Razmislite o nepotrebnom utrošku energije! Samo koristeći mnogostruke mogućnosti modernih uređaja za grijanje puno ćete uštedjeti. Otvaranje i zatvaranje prozora trebalo bi služiti u svrhu dovoda svježeg zraka, a ne za reguliranje sobne temperature.

Prije početka instaliranja uređaja za grijanje potrebno je provjeriti dimnjak, a nakon nekoliko tjedana rada sustava grijanja preporuča se kontrola vrijednosti ispušnih plinova – kontrolira se temperatura ispušnih plinova za određivanje gubitka topline, uzimaju se CO2 vrijednosti za određivanje efikasnosti sagorijevanja  kao i količina čađi). Iz ovih vrijednosti se može odrediti stupanj učinkovitosti kotla. Ukoliko mjesto sagorijevanja ne ispunjava određene zahtjeve postupak kontrole je potrebno ponoviti. Ako se pored toga ustanove nedostatci koji utječu na okoliš nadležne službe mogu propisati i novčane kazne.

Bez čišćenja uređaja u određenim vremenskim razmacima i kontinuiranog održavanja uređaj za grijanje ne može raditi ekonomično. Već samo 1 mm čađi pogoršava stupanj učinkovitosti uljnog  kotla za grijanje za cca 3%. I plinski uređaji se moraju održavati. Zaprljani ili pogrešno podešeni uređaji vode ka stvaranju otrovnog ugljičnog monoksida. Uređaji koji su smješteni u kuhinji mogu biti  uslijed kuhinjskih para izloženi posebno izraženom zaprljanju.


Za kruta goriva je neophodan prostor za odlaganje, dostupan prostoriji s uređajem za grijanje, s otvorom za ubacivanje(najmanje širine od 55 cm) u zidu ili ispred zida kuće.

Za rezano drvo treba osigurati uskladištenje vani. Drvo za grijanje treba složiti na dobro ventilirano i suho mjesto. Uskladištenje loživog ulja vrši se iznad zemlje ( podrumski spremnici, spremnici vani) ili ispod zemlje (spremnici pod zemljom).

Propisani su isključivo spremnici za loživo ulja provjerene kvalitete i konstrukcijskih svojstava od čelika, betona, plastike kao i plastike ojačane staklenim vlaknima kao baterijski spremnici, kao podrumski spremnici, cilindrični spremnici ili kuglični spremnici s/bez kadice za pretakanje odnosno sustavi s drugom vrstom zaštite pretakanja. Ukapljeni plin se može također odlagati u podzemnim ili nadzemnim spremnicima.


- 20-22 °C u dnevnom boravku i dječjoj sobi
- do 16°C u spavaćoj sobi, u hodnicima, u hobi-i radnim prostorima
-cca  24° C u kupaoni

Povećanje temperature za 1 °C povećava utrošak energije za 6%.