Kako to nadmašiti? Nova soba – praktički besplatno! Javlja se osjećaj čistog zadovoljstva kada nešto spektakularno postignete, koristeći svoju maštu i ono što već imate.

Naravno, kao i kod mnogih prijedloga, postoji dobar način za obaviti ga i onaj koji nije baš tako zadovoljavajući. Zato idemo korak po korak.

1. Izaberite prostoriju kojoj želite dati novi izgled.

2. Odlučite se kakvu promjenu želite. Želite li svjetlije boje, više svjetlosti, sofisticiran ili klasičan dojam? Želite li prostoriji dati neki ugođaj ili možda dodati malo egzotike?

3. Dobro pogledajte što se nalazi u prostoriji i odlučite što od toga ne odgovara novom izgledu / temi koju ste izabrali. Što je istrošeno, na pogrešnom mjestu ili preveliko?

4. Namjestite prostoriju u mislima: Stanite u dovratak i u svaki kut prostorije i dobro se zagledajte. Bi li namještaj bolje izgledao da stoji u kutu? Koliko je prometna ta prostorija? Ne želite da se namještaj nalazi na putu ukoliko se morate često kretati prostorijom. Većina nas ne može si priuštiti prostoriju koja postoji samo da bi bila lijepa. Dobro dizajniran prostor radit će za vas.

5. Napravite popis stvari koje želite zadržati i izmjerite ih.

6. Krenite u 'kupovinu' po svom domu i razgledajte što biste mogli koristiti iz drugih prostorija u ovoj koju uređujete. Jedan vrlo važan prijedlog: dva puta provjerite sve mjere i boje komada koje 'kupujete' iz ostalih prostorija.

Ako se želite pomalo raširiti, uvijek postoje prijatelji ili rođaci koji imaju nešto u svome domu čega bi se željeli riješiti pa ako sami nemate nešto što vam se sviđa, provjerite kod obitelji.

Upozorenje: možda će se dogoditi da morate osvježiti zidove slojem nove boje ili prekriti fotelju novom tkaninom ili kupiti nova sjenila za ukrasne lampe, ali trošak treba zadržati na minimumu, ili ćete izgubiti svoju namjeru.

7. Jednom kada izaberete novi izgled i znate koji komadi su vam pri ruci, stavite sve na papir. Morate imati plan, jer biste mogli izgubiti 'dobrovoljce' ako moraju pomicati fotelju 6 ili 7 puta prije nego postignete željen izgled, a zato štp niste napravili domaću zadaću.

Posebno obratite pažnju na električne i druge kablove i utičnice, toplinu i zračenje, te vrata i prozore. Osvjetljenje je važno pa, osim ako se zaista trudite zadržati djecu izvan sobe, želite biti u mogućnosti ulaziti i izlaziti iz sobe na jednostavan način i s lakoćom se kretati po njoj.

8. Rasčistite sobu. Iznesite nepotrebne komade, a komade koje ćete zadržati stavite u drugu prostoriju.

9. Vrijeme je za bojanje zidova te pranje prozora i drvenih dijelova, ako je potrebno. Nasapunajte tepih, operite pod, a pobrinite se da je sve nakon toga blistavo i čisto.

10. Ukoliko postoje bilo kakvi sitni detalji koje ćete morati kupiti da biste upotpunili izgled, krenite po to dok se sve suši. Ne krećite u kupovinu bez popisa. Imate plan i znate koji su vam dodaci potrebni da biste kompletirali izgled. Najjednostavniji način da probijete budžet i kupite previše nepotrebnog je da krenete bez popisa.

11. Kada se boja i pod osuše, postavite tepih na pod (prije nego unesete namještaj). Također je jednostavnije urediti prozore sada, dok je soba prazna. Kasnije ih možete prilagoditi.

12. Okupite pomagače. Unesite veće komade namještaja. Zatim dolaze na red manji komadi kao stolovi i kaučevi, a zatim dodaci.

13. Lampe su jako važne pa se potrudite da su smještene na mejsta gdje će savršeno pristajati. Nemojte zamračiti prostoriju zbog toga.

14. Objesite slike i prilagodite ukrase na prozorima. Napomena: manje je više. Nenatrpana soba dat će bolji dojam promjene nego ona u kojoj ima previše svega.

15. Uživajte u svojoj novoj prostoriji. Zapravo, priredite zabavu i neka se svi dive onome što ste postigli. Moći ćete si to priuštiti novcem koji ste uštedjeli.