To je nesumnjivo bar koji je viši od ostatka kuhinje. Tu možete na brzinu nešto da pojedete, poslužite aperitiv, servirate hladan bife... On je sinonim za prijatnu i opuštenu atmosferu.
 

Sakrijte aparate
Što se tiče estetske strane, treba samo da odlučite da li želite da budu vidljivi (u tom slučaju izaberite one od inoksa ili u boji) ili da ih sakrijete iza vrata nekog kuhinjskog elementa. Što se tiče tehničke strane, najnovija generacija mašina za sudove je praktično nečujna. Isto važi za aspiratore.

Uslovi za rad
U samoj kuhinji je jako važno da osigurate dobre uslove za rad, a to se postiže isključivo pravilnim odnosom kuhinjskih elemenata i uređaja. Da bi kuhinja pravilno funkcionisala, potrebno je da napravite radni trougao, a to konkretno znači da položaj šporeta, frižidera i sudopere treba da obrazuje trougao.


Raspored elemenata
Osim funkcionalnog rasporeda, bitno je da osigurate i minimalne dimenzije, koje će omogućiti pravilno i nesmetano kretanje u kuhinji. Minimalni razmak između elemenata postavljenih na dve suprotne strane zida je 100 cm.

Kada je reč o malim kuhinjama, važe sledeći saveti:

- Kada ste jednom obezbedili dovoljnu radnu površinu, nemojte je više uvećavati.

- Napravite ormariće za odlaganje stvari koji se protežu od poda do plafona. To je jedan od najboljih načina da se mali prostor maksimalno iskoristi. Ormarić dubok 30 cm daje vam ogroman prostor za odlaganje stvari.

- Nemojte polaziti od toga da vam je sve što imate neophodno. Razmislite šta koristite jednom nedeljno, mesečno ili godišnje.

- Napravite elemente sa dvostrukom namenom. Ako imate sto, može li se ispod njega napraviti polica za velike lonce i tiganje? Ako iznad stola ima prostora na zidu, da može da se na njemu pričvrsti otvorena polica?

- Kupite najbolje kuhinjske elemente koje možete i uredite ih iznutra tako da svaki pedalj bude iskorišćen. Kuhinjski ormarići boljeg kvaliteta imaju police čija površina odgovara površini osnove (koje dosežu do prednje strane ormarića), dok oni jeftiniji imaju upola uže police.