Opremate li kuću novim sustavom ili postojeći sustav samo nadopunjujete dijelom opreme, dobro će vam doći nekoliko prijedloga i podataka o suvremenim sustavima grijanja. Pravilno zagrijavanje prostorija ima veliku ulogu u uštedi energije, a to je u današnjem ekološki osviještenom svijetu važan imperativ za sve nas!

radijator Winter, Scirocco, H2o design

Osnovni sustavi grijanja jesu:

- grijanje velikim toplanama cijelih naselja i gradova

- grijanje mini kotlovnicama objekata od 10 do 200 stanova

- individualno, odnosno etažno grijanje

Individualne sustave grijanja najjednostavnije možemo podijeliti prema vrsti energenata koja se troši. Svima je poznato kruto gorivo (drvo, drveni briketi i ugljen), tekuće (loživo ulje) i plinovito (prirodni, zemni plin i ukapljeni naftni plin), zatim električna i sunčeva energija. Koji sustav grijanja odabrati, ovisi o prostoru, mogućnostima i potrebama pojedinca, a zajedničko je načelo odabir sustava sa što većom iskoristivosti, odnosno sa što većom uštedom energije.

radijator Karotherm KTH, Arbonia, Termocommerce

Plinsko grijanje

Većina će se ljudi odlučiti za ovu vrstu grijanja. Osnovni joj je preduvjet priključak na plinsku mrežu ili mogućnost smještaja plinskog spremnika za koji važe posebni propisi. U novim je sustavima iskoristivost ove sirovine velika, što znači da iz određene količine plina možemo dobiti maksimalnu moguću energiju. Plin je jeftino i ekološki prihvatljivo gorivo jer njegovim sagorijevanjem nastaje vrlo mala količina ugljičnog dioksida, a spojeve sumpora sadrži u tragovima. Sagorijevanjem plina u bojleru zagrijava se voda (ili zrak, ovisno o sustavu) koja se zatim cijevima razvodi po prostorijama. Klasično je rješenje provođenje tople vode cijevima do radijatora, no postoji još zidno i podno grijanje. U takvim sustavima grijanja voda struji samo neprimjetnim, po površini raspoređenim cijevima ugrađenim u konstrukciju. Novi, moderni radijatori uz poboljšanu funkcionalnost dobili su i vrlo atraktivan izgled. Više nema potrebe skrivati neugledne radijatore drvenim maskama koje ometaju pravilno zagrijavanje prostora – rješenje se krije u modernom dizajnu koji je zahvatio i proizvođače ogrjevnih tijela. Radijatore možete kupiti u raznim bojama i oblicima, a posebno nas oduševljavaju oni koji predstavljaju sliku, ogledalo ili skulpturu. Jednako jednostavni u pogledu instaliranja, a kvalitetni u pogledu zagrijavanja i trajanja, ovakvi će se primjerci „radijatora budućnosti“ uklopiti u svaki suvremeno uređeni prostor. Ako u svojem prostoru ipak ne želite radijatore, za vas postoje i druge mogućnosti – podno i zidno grijanje.

Podno grijanje ima nekoliko prednosti, ali i nedostataka u odnosu na klasično grijanje. Idealno je za ljude koji pod nogama vole toplinu dok žele ostati budne i bistre glave, budući da je zrak prema gore sve hladniji. Za osjećaj ugode važnije je da su zidovi, podovi, stropovi, pa i namještaj, topliji, a zrak svježiji. Zbog toplijih zidova i podova temperaturu zraka je moguće i sniziti za 2°C (ušteda energije!). Osim toga, ovaj sustav grijanja ne zauzima prostor, a financijski nije skuplji od klasičnog grijanja radijatorima. Početni je ulog nešto veći zbog polaganja cijevi u konstrukciju i potrebe za puno boljom izolacijom vanjskih površina, ali je potrošnja energije manja jer voda zagrijana do 45°C već ugodno zagrijava prostor (voda u radijatorima traži minimalno 60°C). Nedostatak podnoga grijanja jest u njegovoj velikoj inerciji, odnosno što zahtijeva više vremena za širenje topline i zaustavljanje zagrijavanja. Zbog toga pogoduje samo određenim podnim površinama i ne može dovoljno zagrijati prostoriju s velikim ostakljenim površinama i slabom izolacijom. Osim toga, u zadnje vrijeme postoje sumnje o zdravstvenom učinku takvog grijanja – loše je za vene, a budući da topli zrak struji prema gore, podiže bakterije s poda koje mi onda udišemo. Podno je grijanje sve manje u upotrebi, a postavlja se najčešće u kupaonicama (iako je električno podno grijanje sve popularnije), u bazenima, crkvama, na kamenim podovima …Zidno je grijanje također neprimjetno i pruža vrlo ugodan osjećaj topline uz temperaturu zraka za 1 - 4°C nižu u usporedbi s klasičnim radijatorskim grijanjem. Osim na taj način, energiju štedimo i zbog temperature vode u cijevima koja je oko 30°C (maksimalno do 45), što ujedno znači manje štetnih tvari u okolišu. Zidno ili panelno grijanje zapravo je vrsta klasičnoga grijanja, samo što su grijaće cijevi ugrađene pod žbuku. Prednost im je i brzo širenje topline i brzo zaustavljanje njezinog isijavanja.

