Naime, svakodnevno provodimo sve više vremena na poslu ili u školi, te je obitelj najčešće na okupu jedino za vrijeme pripremanja i konzumiranja doručka i večere. Stoga i ne čude zaključci mnogih socioloških istraživanja da je upravo kuhinja od dnevne sobe preuzela ulogu središta doma i postala multi-funkcionalna prostorija u kojoj se ne samo kuha, već i razgovara, uči, igra, zabavlja goste, itd.

Naravno, da bi to bilo moguće nužno je da organizacija i uređenje prostora slijede suvremene životne trendove, ali i dimenzije samog prostora. Kuhinje u velikim stanovima (ili kućama) su često i same veće kvadrature, što daje puno više slobode prilikom razmještaja standardnih elemenata korištenih pri pripremi hrane (najčešće u obliku slova L ili U), ali i pri oplemenjivanju te svestrane prostorije dodatnim sadržajima poput velikog stola za blagovanje, dječjeg kutka za igru, drvenih klupica ili čak naslonjača,...

Ukratko, veće kuhinje samostalno obavljaju ne samo svoju osnovnu funkciju, već i funkcije blagovaone i dnevne sobe, čime olakšavaju okupljanje i komunikaciju unutar obitelji, kao i prilikom dolaska gostiju.

S druge strane, u manjim prostorima poput jednosobnih stanova ili garsonijera i kuhinje su manjih, a ponekad i minimalnih dimenzija. U tom slučaju, veza između njene osnovne uloge te društvene uloge je spajanje sa dnevnom sobom, prilikom kojeg su te dvije prostorije odvojene samo na vizualan način – pomoću 'otoka' ili čak šanka smještenog između kuhinje i dnevne sobe.

Središnji 'otok' s ugradbenim štednjakom jedan je od najpopularnijih elemenata korištenih prilikom dizajniranja kuhinja u SAD-u i zapadnoj Europi, jer osoba koja, primjerice, miješa jelo na štednjaku ugrađenom u radnu plohu 'otoka', ne mora pritom okrenuti leđa ljudima u dnevnoj sobi, što olakšava komunikaciju s obitelji ili/i gostima. Za šankom dvoje ili troje ljudi može udobno sjesti i jesti, što je naročito prikladno ako nemate prostora za kuhinjski stol.

Naravno, odlučite li spojiti kuhinju s dnevnom sobom, vodite računa o nekoliko bitnih stvari - što kvalitetnijoj ventilaciji neugodnih mirisa nastalih prilikom kuhanja, te što tišem hladnjaku i mašini za pranje posuđa.

Funkcionalni raspored elemenata, te trikovi koji će malu kuhinju vizualno povećati osnova su kvalitetnog dizajna. U mnogim slučajevima moguće je vizualno promijeniti izgled strukture prostora kroz upotrebu boja, detalja i osvjetljenja prikladnih u određenim situacijama. Drugim riječima, naglašavanjem kvaliteta prostora odvraćate oči promatrača od manje atraktivnih crta tog istog prostora.

Upotreba svijetlih, hladnih boja te sjajnih površina i namještaja u istoj boji kao i zidovi – vizualno će povećati prostor. Naime, svijetle i hladne boje čine da zidovi i objekti u prostoru izgledaju udaljeniji, a sjajne površine reflektiraju svjetlost, pa se stvara dojam većeg prostora.

Proziran namještaj, kao i onaj u boji zidova, ne ističe se u prostoru, a samim tim i skriva svoje dimenzije. Stoga boje kuhinjskih fronti i radnih ploha izjednačite sa bojom zidova. Svijetle nijanse plave, zelene ili ljubičaste, izvrstan su odabir. Preferirate li boje drva – tu su javor, jasen, bukva, izbijeljeni hrast, itd.

Za oblaganje zidova i podova ima dosta varijanti. Prilikom vizualnog povećanja prostora preporučljivo je zidove obložiti nešto sjajnijim materijalima poput keramičkih ili mramornih pločica manjih dimenzija, ili ih premazati bojom sa sjajnijim završnim slojem – nalik na saten. Podove možete također obložiti pločicama, a želite li podove koji ne stvaraju buku prilikom hodanja - koristite linoleumske ili PVC obloge.

Uštedjeti ćete dosta prostora ako uobičajena tj. krilna vrata zamijenite kliznim vratima.

Kuhinju opremite namještajem ravnih linija, a na prozore stavite venecijanere tj. žaluzine, ili zavjese koje lako možete skinuti, što će vam olakšati čišćenje i pranje. Budući da se kuhinje sastavljaju od pojedinačnih elemenata, izaberite one elemente koji se po dimenzijama i funkcionalnosti mogu najbolje uklopiti u vaš prostor. Prosječna dubina donjih el. – 60 cm, gornjih el. – 45 cm, širina donjih i gornjih el. – od 15 do 90 cm, prosječna visina donjih el. – od 85 do 90 cm, gornjih el. – od 30 do 120 cm.

Postavite visoke gornje elemente (po mogućnosti do stropa) kako bi prostor maksimalno iskoristili za skladištenje. Na najvišoj razini možete pospremiti ono posuđe ili neke druge stvari koje rijetko koristite. Također, na tržištu se nudi i veliki izbor popratnih sadržaja koje možete smjestiti na zid između donjih i gornjih elemenata (kukice i držači za šalice, pribor za kuhanje, police za začine, itd.). Ugradbenu pećnicu ili/i mikrovalnu ugradite u kolonu (element visok i do dva metra) na visini laktova, kako bi lakše stavljali i vadili posude iz pećnice, ali i spriječili djecu da otvore pećnicu.

Budući da svako područje u sjeni vizualno nestaje i na taj način smanjuje prostor, izvore svjetlosti postavite tako da su sva mjesta osvijetljena. Radna ploha bi trebala biti dobro osvijetljena radi lakše pripreme hrane, a to se može postići postavljanjem nekoliko lampica ispod gornjih elemenata.

Bez obzira imate li malu ili veliku kuhinju, uredite li je funkcionalno i estetski prihvatljivo povećati ćete kvalitetu življenja sebi i svojim bližnjima.