Boje u uređenju vlastitog prostora?


Spretnim korištenjem boja moguće je optički promijeniti prostor i njegove dimenzije. Zidove i pod dobro je obojiti u različite boje kako bi se na taj način olakšala prepoznatljivost i snalaženje. Svijetlije boje na stropu od onih na zidovima i podu "povećavaju" prostoriju. Svijetlije i prozračnije boje čine prostor većim. Zagasite i toplije boje smanjuju prostor. Hladne boje (plava, zelena i ljubičasta) ističu zidove.

Tople boje (crvana, narančasta i žuta) stvaraju osjećaj blizine, one smanjuju ili skraćuju prostor. Hladne boje stvaraju osjećaj daljine, distance i transparentnosti, one povećavaju ili proširuju prostor.

Boje moraju biti u skladu s taktilnim osjetima i površinama na kojima se koriste. Tako na primjer oker bismo koristili na odgovarajućoj podlozi pjeskovite strukture, a ne na ravnim i sjajnim površinama. Uređenje unutarnjeg prostora i upotreba boja mora biti u skladu s potrebama pojedinog korisnika. Kod osoba koje većinu vremena moraju provesti u ležećem položaju posebnu je pozornost potrebno obratiti na boje na stropu i zidu koji se nalazi nasuprot krevetu. Ne postižemo istinski ugođaj ukoliko strop jednostavno obojimo u bijelo.

U principu ne bismo trebali pretjerivati sa šarenilom boja u nekom prostoru, no s druge strane krutim, nespretnim ili premalim izborom boja neki prostor učinit ćemo monotonim i dosadnim pa bi trebalo i to izbjegavati.

Dvije boje u istom prostoru ne bi trebalo koristiti da posjeduju jednak intenzitet, inače bi njihov učinak na vizualne osjete ostao u drugom planu.

Tamne i intenzivne boje ne bi trebalo koristiti preko apsolutno svih površina u jednom prostoru, ove boje bolje je koristiti na manjim površinama ili kao obrasce. S druge strane svjetlije je i mekanije boje bolje akcentuirati pomoću intenzivnijih tonova koje se javljaju na opremi ili ugradbenim elementima u prostoriji.