radijator Flora, Caleido, Petrokov

Grijanje na struju

Ako ne postoji mogućnost priključenja na plinsku mrežu, umjesto plinskog bojlera, koji zagrijava vodu centralnog grijanja, možete postaviti električni bojler. Iako je njegovo početno ulaganje manje od plinskoga bojlera, struja je mnogo skuplja od plina. No, za stanove je to često najpovoljnije rješenje. Termoakomulacijske peći troše jeftiniju noćnu struju pa su privlačno rješenje za pojedinačne prostorije. Danas na tržištu postoje različite grijaće ploče koje toplinu isijavaju toplinskim zračenjem i toplinskom konvekcijom te griju namještaj, zidove i podove koji zatim postaju spremnici topline. Takve ploče mogu biti od kamena, mramora, granita ili čeličnog lima (električni radijatori). Cijena je uvođenja ovog sustava grijanja pristupačna, dimnjak je nepotreban, a nema ni potrebe za održavanjem kao kod klasičnog centralnog grijanja ili za skladištenjem goriva kao kod grijanja na lož-ulje ili tekući plin. Grijanje, kojim se toplina prvenstveno širi toplinskim zračenjem, a ne pokretanjem zraka (puhanjem), ne stvara velike razlike u temperaturi između stropa i poda pa su protok i sušenje zraka minimalni, što je dobro za naše zdravlje. Osim toga, takav način grijanja ne proizvodi buku i vibracije. Iako je potrošnja električne energije, koja je najskuplja od svih energenata, velika, suvremena je tehnologija racionalizirala potrošnju i svela je na najmanju moguću mjeru. U pogledu estetike, ponuda kamenih ploča vrlo je zadovoljavajuća – ima ih u raznim oblicima, bojama i teksturama pa se mogu savršeno uklopiti u svaki prostor. Grijanje kamenim pločama osobito je pogodno za stanove i kuće na moru, gdje je klima toplija pa je i potrošnja energije manja, a prirodnim izgledom dobro se uklapaju u „morske interijere“.

Savjeti za uštedu energije:

- Ako ste tek u gradnji, dobro izolirajte zidove, podove i krov.

- Imate li kuću, ispred pročelja izloženog jačem vjetru posadite drveće.

- Omogućite suncu da vam pruži malo svoje topline.

- Provjeravajte ispravnost instalacija grijanja.

- Termostat postavite na željenu temperaturu

– Veća zadana temperatura neće ubrzati zagrijavanje, temperatura podešena samo stupanj niže donosi uštedu.

- Stare sustave grijanja male iskoristivosti energenata zamijenite novim.

- Uz pomoć stručnjaka odaberite sustav koji najbolje odgovara vašem prostoru i potrebama.

- Kada otvarate prozore radi prozračivanja, zatvorite ventile grijanja. Kako se prostor ne bi previše rashladio, prozore držite kraće, ali češće otvorenima.

- Temperaturu u prostoriji održavajte jednakom što duže tijekom dana.

radijator poput skulpture Screen, Scirocco, H2o design

Grijanje na lož-ulje i tekući plin

Ako uvodite grijanje u kuću koja nema priključak na zemni plin, moguće je instalirati sustav grijanja vode pomoću kotlova koji za sirovinu koriste lož-ulje ili tekući plin (ukapljeni naftni plin). U tom će vam slučaju trebati puno prostora za spremnike goriva koji moraju biti postavljeni u zasebnim prostorijama. Za smještaj plinskog spremnika važe posebni propisi (ne smije biti smješten u kući, mora biti na određenoj udaljenost od objekta i susjeda...). Iako je nešto skuplje od plinskog grijanja, ovakvo je rješenje još uvijek prilično povoljno, a uz to ne ovisi o vanjskoj mreži napajanja, već korisnici sami planiraju svoju zalihu goriva. Noviji modeli peći omogućuju potpunu iskoristivost lož-ulja te prilikom sagorijevanja emitiraju minimalnu količinu štetnih tvari.

Grijanje na drva

Tko može odoljeti mirisu gorućeg drveta i opuštajućim zvukovima pucketanja u kaminima i pećima na drva? Osim što od svih sustava grijanja najbrže širi toplinu, kamin je, prije svega, estetski doživljaj! Oblikovno je doživio pravi procvat pa se različitim stilom – od antiknog i rustikalnog do modernog i futurističkog – može uklopiti u svaki interijer. Ljepotu vatre ne može zamijeniti nijedno drugo rješenje, stoga je kamin postao vrlo tražen detalj u dizajnu interijera. Međutim, kamin može grijati samo jednu prostoriju, a za ostale je ipak potrebno izvesti jedno od standardnih rješenja grijanja. U troškove grijanja treba uračunati i cijenu drva (drvenih briketa) pa je uz nabavnu cijenu kamina ovakvo rješenje prilično skupo. Ekološki gledano, drvo je najprihvatljivija sirovina, ali treba imati na umu da obrađeno drvo sagorijevanjem oslobađa štetne plinove. Svakako moramo spomenuti i kalijevu peć – toplina i ugodnost koju nam ona pruža razlog je što ova peć još nije izumrla... Njezina toplina zagrijava unutrašnju stranu zidova (samo onog prostora gdje je smještena – kao i kod kamina) te namještaj, a zrak ostaje ugodno svjež!

zakošeni radijator Excelsior, Zehbder, Termo-dizajn

Grijanje na sunčevu energiju

Ekološki najpovoljnije rješenje – sunčeva energija u solarnim kolektorima zagrijava vodu koja preko izmjenjivača zagrijava vodu za grijanje ili potrošnu toplu vodu. U Hrvatskoj se za grijanje uglavnom ne koristi zato što zbog klimatskih uvjeta samostalno ne može zadovoljiti potrebe pa je potrebno ugraditi i kompletan klasičan sustav. Više se koristi na moru, uglavnom za pripremu potrošne tople vode. Važan razlog nekorištenja ovoga sustava grijanja jest i vrlo visoka cijena instalacije. U europskim zemljama koristi se više zbog financijskih poticaja države i povoljnijih kredita.