Keramika potječe od Majke Zemlje. Ovim sam htio podsjetiti otkud dolazimo, od čega smo napravljeni, gdje živimo. I također kuda idemo: budućnost je već ovdje - rekao je Mario Botta za ovogodišnji vizualni imidž najvećeg sajma keramike, Cersaie 2009, kojemu je on autor.

Priznata  imena


Ugledni arhitekt i dobitnik brojnih priznanja za svoj rad, Botta je posljednji u nizu znanih imena svijeta arhitekture i dizajna koji potpisuje ilustraciju sajma koji se otvara 29. rujna u Bologni. Prethodili su mu, primjerice, Thom Mayne, Toyo Ito, Antonio Citterio. Jednako ugledna imena gosti su brojnih konferencija u organizaciji Cersaie 2009. čiji je program ove godine nazvan “Građenje, bivanje, razmišljanje”. Sajam će tako ugostiti više od 50 govornika među kojima je i Renzo Piano, u čijoj su biografiji pariški Centar Pompidou, aerodrom Kansai u Osaki te rekonstrukcija berlinskog Postdamer Platza.

Prva konferencija rujanskog Sajma održat će se na temu novih trendova u dizajnu dok je za dan poslije predviđen panel o energetskoj efikasnosti građevina u smislu doprinosa održivom razvoju.

Multietničko  društvo

Briga o okolišu i njegova integracija s građevinama sadržaj je konferencije naziva “Živjeti u prirodi” dok će konferencija imena “Živjeti u pustinji“ ilustrirati nekoliko minimalističkih arhitektonskih projekata u američkom pejzažu gdje su korištene talijanske keramičke pločice. Tema “Čovjek i grad“ fokusirat će se na multietničko društvo u kojemu stanovnici različitih zemalja žive jedni uz druge bez ikakvih granica dok će niz konferencija zatvoriti ona sa naslovom “Živjeti Web“, kojom će se analizirati internet i njegove aplikacije u području arhitekture.  

Navedenim događanjima gosti su imena poput Iana Davisa, Alessandra Marate, Alfonsa Acocelle, Stefana Hitthalera, Michaela P. Johnsona...

 Keramika u arhitekturi

Igra suprotnosti između planine i jezera

Suprotnosti, kada se privlače, kreiraju neočekivane učinke. Upravo to postigla je vila u Luganu koju su kreirali Luca Gazzaniga i Michele Zago. Kuća se nalazi na padajućem terenu i izvedena je na četiri razine; vrt s bazenom, prostor boravka s terasom, spavaći prostor i krovni dio na kojemu je smješten parking .  Taman crijep izvana kombiniran je sa svijetlim unutarnjim tonovima.

Media Markt u Eindhovenu

Prije više od četiri desetljeća slavni talijanski arhitekt i dizajner namještaja Gio Ponti  (Pirelli u Milanu, Denver Art  Museum) dobio je u zadatak gradnju šoping centra za kompaniju Bijenkorf, usred Eindhovena. Rezultat je zgrada u potpunosti “obučena“ u keramiku čime je kreiran dizajn koji reflektira svjetlost na različite načine ovisno o dobu dana i nagibu svjetlosti. Ponti je koristio crijep u obliku malenih piramida i u različitim bojama odnosno nijansama zelene.

Studij arhitekture na Sveučilištu Florida

Jedan od najvažnijih primjera primjene keramičkih materijala u arhitekturi. Projektirati prostor za nematerijalne proizvodnje ili prostor u kojemu se radi na stvaranju ideja nije jednostavan zadatak. Tako kažu studije koje proučavaju utjecaj prostora na produktivnost. Time se vodio i arhitekt Bernard Tschumi u floridskom kampusu čije su učionice i uredi podijeljeni u dvije jednostavne i linearne zgrade, minimalne i u bijeloj boji okrenute velikom predvorju na otvorenom koje daje kontinuitet kompleksu dok su zajedničke prostorije (dvorana za 200 ljudi, kafić, terasa, galerije, knjižnica) smještene u dvije velike zgrade, eklektičnih linija i u živim tonovima u rasponu od crvene do žute.