Australski arhitekt Max Pritchard znao je da je pred njim izazov života kada su ga ranom zorom nazvali stari klijenti i telefonski mu objasnili što žele. Chris Anderson, poljoprivredni znanstvenik, i Claire Davenport, radnica u vinskoj industriji, poželjeli su sagraditi kuću na svojem privatnom, šumovitom imanju od 10 rali, sat vremena udaljenom od grada Adelaidea. Imali su mali budžet i veliki san.

- Vlasnici nisu htjeli prostranu modernu kuću, ali su zato imali jasnu viziju gdje bi točno trebala biti locirana - rekao je arhitekt.A željena lokacija bila je uistinu neobična i originalna - iznad potoka.

Lokacija ipak savršena

- Odmah sam vidio problem u njihovu zahtjevu jer je već na prvi pogled bilo savršeno jasno da će biti teško napraviti strukturu koja neće ni malo oštetiti inače netaknutu obližnju prirodu, a također je bilo jasno da će teško biti postići poželjnu solarnu orijentaciju - otkrio je arhitekt koji ipak nije htio samo tako “ubiti“ san svojih klijenata pa je krenuo osmišljavati idealan plan. Nakon mnogo istraživanja, uključujući i ono o postocima mogućnosti poplava na tom mjestu, Pritchard je došao do jedinstvenog rješenja - projektirati kuću koja će biti poput mosta iznad potoka.

- Tim rješenjem smo minimalizirali mogućnost ikakvog “diranja“ u prirodu, a kako je kuća napravljena tako da sa svojih dužih strana ima po nekoliko golemih staklenih površina, vlasnicima je omogućeno da imaju dojam, dok šeću iz prostorije u prostoriju, kao da žive među drvećom - rekao je Max Pritchard pred kojim je bio još jedan izazov.

Naime, impresivan objekt velik 110 četvornih metara par je zamislio kao svojevrsni 2 u 1 prostor. Drugim riječima, kao kuću koja će istovremeno biti topli dom, ali i poslovni ured. Takav zahtjev tražio je pažljivo planiranje i dizajniranje jer raditi ured i kuću, znaju stručnjaci, nije ista stvar, a posebice nije isto spojiti ih u jedinstvenu cjelinu. Sve je bilo otežano i činjenicom da je budžet za cijeli projekt bio malen te je iznosio svega 177.000 američkih dolara.

No, za taj novac vlasnici su naposljetku dobili i više nego što su očekivali. Održiva, dugačka kuća strateški je smještena između dvije rijeke i okružena mnogobrojim drvećima. A cijeli proces trajao je relativno kratko. Dva čelična utega koja formiraju primarnu konstrukciju proizvela su i podigla dva radnika i dvije dizalice za samo dva dana. Od ostalih materijala korišten je aluminij i staklo.

Život u skladu s prirodom

Najznačajnija karakteristika kuće je da se kišnica skuplja na krovu, a potom se koristi kao voda u unutrašnjosti.


Kuća most nije samo zadovoljila apetite vlasnika, već je oduševila i struku pa je tako nedavno osvojila nagradu za najbolji dizajn koju dodjeljuje australski Institut arhitekata. I dok je svi hvale na sve strane, vlasnici priznaju da im je najdragocjeniji “taj osjećaj života ni na nebu ni na zemlji“.

- Možemo čak vidjeti i gnijezda koja ptice rade na stablima te gledati kako se priroda budi i sniva. To je nešto prekrasno i neprocjenjivo. Sada znamo da nismo pogriješili kada smo odlučili napustiti grad i preseliti se u divljinu - ponosno su ispričali Chris Anderson i Claire Davenport.