Kupaonica danas čini vrlo važan dio stambenog prostora, koja osim svoje primarne funkcije mora zadovoljiti i vrlo visoke estetske kriterije. Razlog tome su moderan i ubrzan način života koji je doveo do toga da kupaonica postaje prostor relaksacije i odmora od naporne svakodnevice, te tržište koje diktira trendove njihovih uređenja.

Uz spavaću sobu

Najprikladniji položaj kupaonice je u sklopu spavaćeg trakta koji bi trebao biti vizualno odijeljen od ostatka stana što omogućuje intimu i slobodnu komunikaciju između spavaće sobe i kupaonice. U takvoj organizaciji stambenog prostora potrebno je osigurati gostinjski WC pri ulazu. U velikim i luksuznim stanovima, kupaonice su sve češće sastavni dio roditeljske sobe s direktnom vezom. U manjim stanovima, zbog uštede prostora pristup u kupaonice je preko ulaznog prostora.





Standardnom opremom kupaonice smatra se WC-školjka, umivaonik, kada/tuš kada. Ovisno o željama i novčanim mogućnostima današnje kupaonice mogu biti opremljene dodatnom opremom; hidromasažnim kadama i tuševima, saunama, bideom, pisoarom…Minimalni uporabni prostor pred kadom je 60-105 centimetara. Uporabni prostor ispred umivaonika je od 55-90 centimetara. WC-školjci je potreban prostor širine 70 centimetara, dok je ispred nje potreban uporabni prostor od minimum 60 centimetara.

Najbolji način provjetravanja je prirodnim putem preko otvora na pročelju, što je u obiteljskim kućama češća pojava, dok je to u stambenim zgradama rjetkost zbog smještaja kupaonice u prostore bez otvora i prirodnog svjetla. U tim slučajevima se provjetravanje vrši prisilno/mehanički putem ventilatora spojenog na ventilacijski kanal zgrade.

Rasvjeta otporna na vlagu

Rasvjeta u kupaonicama je vrlo važan element koji je potrebno pomno odabrati. Potreban je osnovni svjetlosni izvor koji je u većini slučajeva smješten na stropu kupaonice, te sekundarni izvori ovisno o organizaciji kupaonice: iznad ogledala za šminkanje i brijanje, unutar tuš kade, iznad kade… Važno je naglasiti da rasvjetna tijela u kupaonici moraju imati IP zaštitu radi vlage.

Kao obloga kupaonice idealno rješenje su keramičke pločice. Danas na tržištu postoji toliko široka ponuda da je prije samog odabira potrebno odrediti “smjernice odabira” keramičkih pločica, cijenu, format, boju, teksturu… Osnovna podjela je na podne i zidne keramičke pločice. Zidne pločice se postavljaju isključivo na vertikalne površine, dok se podne mogu postaviti na vertikalne i horizontalne.

To je vrlo bitna činjenica jer postavljanjem zidnih keramičkih pločica na pod može doći do lakog pucanja pločica te je uveliko smanjena protukliznost. Pri kupnji keramičkih pločica savjetujemo da kupite 10-15% više pločica kako bi se osigurali u slučaju da kod polaganja dođe do oštećenja. Nije uvijek neophodno sve zidove obložiti keramikom, no u takvim slučajevima zidove treba obojati uljanom ili perivom bojom ili zaljepiti kvalitetnu vodootpornu tapetu.

Podno grijanje i radijator

Dobro grijanje kupaonice smanjuje kondenzaciju i omogućuje ugodan boravak. Najbolja kombinacija grijanja kupaonice je klasičnim grijanjem pomoću grijaćih tijela ‡ radijatora i podnim električnim grijanjem.






Smjernice kod uređenja kupaonice

1. Zatražiti pomoć stručnjaka kako bi vaša kupaonica funkcionalno i estetski zadovoljila vaše potrebe

2. Odrediti budžet i osnovne smjernice prema kojima ćete odabrati keramičke pločice (male-velike, pravokutne-kvadratne, tamne-svjetle, s uzorkom-bez uzorka), sanitarije (okrugle-pravokutne, bijele-crne), armature (zidne-stojeće, okrugle-pravokutne)

3. Kupiti svu potrebnu opremu

4. Odabrati stručnog i kvalitetnog izvođača radova (savjetujemo da posao adaptacije kupaonice povjerite jednoj građevinskoj firmi koja će voditi radove čime će se skratiti vremenski period radova)

5. Radovi (instalacije vode i kanalizacije, električne instalacije, instalacije grijanja, pripremni radovi, keramičarski radovi, montaža sanitarne opreme)

6. Dotjerivanje nove kupaonice sitnim detaljima i kupaonskom galanterijom