Mnogi elementi utječu na ljepotu prostora, ali jedan od najvažnijih su svakako boje. Unošenjem malih promjena u životni prostor učinit ćete ga interesantnijim i svježijim. Različiti su načini na koje ovo možete postići, ali jedan od najkvalitetnijih i atraktivnijih bit će osvježenje bojama.


Boje imaju određenu simboliku koja se veže uz osobnost ljudi. Tako npr. crvenu izabiru osobe koje karakterizira energičnost, impulzivnost, želja za aktivnošću i uspjehom. Bijela se povezuje s jednostavnošću, ali i stalnim ulaganjem energije, smeđa sa savjesnošću i staloženosti, zelena sa stabilnošću i moralnošću, plava s lojalnošću i težnjom za harmonijom, žuta s maštovitošću i srdačnošću, narančasta s organizacijskim sposobnostima, druželjubivošću, ljubičasta s kreativnošću i kompleksnošću, siva s brižnošću i individualnošću itd...

Za igranje bojama potrebna je hrabrost 

Bez obzira koliko ste pristaša umjerenih i neutralnih boja, primjenom kojih ćete jednostavno uskladiti sve elemente uređenja i opremanja, igra bojama stvorit će dinamiku i novu dimenziju prostora u kojem živite. Za upuštanje u ovakvu igru potrebno je samo malo hrabrosti, a rezultat će biti više nego zadovoljavajući. Boje su dio naše svakodnevice, pozitivno utječu na psihu i dobro raspoloženje te ih je preporučljivo primijeniti pri uređenju interijera.

Postoje neka opće prihvaćena pravila o korištenju boja u pojedinim prostorima. Tako se za dječje sobe preporučuju tople boje poput crvene, žute ili narančaste, jer privlače pažnju i stimuliraju aktivnost. Hladne boje, poput nijansi plave, zelene i ljubičaste smiruju i povećavaju koncentraciju, pa su preporučljive za spavaće ili radne sobe. Bez obzira na pravila, susrest ćete se s primjerima gdje su pojedinci u prostorima za odmor i rad upotrijebili tople boje, jer se upravo u takvoj sredini osjećaju dobro. Poruka je sljedeća: birajte boje koje u vama potiču pozitivno raspoloženje!

Prijedloge za vaš dom možete pogledati u FOTOGALERIJI.


Dizajn modernih interijera je baziran na minimalizmu, koji je najčešće popraćen i minimalizmom u odabiru boja. Statistike pokazuju kako se crna i bijela boja najčešće primjenjuju u uređivanju interijera. Poruka je sljedeća – upotrijebite i treću boju! Vaš dvobojni svijet će dobiti novu dimenziju u kojoj će kontrast crno-bijelog imati još jači efekt. Poigravanje s više nijansi ili boja od ovoga može biti vrlo atraktivno, ali najčešće uz pomoć stručnjaka – arhitekata ili dizajnera. U protivnom, prostor se može doživljavati kaotičnim, preopterećenim i neugodnim za boravak. Usklađenost boje zidova i elemenata opreme interijera stvorit će prostor ugodan za opuštanje i razonodu.

Primjena intenzivnih boja nameće odnose u interijeru

Kombinacija više različitih boja u istom prostoru može biti vrlo diskretna i nenametljiva ukoliko primijenite nježne nijanse. Kao takve, boje neće biti dominantne u prostoru već će se uklopiti u stvaranje ukupnog dojma. Naizmjeničnom primjenom nijansi boja, stvorit će se koloristički sklad i ritam koji će svakako biti ugodan oku.

Primjena intenzivnijih nijansi boja npr. crvene, žute, ljubičaste, zelene, plave itd. nameće određene odnose u interijeru, koji moraju biti usklađeni kako bi bili uspješni. Preporučljivo je obojiti samo jednu plohu zida ovakvom intenzivnom bojom, npr. dio ili cijeli zid dnevnog boravka na kojem se nalazi TV s komodom i policama. U ovakvom slučaju, ovo postaje apsolutno dominantni dio interijera, koji se na određeni način doživljava kao velika slika s kolorističkom pozadinom i uklopljenim elementima namještaja. Detalji poput presvlaka za stolce, jastučića razbacanih na trosjedu ili dekorativnih predmeta, mogu biti u istom dominantnom koloritu. Preostali zidovi prostora moraju obavezno biti u nježnim i smirujućim bojama (bež, svijetlo žuta, svijetlo zelena, boja breskve ili bijela).


Neka boja odražava vaš karakter

Optičku korekciju niskog prostora postići ćete bojanjem stropa u svjetliju nijansu od boje zidova. Isto tako, visoki prostor vizualno ćete sniziti primjenom tamnije nijanse boje stropa od one na zidovima. Uski prostor proširite bojanjem dužih zidova svijetlom bojom, a onih kraćih nešto tamnijom ili intenzivnijom. Na suprotan način ćete korigirati veliku širinu prostora. Dijelove stana orijentirane na sjever ili s vrlo malo osvijetljenosti i osunčanosti obojite obavezno nekom od toplih boja, preporučljivo žutom kako biste stvorili dojam sunčeve svjetlosti u njemu.

Vlastiti ukus i sklonost određenim bojama bitan su faktor za odabir i stvaranje ugodnog ambijenta za boravak. Dakle, uz uvjete koje postavljaju elementi prostora, a to je usklađivanje boja zidova i opreme, suočite se i s vlastitim karakterom, odaberite pravu boju za vas i osigurajte ugodan i atraktivan životni prostor.