Electrolux, globalni lider u proizvodnji kućanskih uređaja i uređaja za profesionalnu uporabu, odabrao je 8 finalista koji se natječu za pobjedu na natječaju Electrolux Design Lab. Izbor najboljeg rada održat će se 24. rujna 2009. u Londonu na vodećem britanskom događanju posvećenom arhitekturi i dizajnu – pod nazivom 100% Design London.

Žiri, koji će činiti međunarodno priznati dizajneri ocjenjivat će pristigle radove i odabrati pobjednika. Članovi žirija su: Nipa Doshi, dizajner namještaja i suosnivač Doshi Levien studija, David Fischer, voditelj međunarodno poznate konzultantske tvrtke za dizajn Seymourpowell, Marisol Manso Cortina, menadžerica Color Design Grupe, tvrtke Nissan Design Europe te Henrik Otto, stariji potpredsjednik odjela za globalni dizajn u Electroluxu.

Na ovogodišnji, sedmi po redu Electrolux Design Lab natječaj, Electrolux je pozvao studente industrijskog dizajna iz cijeloga svijeta. Zadaća im je bila osmisliti kućanske uređaje koji će svojim promišljenim dizajnom pokazati na koji će način ljudi pripremati i pohranjivati hranu, prati odjeću i posuđe u predstojećih 90 godina, što je povezano s 90-om godišnjicom postojanja tvrtke Electrolux. Ove godine stiglo je više od 900 radova studenata iz više od 50 zemalja iz cijeloga svijeta.

Top osam finalista

Osam finalista natjecat će se za Electrolux Design Lab 2009. - prvu nagradu u novčanom iznosu od 5.000 eura i šestomjesečno interno usavršavanje u jednome od Electroluxovih centara za globalni dizajn (Švedska, Italija, Brazil, Australija, SAD). Druga nagrada iznosi 3.000 eura, a treća 2.000 eura.

Finalisti za 2009.:

1. Cocoon

autor Rickard Hederstiern, Lund Institut Tehnologije, Švedska
Inteligentna hrana za spas planeta predstavlja održivi odgovor na povećanje broja stanovnika našega planeta i njihove želje za konzumiranjem mesa i ribe. Slično podgrijavanju kokica u mikrovalnoj, Cocoon priprema genetički modificirana i prethodno zapakirana mesna i riblja jela podgrijavajući mišićne stanice prepoznate putem identifikacije signala radijskih frekvencija. Signali detektiraju specifično jelo i predlažu potrebno vrijeme kuhanja. Tijekom ovoga postupka koriste se znanstvena saznanja važna za proces proizvodnje hrane te se na taj način smanjuje opterećenje što ga je čovjek prouzročio našemu planetu ribarenjem i obrađivanjem zemlje. Negativni efekti ovoga procesa, koji se odnose na masovan prijevoz hrane po čitavu svijetu, stvaranje novih obradivih poršina, pri čemu se uništavaju šume te disbalans ekosustava, u ovome slučaju izostaju.

2. Le Petit Prince

autor Martin Miklica, Brno, Tehnološki fakultet, Češka Republika

"Le Petit Prince" je robotski staklenik dizajniran na način da olakša buduća istraživanja i otkrivanje populacije na Marsu. Le Petit Prince preuzima brigu o biljci smještenoj unutar staklenog kućišta postavljenog na vrh četveronožnog postolja. U potrazi za hranjivim tvarima koje se brinu o biljci, robot je programiran na način da prepoznaje optimalnu metodu za realizaciju ovoga procesa. Usto, svoje pokrete i postignuća 'prijavljuje' drugim robotskim staklenicima putem bežične komunikacije, pa na taj način mogu učiti jedni od drugih.

3. Moléculaire autor Nico Kläber, Köln, Škola dizajna, Njemačka
Nico Kläber osmislio je 'brak’ znanosti i kuhanja te ga postavio na novu razinu s "Moléculaire", 3D molekularnim printerom hrane. Moléculaire je nastao zahvaljujući zamisli kuhara koji brižljivo eksperimentiraju s hranom i njezinim agregatnim stanjima. Na taj način dolaze do puno više novih ideja važnih za sam proces kuhanja. Sam Kläber priznaje da ovakav pristup poslu zahtijeva vještinu, vrijeme i znanje. Moléculaire pojednostavljuje proces priprave hrane i u stanju je samostalno pripraviti osnovne, no za pripravu teške, kako sam autor kaže, dvodimenzionalne ili trodimenzionalne dijelove jela. Zapravo, kompjutorski ispisuje sloj po sloj, koristeći male čestice različitih sastojaka. Na taj način postiže jednostavnost, preciznost,
mogućnost ponavljanja i naravno, sjajan okus hrane!

