Jedan od najvažnijih uvjeta koje klijenti izdvoje kada prvi put dođu u naš ured na dogovor oko ideja za gradnju ili uređenje svoje nove kuće ili stana je prostranost.

Ako je u pitanju gradnja, sve je lakše jer sami iz temelja finaliziramo projekt, dok je kod već postojeće konstrukcije mnogo teže jer je moramo rušiti zidove i vrata - objašnjavaju arhitekti iz poljskog studija Marek Rytych koji kao svoj najdraži posao prema gore opisanom kriteriju izdvajaju impresivnu kuću u predgrađu Krakova.

- Kuća je “neopterećena” raznim preprekama tako da bez problema možete obavljati u njoj jutarnji trening trčeći iz prostorije u prostoriju. Drugim riječima, kroz ovu kuću možete “proletjeti”, ne primijetivši da ste prešli preko određene granice. Kućni prag ne postoji - doslovno i figurativno - slikovito su rekli arhitekti koji su naglasili kako su posebno zadovoljni realizacijom ideje da popločena cesta koja vodi do glavnog ulaza probija interijer i završava na drugom kraju kuće, u vrtu.

Nema granica

- Djeluje kao da je netko bacio kameni tepih na tlo - rekli su arhitekti studija Marek Rytych, inače specijaliziranog za industrijsku arhitekturu. Cijeli posao je bio otežan činjenicom da su im u ovom slučaju klijenti bili suvremeni kolekcionari umjetnosti, pa je neophodno bilo pronaći ravnotežu i spojiti ta dva suprotna područja.






Kako su to učinili?

- Sve smo bazirali na materijalima koji su korišteni kod uređenja interijera kao njegova sirova dekoracija. Oni prekrivaju zidove brišući granicu između unutarnjeg i vanjskog prostora.

Komplicirana rješenja

Tako je u blagovaonici korišten metalni prekrivač dok drvo i cigla sačinjavaju hodnik, dnevnu i gostinjsku sobu. Kuhinjski zid je “stigmatiziran” ciglenom oplatom kraj koje granitna površina stola i čelični kućanski aparati izgledaju kao moderne freske. Stubšte, pak, viđeno u profilu otkriva svoju “nepotpunost” - betonska masa je u kontrastu s epidermom drvenog poda - objasnili su arhitekti, dodajući kako je “grubost” interijera ovdje bila važna i potrebna jer je, napominju, kuća kao slika, a umjetnost voli goleme prostore i najviše od svega voli komplicirana rješenja.

- Iz ovog razloga prizemlje kuće je potpuno otvoreno. Riječ je o površini većoj od 100 četvornih metara gdje samo jedan zid djelomično odvaja dnevnu sobu od stubišta i kuhinje koja je iza njega. U kući nema mnogo namještaja, ali je on nježno uronjen u pozadinu tako da ne ometa životni i umjetnički prostor - rekli su arhitekti.

Artistička igra

Kuća u predgrađu Krakova izvorno je zgrada od tri kata, sagrađena na valovitom području. Nepravilnost zemljišta iskorištena je na takav način da su u podrumskom dijelu kuće stvorene sobe za skladištenje, a u dijelu s većom izloženošću dnevnom svjetlu, sobe za goste.

Iznad njih je prostor dnevnog boravka, a na razini više privatni prostor sa spavaćim sobama i kupaonicama.

- Čvrsti L oblik kuće “razbijen” je terasama na različitim razinama i brojnim tzv. brodskim prozorima zahvaljujući kojima je interijer osvijetljen. Povišenje je prekriveno betonskom ciglom te porubljeno metalnim pokrovom od titana i cinka. Terase su prekrivene betonom, kamenim kockama i egzotičnim drvom. Svi ovi materijali naglašavaju artističku skulpturalnu igru između arhitektonskih elemenata - rekli su arhitekti.