Termin “shabby chic” prva je predstavila dizajnerica enterijera Rachel Ashwell 90-ih godina prošlog stoljeća. Iako je originalni “shabby chic” Rachel Ashwell bio elementima definiran stil, čini da se on tokom proteklih nekoliko godina sam po sebi razvio u jedan zaista opušten, raznolik i originalan stil koji svako može postići.

U osnovi, sve je dozvoljeno. Sve što trebate je malo kreativnosti.



“Shabby“ dio “shabby chic” dekorativnog stila odnosi se na korištenje predmeta koji su stari, korišteni ili pomalo istrošeni. Predmeti treba da izgledaju kao da se s njima već živjelo, pomalo otrcani – ali ne nepopravljivo uništeni!

Ovdje ne govorimo o smeću! Dijelovi trebaju biti lijepi, dobrog kvaliteta. Antikviteti i predmeti iz nasljedstva su idealni za to.

Stil treba biti prilično elegantan -  možda odraz stare aristokracije koju su stigla teška vremena...

Sada dolazimo do onog „chic“ dijela. “Chic” Predmeti moraju biti atraktivni, dobrog kvaliteta i lijepi – stare stvari koje vrijedi čuvati.


Posjetite buvlje pijace, prodavnice aktikviteta ili putem eBay-a nađite stvari koje vam se zaista sviđaju.

Ne morate previše pažnje posvećivati vremenu iz kojeg potječu – ovdje se ne radi o nekom krutom i isključivom stilu!

Uz odabir predmeta koji vam se sviđaju bit ćete sretni da ih možete izložiti u svom domu – čak iako su malo stari i otrcani. Uskoro ćete razviti vlastiti osjećaj za stil i dizajn isključivo na osnovu svog odabira unikatnih i neobičnih predmeta.

Ipak, pazite! Iako je poenta “shabby chic” stila miješanje i uparivanje, ne želite da vaš dom izgleda kao velika kućna rasprodaja – ne zaboravite da malo i usklađujete.


Najbolji način da povežete elemente u prostoriji je da napravite jednu neutralnu bazu za vaš dizajn, ili da sve elemente povežete glavnom bojom.

Bijela, krem ili blage pastelne boje idealne su za ovaj izgled. Pokušajte ofarbati komade namještaja u boju zidova (ili u neku komplementarnu boju). Napravite presvlake za namještaj kako bi stare stolice i sofe izgledale čisto, (p)ostale funkcionalne i atraktivne.

Odaberite neke blijede, prozirne zavjese koje će pristajati svemu navedenom – i USPJELI STE!

Uzorak je dobar i na tapetama, kao i na platnu. Zapravo, tapete (naročito na glavnom zidu) su dobar način da dodate uzorak i boju vašoj sobi, a da to ne bude prenapadno. Cvijetni uzorak u stilu 40-tih, ili predivan, tradicionalni stil su idealni.


Pokušajte biti kreativni s dekorativnim detaljima u “shabby chic” stilu. Kada vidite predmet koji vam se dopada, pomislite kako bi se on mogao iskoristiti u vašoj sobi.

Da li predivna stara vrata mogu postati stol? Koristite svoju maštu i granica nema.

Kako biste svom dizajnu dali malo osobenosti, pobrinite se da odaberete neku osnovnu boju koju ćete dodati na svoju neutralnu osnovu. Da li će to biti vaša omiljena boja Ili boja koja preovladava na vašoj omiljenoj zidnoj slici, zidnom ukrasu ili prekrivaču? Dodajte puno detalja u ovoj boji kako biste upotpunili dojam

















Dekorativni elementi su zaista najvažniji dio ovog stila koji će začiniti i “dati dušu” vašoj prostoriji.Nikad ne možete imati previše malih detalja i predmeta od kojih možete odabrati bilo šta što vam se najviše sviđa. Ovo je jedan od razloga velike popularnosti ovog stila – on čini kupovanje stvari za kuću zaista lakim i zabavnim.

I pored evidentne slobode kod ovog stila, neke stvari se ipak smatraju ključnim za “shabby chic”: stare lampe, stare svjećnjake, svijeće, grnčarija, ručno rađeni jorgani, kolaži, prekrivači, jastuci, miljei i čipkani ukrasi.

Ogledala i slike trebaju imati dekorativne ramove koje možete ofarbati u boju namještaja ili zidova ili u neku skladnu boju.


Pod od punog drveta je idealan za ovaj stil. On može ostati gol, može se premazati voskom, obojiti u bijelo ili neku pastelnu boju ili čak oslikati šablonima.

Pobrinite se da imate dovoljno podnih prostirki – odabir manjih prostirki različitih dezena će biti najbolji. Odaberite orijenalne ili perzijske prostirke – one će se zajedno prilično dobro uklopiti.

Ako imate kuću s drvenim gredama, to je izvrsna podloga za “shabby chic” stil. Ako nemate, ne brinite – postoje načini da se uz pomoć nekih dekorativnih detalja i arhitektonskih poteza postigne autentičan izgled koji će odgovarati vašem stilu.

To jeste veliki posao, ali ako osjećate da ste raspoloženi za to, drvene grede možete ofarbati u bijelo. Ovo zaista lijepo izgleda i učinit će vašu prostoriju veoma elegantnom, svijetlom i prozračnom. Ipak, kao što smo ranije rekli, to jeste veliki posao, a ako se kasnije i predomislite, bit će veoma teško vratiti sve u prvobitno stanje.