Postoje preporuke za održavanje temperatura u pojedinim prostorijama


Tokom predstojećih mjeseci u domu treba održavati ugodnu temperaturu. Potrebno je dobro se pripremiti za niske temperature jer troškovi grijanja su izuzetno veliki dio režija za veći dio domaćinstava.

Znati kako rasporediti troškove grijanja da ne biste opteretili kućni budžet, a zadržali optimalnu temperaturu zadatak je koji ove jeseni i zime možete uspješno riješiti uz nekoliko savjeta.

Održavanje temperature

Najbolje bi bilo krenuti od rušenja tradicionalnog uvjerenja - što viša temperatura, to sigurnija zima. Ovakvo mišljenje dovodi do rasipanja energije i novca. Ugodna temperatura je stvar navike, ali postoje preporuke za održavanje temperature u pojedinim prostorijama kojih bi se trebalo pridržavati.

Kako bi se postiglo ekonomično grijanje, u prostoriji je potrebno onoliko toplote koliko je dovoljno za održavanje ugodne sobne temperature. Dnevni boravak je najveća prostorija u kojoj se i najviše boravi, pa bi se zato trebalo pridržavati preporučene temperature od 20 do 21 stepen Celzijevih.

Spavaća soba može imati nešto nižu temperaturu od 18 stepeni. Hodnici su mjesta gdje provodimo najmanje vremena, pa mogu imati i do pet stepeni nižu temperaturu.

Ipak, kupatilo je prostorija koja bi morala biti najtoplija, s temperaturom od 24 stepena.

Ako temperaturu koju održavate u prostoru smanjite za jedan stepen, godišnje možete uštedjeti od tri do pet posto energije za grijanje.

Prednosti termostata

Jedna od najčešćih grešaka u toku sezone grijanja je održavanje previsokih temperatura u prostorijama te njeno smanjenje otvaranjem prozora. Ako je duže otvoren prozor, ugasite sistem za grijanje jer ćete tako smanjiti gubitak toplotne energije.

Kontrolu temperature u prostoru treba osigurati ugradnjom regulacionih uređaja za grijanje, kao što su termostatski ventili na radijatorima i sobni termostati.

Trebalo bi izbjegavati stavljanje pločica u veće prostorije jer ih je zimi teže zagrijati. Parket je dosta topliji u odnosu na pločice, a odgovarajući tepih može znatno doprinijeti toploti poda.

Savjeti kojih se treba pridržavati


• Proučite mjesta gdje hladan zrak ulazi u stan. Provjerite prozore, vrata i sva mjesta gdje se osjeća strujanje zraka. Postoje priručna sredstva za oblaganje prozora i vrata, ali ako su stari, razmislite o investiciji u nova vrata i prozore. 

• Ukoliko imate veliku kuću u kojoj ne koristite sve prostorije, nemojte grijati one dijelove u kojima ne boravite stalno.

• Radijatori moraju imati mogućnost slobodne predaje energije u prostoru. Zbog toga ne bi smjeli biti zaklonjeni namještajem.

• Ne smijete dozvoliti da se u radijatorima sakuplja zrak, pa ih pravovremeno treba ozračiti kako bi se mogla postići kvalitetna cirkulacija i zagrijavanje prostorije.

• Redovno servisirajte uređaje za grijanje, pogotovo ako imate plinsku instalaciju.