Recepti iz kućne radinosti - birajte prirodne sastojke za čišćenje

Sveži sok od limuna, soda bikarbona, belo sirće i so mogu da se upotrebljavaju kao prirodna sredstva za čišćenje i ribanje, a imaju i antiseptička svojstva. Jednako su efkasna kao i komercijalni proizvodi koji sadrže jake hemikalije, a usto su mnogo jeftiniji. Soda bikarbona jedan je od najkorisnijih prirodnih proizvoda u kuhinji. Ima višestruku namenu - od uklanjanja neprijatnih mirisa u frižideru i kanti za smeće do skidanja mrlja. Nije abrazivna, pa se njome mogu čištiti površine od hroma i aluminijuma.

Sjajno posuđe - pranje šerpi i tiganja nikada nije bilo lakše

Šerpe i tiganje možete da očistite vlažnom krpom ili sunđerom na koji ste stavili pastu od sode bikarbone (4 kašičice sode bikarbone rastopite u 4 kašičice vode), a zatim isperite. Zagorele tiganje poprskajte sa malo provrele vode u koju ste dodali sodu. Ostavite tokom noći, a zatim izribajte čeličnom žicom.

Za lepši nakit - vremenom kamenje postaje tamno

Nakit morate redovno da čistite, pogotovo ako ga nosite svaki dan, jer se male čestice nečistoće mogu uvući u teže dostupna mesta. Bolje je da ga čistite u posudi nego u sudoperi jer kamenje može ispasti iz kalupa i upasti u odvod. Nakit stavite u vodu i ostavite da se malo natapa kako bi se „otpustila“ prljavština. Zatim ga nežno istrljajte mekom četkicom za zube.

Za blistave čaše - staklo ćete najbolje oprati vrelom sapunicom i sa malo sirćeta

Prljave čaše stavite u posudu sa vodom u koju ste iscedili sok od polovine limuna i dodali malo sode bikarbone za omekšavanje vode. Operite ih, a zatim odmah prebrišite da na njima ne bi ostale pruge. Ispolirajte ih mekom krpom. Za pranje čaša nemojte upotrebljavati amonijak jer će staklo ostati mutno. Vaze operite posle svake upotrebe da se ne bi stvarale naslage. Potopite ih u nerazređeno sirće ili u slanu vodu (2 kašičice soli u 600 ml vode), pa ih dobro isperite.

Voda je najjače prirodno sredstvo sa brzim delovanjem. Uklanja gotovo sve mrlje sa tkanina

Zaštitite drvo - pčelinji vosak neguje i pruža visoki sjaj

Za negu drvenih komada i održavanje njihovog sjaja upotrebljavajte pčelinji vosak koji možete sami da napravite. Za to vam je potrebno 75 g čistog pčelinjeg voska, 150 ml terpentina i 10 kapi ulja lavande. Narendajte pčelinji vosak u posudu i stavite u lonac sa toplom vodom. Mešajte dok se vosak ne otopi. Dodajte terpentin i dobro promešajte. Ulijte sadržaj u limenu kutiju sa poklopcem. Protresite i ostavite da se ohladi. Kad ispolirate drvo voskom, obrišite ga i ostavite da se osuši.

Uklonite dosadne fleke - najteže se uklanjaju tragovi bobičastog voća, kafe, čaja i crnog vina

Fleku natopite svežim sokom od limuna ili belog sirćeta ili je pre pranja natopite u blagom hemijskom izbeljivaču. Tragove vina na odeći uklonićete tako da po njima prospete so koja će upiti tečnost, a nakon toga natopite tkaninu u izbeljivaču ili samo poprskajte mineralnom vodom. Zatim operite. Kad prolijete crno vino po tepihu, pokupite ostatak tečnosti, a zatim po mrlji prolijte belo vino. Pustite da odstoji 10 minuta da bi vino prodrlo u vlakna tepiha, a zatim isperite mlakom vodom. Kako biste uklonili fleke od čaja, premažite ih glicerinom. Nakon što se glicerin upije, dobro isperite toplom vodom. Kada je reč o flekama od masnoće, pomoći će eukaliptusovo ulje. Kapnite nekoliko kapi po mrlji, a zatim operite toplom vodom.

