• Melisa ili matičnjak (limun trava) voli vlagu, za razliku od ruzmarina i majorana kojima pogoduje suva zemlja. Zato ih posadite u limene teglice ukrašene salvetnom tehnikom. Okačite ih na prozor i svaki dan poželite dobrodošlicu sunčanom i toplom jutru.

• Ruzmarin se koristi u južnoevropskoj kuhinji. Izvrstan je začin za čorbe, dinstano povrće, meso i sve vrste pečenja.
Najbolje je da u jelo stavite stručak i izvadite ga kada hrana dobije odgovarajuću aromu.

• Melisa podstiče rad probavnog sistema. Majoran smanjuje nadutost i pomaže kod prehlade, jer utiče na pojačano znojenje.

• Ako začine sadite u drvenu posudu, prethodno je obložite folijom, pa tek onda napunite zemljom u koju ćete položiti peršun, timijan i kres salatu. Oni koji vole makrobiotičku kuhinju, mogu da posade i salatu potočarku.

• Svež koren đumbira stavite u teglu i prekrijte ga zemljom. Redovno ga zalivajte i držite na temperaturi od 20˚ C. Nakon tri sedmice izrašće nove mladice.

6 zdravih ukusa za gurmane

PERŠUN je bogat vitaminom C i kalijumom. Sveže ubran i naseckan obogatiće svako jelo.

TIMIJAN ima listiće bogate eteričnim uljima koji mu daju posebnu aromu. Ne smeta mu dugo kuvanje.

BOSILJAK je nezamenljiv u kuhinji. Bogat je vitaminom C i kalijumom. Najbolje je da ga poslužite sveže ubranog, kao dodatak salatama.

MELISA (limun trava) citrusnom aromom i prijatnim mirisom čini ukusnijom svaku zelenu salatu.

ŽALFIJA ima baršunasto lišće koje nije otporno na toplotu, pa je najbolje služiti je svežu. Olakšava probavu masnih jela.

RUZMARIN odlično prija uz jagnjetinu i divljač, a njegovi sastojci ublažavaju želudačne tegobe i podstiču krvotok.