובי ודופן בגדלים משתנים ובצבעים לבחירה וכן באמצעות זכוכיות שונות. מנגנון בידית יכול להגיע בעיצובים על פי בחירה אישית.
"אקסטל"

 כך, למשל, בדרך כלל נמצא כי המבואה אליה היא מובילה, הינה המשך ישיר מבחינה קונספטואלית ועיצובית למבנה שלה: דלת ענק תוביל למבואה מרווחת, בעלת חלל רחב נפחהחלל הראשון המקבל את פני הבאים, ודלת צנועת ממדים יותר תהווה פתיח לחלל כניסה מאופק יותר.  הדלת ולאחריה המבואה יעידו על דיירי הבית, על הדרך שבה הם מבקשים לייצג את עצמם כלפי העולם החיצון והדרך בה הם, בסופו של דבר, מתייחסים לעצמם.

הדלת כסממן אופנתני:  יותר גדולה, יותר מעוצבת

לא הפונקציונליות בלבד היא זו שמנחה את גודלה ועיצובה של דלת הכניסה. לדברי אדריכלית הפנים מיכל האן ( www.hans.co.il) תחום הדלתות עבר מהפיכה גדולה מאוד בשנים האחרונות, וכיום מדובר בסמל סטטוס לכל דבר ואלמנט אופנתי לחלוטין

.
דגם "פנורמה נור", מערכת כניסה בעיצוב מיוחד וחדשני המשלבת אלמנטים מיציקת אלומניום וחלון זכוכית דגם דבש,
"רב בריח"

ראשית, ראוי להתייחס לגודל הדלתות. הגודל הסטנדרטי של דלת כניסה הוא    2.05X0.90 מ :אולם, ככל שהדבר תלוי בדיירי הבית, בעיקר בתחום הבניה צמודת הקרקע, נתון זה כבר מזמן אינו רלוונטי. מִפתח הדלת הלך והתרחב עם השנים, כאשר נגרים פרטיים וחברות יצרניות מעניקים כיום מענה כמעט לכל גודל שניתן להעלות על הדעת.

הנטיה להגדלת דלת הכניסה נובעת ממספר סיבות. ראשית על מנת לבדל את הבית הנבנה באופן פרטני מזה הנרכש מקבלן הבונה בבניה סטנדרטית, שנית, על מנת ליצור אפקט מרשים לכניסת הבית, שלישית משום שבדלת לא סטנדרטית ניתן להביע יצירתיות ולשלב אלמנטים עיצוביים מקוריים ורביעית, על מנת לקשר את מפתח הבית, בעיקר אם מדובר על בניה פרטית, לשפה העיצובית של המבואה ומבנה הכניסה

.
דלת ומשקוף עשויים מנירוסטה. הדלת מורכבת משבעה פלחי רוחב, אשר ניתנים לגיוון בצבעים ובחיפויים שונים, על פי בחירה אישית - במקרה זה, חלק מהפלחים מחופים בפורניר עץ, כאשר במרכז הושאר פלח נירוסטה לא מחופה.
"ח.ג. סחר"

חומרים ואפשרויות עיצוב .

שינוי נוסף שהתחולל בשנים האחרונות אינו נוגע רק לגודל דלת הכניסה. אם בעבר היצע הדלתות, הן מבחינת עיצוב והן מבחינת חומר היה מצומצם למדי, כיום ניתן למצוא מגוון דלתות עצום, המתפרש על קשת רחבה של סגנונות, חומרים ואיבזורים. דלת כניסה לבית היא, לכאורה, אלמנט פשוט למדי המורכב ממשקוף וכנף אחת, או שתי כנפיים, אך על בסיס נתון זה יכולים להירקם סיפורים מורכבים מאוד

דלתות עץ מלא, כמעט מכל סוג שניתן להעלות על הדעת ובמגוון גימורי לכה, מט ועוד, סנדוויץ', דלתות ברזל, דלתות פלדה, דלתות אלומיניום, או לחילופין דלתות המשלבות בין חומרים אלה. דלתות חלקות, או מגולפות, ישרות קו או בעלות קישוטי נפחות ופרזול, דלתות אטומות, או משולבות עם חלונות זכוכית, דלתות חדשות או דלתות ישנות מפירוק- כמעט אינספור צורות, דגמים, סגנונות ואפשרויות.