Smanjite potrošnju:

- Budući da je voda sve dragocenija, savetujemo vam kako da uštedite tu tečnost. U kuhinji ručno perite sudove u vangli (kao u stara vremena), a ne pod mlazom vode. Uključite mašinu za pranje sudova samo onda kada vam se skupi dosta posuđa, kako biste uštedeli i vodu i struju. Prilikom svakog pranja sudova u mašini uključite ekonomično pranje. Zvuči banalno, ali dosta ćete uštedeti.
- Zatvorite dotok vode u kupatilu dok perete zube. Ako teče 1 minut, potroši se od 10 do 14 l vode. Umesto da se kupate u kadi, tuširajte se jer ćete potrošiti manje vode.
- U vodokotlić ugradite sistem dvojnog ispiranja koji se primenjuje prema potrebi, odnosno prema zaprljanosti.
- Ugradite merač potrošnje vode da biste znali koliko trošite. Prema statističkim podacima, oni koji imaju merače u proseku troše od 10 do 20 % manje vode.
- Kupite radio na navijanje jer je to ekološki vrlo prihvatljiv uređaj. Nakon samo 25 sekundi navijanja moći ćete da ga ga slušate 30 minuta, što neće koštati ni vas ni okolinu.
- Premda su savremeni frižideri dobro izolovani, nemojte ih stavljati pokraj šporeta ili bojlera jer će trošiti više energije. Obrišite spirale na
zadnjoj strani frižidera, pa ćete uštedeti i do 30 % energije.
- U šerpu ulijte onoliko vode koliko nameravate da potrošite. Tako ćete znatno smanjiti dnevnu potrošnju energije. Vodite brigu o tome da pri kuvanju stavite poklopac jer će se u suprotnom ta energija suvišno rasipati.

Sirće je delotvorno sredstvo protiv kamenca i za dezinfekciju WC šolje

Kupatilo - WC šolju dezinfikujte uljem čajevca i toplom vodom

Kada je reč o čišćenju toaleta, većina upotrebljava snažne hemikalije poput izbeljivača, kako bi potpuno dezinfikovali to područje. Ali, postoje i blaga prirodna sredstva koja čiste jednako efikasno. U WC šolju sipajte 150 ml nerazređenog belog sirćeta i istrljajte četkom. WC šolju dezinfikujte rastvorom od 10 kapi ulja čajevca u 115 ml vode. Rastvor ostavite da deluje do sledećeg ispiranja.

Trik za zid

Po pravilu, usisavanjem možete čistiti obojene zidove ili zidove na kojima su tapete. Emulzijom za čišćenje mrlja na bazi vode sa pastom od sode bikarbone uklonićete strugotine na nameštaju, tragove boje ili mastila, masnoće i ostale mrlje. Nanesite i ostavite 10 minuta, a zatim obrišite vlažnom krpom. Za masne fleke na zidnim tapetama prekrijte umrljano mesto upijajućim papirom ili kuhinjskim ubrusom i pređite toplom peglom tako da papir upije svu masnoću.

Kad pegla ostavi trag

Kad peglate odeću na visokoj temperaturi, možete „spaliti“ tkaninu. Ako je trag od peglanja sitan, a materijal od stopostotnog pamuka, pomoći će postupak sa sokom od limuna. Najpre „spaljeni“ deo namočite u čist, sveže isceđen sok od limuna. Isperite toplom vodom, a zatim ostavite da se osuši na suncu jer će tako dodatno izbledeti. Drugi način je da upotrebite blagi hemijski izbeljivač koji ne zagađuje okolinu.

Rešite se dosadnih moljaca

Sami napravite sredstvo protiv moljaca tako što ćete vrećice napuniti osušenom lavandom, mešavinom ruzmarina i nane, osušenim duvanom, zrnima bibera ili komadićima kedrovine. Kesice stavite u fioke među donji veš koji često koristite. Kako biste zaštitili tkanine koje ste odložili na duže vreme, vodite brigu o tome da budu potpuno čiste, umotajte ih u papir i stavite u fioke ili kutije sa mirisnim vrećicama.

Osvežite tepihe

Da biste se rešili mrlje na tepihu, pomešajte blago hemijsko sredstvo za čišćenje sa vrelom vodom u razmeri 1:4. Kad se voda ohladi, promešajte je da se stvori pena. Natopite sunđer, očistite mrlju, a zatim je prebrišite vlažnom krpom. Duboke masne fleke po pravilu se mogu ukloniti sodom bikarbonom ili, u krajnjem slučaju, kukuruznim brašnom. Nakon toga očistite tepih običnom vodenom parom.