Od tog dana proizvodjači i uvoznici neće moći na tržište EU da isporučuju jake klasične sijalice, ukoliko nisu u energetskoj klasi C ili boljoj, kao ni sijalice sa mat staklom. Isto će važiti i za halogene sijalice snage iznad 80 W.

Ove sijalice će i dalje moći da se kupe u maloprodaji, dok se ne potroše zalihe, preneo je češki privredni sajt Ihned.cz.

Mere se ne odnose na takozvane usmerene izvore, kao što su sijalice za reflektore, specijalne sijalice za rerne, frižidere.

Od septembra 2010. neće smeti da se uvoze i prodaju sijalice jače od 75 W, od 2011. od 60 W, da bi od septembra 2012. bile potpuno zabranjene sve klasične sijalice.

Prema planu EU, na taj način bi svake godine trebalo da se uštedi oko 11 milijardi evra i količina energije koja odgovara godišnjoj potrošnji Belgije.

Istovremeno bi se, zahvaljujući tim merama, u atmosferu ispustilo oko 32 miliona tona ugljen-dioksida manje nego sada. Prosečno domaćinstvo bi, prema proceni Brisela, godišnje moglo da uštedi do 50 evra.

Štedljive sijalice, koje će zameniti klasične, troše pet puta manje  energije, pa iako je njihova cena oko deset puta viša, na kraju se isplate, jer mnogo duže traju. Dok klasična sijalica izdrži oko 1.000 sati, najjeftinija štedljiva sijalica traje pet puta duže, a ona kvalitetnija i do 15 puta.