האדריכלית טלי מינץ מציינת כי בהיותה אלמנט דומיננטי במעטפת הבית, חשוב שדלת הכניסה תשתלב עם חזותו החיצוניתלדוגמה, אם על הקיר בו היא מותקנת מצויים גם חלונות, רצוי ליצור התאמה ביניהם מבחינת גוון העץ, או צבע הפרופיל. מעבר לכך, עיצובה של דלת הכניסה צריך להתחבר, באופן כזה או אחר, גם עם מבואת הכניסה ועם סגנון הפנים

בדכ הנטייה היא ליצור המשכיות ויזואלית, אך יחד עם זאת, מציינת מינץ, לעתים ניתן ליצור באמצעותה דווקא מתח וניגוד מעניין: לבית בסגנון מינימליסטי שמאופיין בצבעוניות מונוכרומטית, להתאים דלת צבעונית ומרשימה מפירוק, ולחלופין, לבית צבעוני ותוסס להתאים דלת בעיצוב מינימליסטי ורגוע.

לצד היצע עשיר של דלתות שמציעות חברות יצרניות ויבואניות, ישנם המעדיפים לשלב דווקא דלתות ישנות- דלתות שפורקו מבתים ישנים הנמכרות בחנויות וגלריות מתמחות ומגיעות בדרך כלל מאזורים שונים בדרום מזרח אסיה. האותנטיות של דלתות אלה וכן גילן המתקדם ועיצובן האוריינטלי הופכים אותן לפריט דומיננטי מאוד, לאלמנט אמנותי ואמצעי מעניין לביטוי אישי. דלתות כאלה יכולות להיות בנות מאות שנה עם עבר שנע בין שימוש כדלת כניסה לבית מידות ועד לדלתות מקדשים, ומטבע הדברים ככל שהדלת מושקעת יותר מבחינת הגילוף, הפרזול והאביזרים הנלווים, ערכה עולה בהתאמה.

נתון חשוב ביותר בהתייחס לדלתות כניסה, הוא מידת ההגנה עליהן מפני פגעי מזג אוויר, שכן במיקומן החיצוני הן חשופות לגשם ולקרינת שמש. פעמים רבות הן מוגנות בתוך מבואה חיצונית בנויה, אך בהיעדרה יש להתקין מעליהן קירוי כלשהו- בנוי או תלוי מעליהן, כאשר מעבר להיותו אלמנט פונקציונלי שנועד להגן עליהן, הוא יכול להוות להן אלמנט עיצובי משלים ולהעצים את מראה הכניסה

דלת עץ מאלון מיושן בעיבוד גס ופרזול ברזל כבד. סגנון המזכיר את דלתות הטירות במזרח אירופה.
"מדרה ליווינג סטייל"

.

בטיחות וביטחון

עם כל השינויים שחלו בהתייחסות לדלת הכניסה, מבחינת גודל, עיצוב וחומריות, הרי שדבר אחד נשאר קייםהצורך בביטחון. חשוב להדגיש כי דלת היא אלמנט כבד מאוד. ככל שהדלת גדולה יותר כובדה רב יותר ולכן במקרה של בחירה בדלת גדולה במיוחד יש לשים לב למשקופים חזקים ומעוגנים היטב, ושימוש בצירים איכותיים, שיוכלו לשאת את משקלה הכבד. ככלל, על מנת להבטיח תפקוד תקין, חשוב לוודא שהדלת והאביזרים הנלווים אליה בהקשר זה, עומדים בתקנים ובכללי הבטיחות והביטחון היסודיים.

דלת הפלדה המסורתית, שהפכה להיות אחת הדלתות הפופולריות בארץ, מורכבת ממשקוף עשוי פלדה וכנף המורכבת מלוחות פלדה שביניהם עוברים בריחי אורך, והיא משלבת מנעול רב בריחי מתוחכם. אם בעבר התאפיינו דלתות אלה בעיצוב חסר השראה שהתמקד בהיבט ההגנה, הרי שהיום החברות היצרניות מציעות אותן במגוון גרסאות מסוגננות, לרבות שילוב של אביזרי נפחות ופרזול ייחודיים, ציפויי עץ טבעי מסוגים ובגוונים שונים (בוק, ונגה, אלון וכד'), בנוסף, הן מציעות דלתות בתפירה אישית, על פי דרישות ספציפיות של הלקוח גם מבחינת גודל.

