Cvet dan i noć u Engleskoj nazivaju "tri lica pod kapuljačom", ili "zagolicaj mi maštu", a Šekspir ga je zvao "kupidonov cvet". Kraljica Titanija, prema verovanju u Engleskoj, ludo se zaljubila zahvaljujući moćnom ljubavnom napitku spravljenom od "kupidonovog cveta".
U "Rečniku srpskih narodnih verovanja o biljkama", prema rasporedu latica, ljubičicu dan i noć nazivaju "maćuhica": "Maćeha sedi na dve stolice, svaka od njenih kćerki ima svoju stolicu, dok obe pastorke moraju da dele jednu stolicu". Drugi je nazivaju "dikino oko", zbog osobine ovog cveta da se stalno okreće prema suncu.
Biljka je omiljena u celom svetu zbog raznih boja i neobičnih šara na laticama. Niskog je rasta, od 10 do 40 cm, sa mnogo velikih cvetova. Njenih pet latica mogu biti bele, žute, crvene, ružičaste, plave, ljubičaste, smeđe, zlatnonarandžaste, bakarne i kombinacije tih boja. Vegetacioni period ljubičice dan i noć počinje u leto ili jesen, a završava se u proleće ili leto naredne godine.
Odgovara joj svetlo do polusenovito mesto. Nikako je ne bi trebalo saditi na mestu koje je izloženo jakom podnevnom suncu. Zemlja mora biti rastresita. Najpogodnija je mešavina peska i šumskog zemljišta.

Sadnja i nega - Biljke se sade na rastojanju od 20 cm i predveče umereno zalivaju, dva do tri puta nedeljno. Preporučuje se redovno prihranjivanje guano (pelikanovim) đubrivom, od ranog proleća do jeseni. U vreme cvetanja redovno odstranjivati precvetale cvetove.

Razmnožavanje - Ljubičica dan i noć može se razmnožavati semenom ili deobom bokora na proleće. U julu ili avgustu, na otvorenom posejati seme retko u redove, a zatim ga pokriti sa 0,5 do 1 cm zemlje i umereno zalivati. Nakon pojave dva listića pikirati (rasaditi) mlade biljčice. U septembru i oktobru presaditi na stalno mesto, razmak sadnje je 20 dž 20 cm. Mlade biljke tokom zime pokriti granama četinara. Ljubičica dan i noć je dvogodišnja biljka koja se seje jedne da bi procvetala naredne godine.
Viola prvenstveno služi za jesenju i prolećnu dekoraciju parkova, vrtova, bašta i balkona. Dan i noć ukrašava ivičnjake u baštama i lejama, a koristi se i kao pokrivač tla između lukovičastih ukrasnih biljaka i između grmlja. Lepo izgleda i na terasama i balkonima u saksijama, ili sandučićima.
Osim Viola tricolor, familiji Viola pripadaju i:

Viola odorata – mirišljava ljubičica, samonikla vrsta koja se razmnožava stolonama. Njeni mali mirišljavi buketići veoma su traženi u rano proleće.

Viola cornuta – sitnocvetna trajnica, obično jednobojnog cveta koja obilno cveta od maja do jeseni. U poslednje vreme sve više se uzgajaju njeni hibridi. Jedan od njih je "Endurio" visine 35 cm, otporan na hladnoću. Cvet mu je ljubičaste, žute, tamnocrvene ili u svim nijansama plave boje. Drugi hibrid je "Rocky" koji ima izuzetno sitan cvet plave, purpurnocrvene, crvene, tamnocrvene, crvenonarandžaste ili sjajno žute boje. Visine je od 15 do 20 cm. Oba hibrida cvetaju od jeseni do proleća i veoma su otporni na hladnoću.

Simbolika - U nekim našim krajevima sačuvalo se verovanje da bi ljubavnici trebalo da sade i neguju dan i noć, jer je simbolika ovog cveta "mislim na tebe danju i noću". U knjizi "Tajni govor cveća i drveća" Bogomira Mihajlovića navodi se da je žena, koja u mnoštvu cveća izabere dan i noć, romantična i setna.