4. Naturewash

autor Zhenpeng Li, Zhejiang University, Kina

"Naturewash" je stroj za pranje rublja bez vode, koji umjesto tekućine upotrebljava negativne ione. Položaj mu je vodoravan te ima tri vrste zaslona na dodir - čista odjeća, miris trave i cvjetni miris. Korisnik može leći ili sjesti na Naturewash kako bi oprao ili osvježio odjeću koju nosi. Za
detaljnije čišćenje, odjeća može biti ravno postavljena na perilicu.

5. Renew

autor Louis Filosa, Purdue University, SAD
Pranje na paru na zidu pokraj vas "Renew" je pametni uređaj na paru koji osvježava i pere odjeću. Uz pomoć dviju parnih 'ploča’ Renew izbacuje čistu odjeću. Infracrveni čitač i radio-frekvencijska identifikacija prikupljaju informacije o odjeći koje 'očitavaju’ s posebno dizajniranih etiketa. Renew je siguran za uporabu i deaktivira parni uređaj ako se otkrije neki nepoznati objekt, primjerice - ruka. Oledov zaslon na dodir omogućuje korisniku interakciju s Renew uređajem i mogućnost da dozna više o vlastitoj odjeći. S obzirom na činjenicu da je Renew, u odnosu na današnje perilice rublja manji za čak tri četvrtine, u bilo kojemu prostoru zauzima malo mjesta, a treba istaknuti i to da je napravljen je od recikliranog aluminija i stakla.

6. Teleport Fridge

autor Dulyawat Wongnawa, Chulalongkorn University, Tajland
Autor Dulyawata Wongnawe predviđa vrijeme u kojemu tehnologije što ih viđamo u žanrovima znanstvene fantastike postaju realnost, osobito teleportacija. Njegov koncept, "Teleport Fridge", teleportira hranu, eliminirajući vrijeme i udaljenost kojim čovjek mora putovati kako bi kupio svježe namirnice ili proizvode iz dućana ili s nekog poljoprivrednog dobra. Koristeći tehnologiju zaslona na dodir kao poveznicu za teleportacijski proces, ovaj "teleportirajući hladnjak" jednostavno teleportira hranu u odgovarajuće odjeljke hladnjaka ili u zamrzivač.

7. Water Catcher

autor Penghao Shan, Zhejiang, Sci-tech University, Kina
Penghao Shan kreirao je proizvod koji se bavi nestašicom vode. Njegovo rješenje je "Water Catcher", leteći hvatač kiše i pročišćivać vode. Automatizirana sprava obavještava male leteće loptice u zraku da im je zadaća loviti kišne kapi. Pošto ih prikupe, loptica se vraća na kućište gdje se voda pročišćava u pitku. Nakon toga procesa loptice direktno odnose pitku vodu osobi koja je žedna i želi popiti vodu. Kućište je u stanju očitati otiske prstiju i utvrditi koji je aditive potrebno dodati vodi kako bi se zajamčilo da osoba konzumira upravo onakvu vodu kakva je potrebna njezinu organizmu.

8. Bifoliate

autor Toma Brundzaite, Vilnius Academy of Art, Litva
Spremanje čistog suđa iz perilice često je dosadan posao. Zato je Toma Brundzaite dizajnirao "Bifoliate", prostoru prilagodljivu dvostruku zidnu perilicu koja korisniku omogućuje odlaganje prljavoga posuđa u jedan odjeljak, a drugi odjeljak istodobno može koristiti kao policu za čisto posuđe. Perilica za posuđe upotrebljava ultrasoničnu wave tehnologiju za čišćenje, čineći je djelotvornijom i prihvatljivijom za okoliš od današnjih perilica.


Electrolux Design Lab godišnji je međunarodni natječaj za dizajn, namijenjen studentima industrijskog dizajna koji su pozvani da osmisle inovativna i smjela rješenja za kućanske uređaje budućnosti.