Visoki bambusi, crveni japanski javor i atlantski cedar pendula najpoželjnije su biljke za uređenje luksuznih vrtova te ujedno top biljke na listi hvatskih biznismena, jetsettera i imućnih ljudi kojima nije problem izdvojiti ponekad i do 400.000 kuna za uređenje vrta. Među elitom i ljudima dubljeg džepa stvar statusa je imati uređen vrt i svog vrtlara, a takvi vrtovi u Hrvatskoj, kaže Alan Žagarović, agronom i vlasnik tvrtke Vrtdizajn, po svemu se mogu mjeriti s luksuznim vrtovima kakve je viđao u okućnicama elitnih četvrti Los Angelesa.

- Dvije sam godine živio u Švicarskoj i vrlo često u Americi posjećivao svog rođaka Branka Lustiga. Šetao sam elitnim četvrtima poput Beverly Hillsa i Bel Aira i proučavao okućnice tih fascinantnih zdanja. Svako jutro u ulicu dolaze kamioni različitih tvrtki za hortikulturu koji uređuju vrtove tih kuća, a u šetnji po samo jednoj ulici u jutarnjim satima ima ih po dvadesetak.

Tijekom jedne takve šetnje odlučio sam da se želim vratiti u Hrvatsku i otvoriti svoju tvrtku za uređenje vrtova koja će se baviti od projektiranja i sadnje bilja, do navodnjavanja i održavanja vrtova - ispričao je mladi inženjer agronomije koji pet godina vodi uspješnu tvrtku koja se bavi hortikulturom, landscape arhitekturom i održavanjem vrtova brojnih ambasada, veleposlanstava, ali i obiteljskih kuća brojnih naših uglednika i biznismena.

Nitko s estrade

O njihovim imenima ne želi javno govoriti jer je to stvar diskrecije, no kaže da skupe i zanosne vrtove ne naručuju estradnjaci i jako eksponirane osobe iz javnog života, nego su pravi klijenti predsjednici raznih uprava te visokopozicionirani menadžeri i biznismeni, ali i vlasnici autokuća, pa čak i automehaničarskih radionica.

- Kultura uređenja vrtova kod nas zapravo ne postoji i tek je u povojima. U Zagrebu postoji možda pet-šest obitelji koje generacijama imaju predivne vrtove i koje se uistinu bave uređenjem okućnice te koje u svojim vrtovima njeguju biljke koje je prije 60-ak godina posadio njihov djed. Takvi klijenti koji se već neko vrijeme bave uređenjem vrta vrlo su vezani za svoje biljke, a poneki ih doživljavaju i kao svoju djecu i oni ujedno predstavljaju jednu vrstu klijenata.

Cijene održavanja

Drugi pak klijenti su oni koji su lijepe vrtove vidjeli u inozemstvu, posebno kod poslovnih partnera, te su shvatili da i oni žele i mogu si priuštiti nešto slično, a i bolje. Oni u pravilu nemaju vremena za održavanje vrtova niti ih to zapravo zanima, pa stoga njima predlažemo sadnju takozvanog muškog vrta - kaže Alan Žagarović. Muški vrtovi su jednostavniji, manje zahtjevni i lakši za održavanje, a u njima se, kaže Žagarović, sade pretežno zimzelene biljke, tako da vrt izgleda jednako tijekom cijele godine.

- Takve vrtove puno je lakše održavati i njima je dovoljno da ih održavate dvaput, triput mjesečno kako bi bio kontinuirano lijep, dok cvjetni vrtovi (‘ženski’), iako su puno atraktivniji, iziskuju puno više pažnje, njege i rada, pa ih nipošto ne savjetujemo nekome tko se njima neće konstantno baviti - rekao je Alan Žagarović. Za svaki vrt bolje je kada se o njemu brine profesionalac, a cijene dobrog vrtlara variraju o tome koliko je sam vrt kompliciran za održavanje, pa tako da mjesečno za vrt od oko 150 kvadrata to iznosi od 400 do 1500 kuna.





- Prema mom iskustvu, naši biznismeni vole minimalizam i trendovske biljke, a poneki se i natječu u tome tko će imati veću i ljepšu biljku. Jako dobro znaju koje biljke su jeftine i masovne, a koje su rariteti i njih pokušavaju sakupiti u svom vrtu. No, sve češće oni koji ne žive u privatnim obiteljskim kućama, na balkonima i terasama svojih urbanih vila, a posebice na penthousima rade prave male vrtne rajeve.

No, održavanje biljaka na terasi puno je teže nego u vrtu jer biljke na terasama penthousa doživljavaju ekstremne uvjete. Vrućina, vjetar, skućeni prostori znaju biti zaista surovi, tako da uređenju balkona treba pristupiti vrlo ozbiljno i promišljeno - kaže Alan Žagarović, dodajući kako su najpopularnije biljke za terase na penthousima visoki bambusi od dva i više metara, koji se mogu nabaviti za 1000-2000 kuna, no s obzirom na to da ih za ogradu treba 20-ak, zidovi od bambusa lako mogu premašiti iznos od 20.000 kuna.


Blitz savjeti

1. Prva faza je planiranje, pa onda priprema terena za sadnju. 2.  Najteže je uzgojiti lijepi travnjak, zato se u novije vrijeme postavljaju umjetni travnjaci. 3. i 4. Biljke ne treba saditi pregusto, uvijek treba imati na umu kako će vrt izgledati za tri godine. 4. Biljke u teglama na terasama žive u ekstremnim uvjetima, puno težim nego u vrtu, a najviše im smetaju vjetar i propuh