כך, גם מי שבוחר בדלת ביטחון והעיצוב יקר ללבו,יכול לעצב לעצמו דלת עץ או מתכת, בשילוב אלמנטים אמנותיים, כמו ויטראג'ים, ידיות ודוגמאות שנוצרו על ידי נפחים אמנים, כאשר המבנה הפנימי של הדלת זהה לזה של דלת הפלדה הקלאסית ועונה על כל דרישות הביטחון. בכל מקרה, גם כאשר בוחרים בדלת שאיננה דלת פלדה קלאסית, יש להקפיד לשלב בה מנעול איכותי, רב בריחי, ובמידה והדלת גדולה מאוד רצוי להוסיף גם בריחים ארוכים בפנים הדלת.

 פרט חשוב אחר, הוא התקנת עינית הצצה, לצורך העניין אפילו שתי עיניות בשני גבהים שוניםאחת גבוהה למבוגרים ואחת נמוכה יותר לילדים. כמו כן, רצוי לצייד את הדלת בשרשרת הברחה פנימית,או אביזר נעילת פנים אחר.  שילוב אלמנטים נוספים, כמו אינטרקום, פעמון, טלוויזיה במעגל סגור וכד' רצוי להביא בחשבון כבר בשלב תכנון הבית, על מנת להבטיח התאמה נכונה והתקנה יעילה שלא תפגום בחזות הדלת.

הדלת על פי תורת הפנג שואי

לא בכדי מתקשרת דלת הכניסה לבית לאמונות דתיות, מכתמים לשוניים ותורות רוחניות. תורת הפנג-שוואי הסינית העתיקה, המלמדת לזהות את אנרגיית החיים, הצ'י  ולטפל בזרימה שלה אל הבית ומתוכו, היא דוגמא טובה להרחבת מושג הדלת מצרכים פונקציונליים בסיסיים על ידי קישורו להיבטים רוחניים. על פי תפיסה זו, הצ'י הוא הכוח הראשון של הטבע, הנשמה של כל הדברים ותורת הפנג-שוואי מבקשת לתעל את האנרגיה הזו לטובת האדם.

 מיקום רהיטים, בחירת צבעים, חומרים וכיוונים ייצרו אנרגיות וזרימת אנרגיות טובות יותר, כך שישפיעו על דרי הבית. למיקום ולצורת דלתות הכניסה יש חשיבות רבה על פי הפנג-שאווי.

גליה פונדק, מעצבת פנים על פי שיטת הפנג-שוואי האינדיבידואלי,  מסבירה כי על פי תורה זו דלת הבית נתפסת כפֶּה של הבית. בדיוק כמו הפה, דרכו חודר חמצן ומזון - אנרגיה, אותו אנו דואגים לטפח ולהבליט, על מנת למשוך תשומת לב, כך גם דלת הבית, מזרימה את האנרגיות, מגרשת רוחות רעות ומקבלת את פני האורחים

.
דלת בטחון מעוצבת, המשלבת בין העוצמה של דלת הבטחון ועיצוב קלאסי של חיפוי עץ ( פורניר ) בשילוב פסי נירוסטה אופנתיים.

לכן, מדגימה פונדק, מרבית דלתות המסעדות הסיניות צבועות באדום עז. ממש בדומה לשפתותיהן עמוסות הליפסטיק שני של הגיישות. פרט לכך שהדלתות מאופרות בתוחם ושפתון, הן מתוכשטות בפעמונים, מאובזרות בעציצים ולא פעם הן רוחצות בסאונד של מזרקה מפכפכת. לדבריה, בשיטה הנקראת 24 שערי דרקון, ניתן לאתר את מיקום הדלת האופטימלי לדיירי הבית, זה שיתעל באופן המיטבי את הצ'י.

בנוסף לכך, לדבריה, גם למבואת הבית, שהינה ההמשך הישיר של הכניסה, יש השפעה על האנרגיה השורה בו. לדוגמה, אם דלת הכניסה מובילה לפרוזדור, המשול לנהר שוצף, הרי שזה עלול לייצר צ'י מהיר אותו יש למתן באמצעים שונים, על מנת שלא ליצור בית תזזיתי.

גם לצורה החיצונית ולטיפוח דלת הכניסה חשיבות רבהדלת סדוקה, מתפוררת, חורקת וחסומה תשפיע על זרימת האנרגיה, ולפיכך יש להקפיד על הטיפוח והתחזוקה השוטפים שלה


דלת דגם חושן - דלת ציר בלגית בשילוב זכוכית אומנותית בעבודת יד, מעוצבת בהשראת אבני החושן.

לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה