I u legendarnim Semiramidinim vrtovima drevnog grada Vavilona, takođe su cvetale ruže zahvaljujući napajanju izvorskom pitkom vodom. Prema legendi, ruža je, kao i grčka boginja Afrodita, nastala iz bele morske pene kod grčkog ostrva Kitaru. Afrodita je belu ružu obojila svojom krvlju jer se ubola na ružin trn, pokušavajući da spase na smrt ranjenog miljenika Adonisa.
Izbor sadnice ruže - Često jedina stvar koju znamo prilikom izbora sadnice je boja. Međutim, ukoliko hoćemo da nam ruža bude zdrava i lepa, moramo da obratimo pažnju na još nekoliko stvari, pre svega na lokaciju. Mesto na kojem ćemo posaditi ruže trebalo bi da bude osunčano najmanje pet sati dnevno i ničim zaklonjeno, jer slobodna cirkulacija vazduha smanjuje rizik od pojave oboljenja. Osim toga, zemljište mora da bude dobro drenirano i nađubreno, a voda za zalivanje dostupna. Broj sadnica i vrstu ruža moramo uskladiti sa raspoloživim prostorom, a boju ruža sa bojom okolnih biljaka.
Postoje vrste ruža koje cvetaju samo dve-tri nedelje godišnje, ali ima i onih koje cvetaju tokom cele sezone. Moramo da odredimo i namenu naše ruže, zato što postoje žbunaste ruže pogodne za živu ogradu, penjačice, minijaturne ruže... Nažalost, sve ove osobine nećemo naći u istoj biljci i zato su neophodni kompromisi.
Ruže
se uglavnom prodaju kao sadnice golog korena, ili kao kontejnerske sadnice.
Sadnice golog korena su biljke u stanju mirovanja, oko korena nemaju supstrat, nego su obmotane plastičnom folijom. Stabljike su im prekrivene voskom, koji ne treba skidati jer se on razgrađuje kada ruža počne da raste. Svaka sadnica mora imati dobro i skladno razvijen korenov sistem i dve do tri snažne i neoštećene stabljike. Treba izbegavati biljke koje su već poterale mlade i blede izdanke. Sadnice golog korena sade se odmah po kupovini, a ukoliko morate da odložite sadnju, koren zatrpajte zemljom (tzv. utrapljivanje).
Kontejnerske sadnice se prodaju u saksijama i mogu se saditi u bilo koje doba godine. Najvažnije je da je biljka zdrava i razvijena.
Sadnja - Ruže golog korena sade se u drugoj polovini jeseni. Preporučujemo da jame za sadnju iskopate petnaestak dana ranije. I dubina i širina jame trebalo bi da bude od 40 do 50 cm. Zemlju dobro usitnite i oplemenite dodatkom humusnog đubriva, ili komposta. Neposredno pred sadnju uklonite sve suve i oštećene grane. Ukoliko ste kupili neorezanu sadnicu golog korena, oštrim makazama odsecite grane tanje od olovke, ostavite samo tri-četiri najače grane i skratite ih na 4 do 5 pupoljaka. Tako pripremljene sadnice ostavite nekoliko sati potopljene u kanti, koja je napunjena vodom i zemljom (blatom). Prilikom sadnje korenove žile pravilno rasporedite i nakon toga jamu lagano zatrpavajte rastresitom zemljom, blago pritiskajući rukama i vodeći računa da sadnica ostane u uspravnom položaju, a da mesto kalemljenja bude 3 do 5 cm ispod površine zemlje. Kada ste jamu ispunili zemljom na 2/3, zalijte je lagano vodom, pridržavajući sadnicu da ne ode preduboko u jamu. Na kraju ružu blago zagrnite ostatkom zemlje. Oko ruže napravite mali venčić od zemlje i ponovo zalijte. Svakoj sadnici potrebno je oko 5 litara vode.
Isti postupak sadnje važi i za ružu penjačicu uz ogradu. Ukoliko penjačicu sadite uz zid, koren okrenite suprotno od zida, tako što ćete ružu malo iskositi (pod uglom od 45 stepeni usmerimo je ka osloncu). Mesto kalemljenja mora da bude udaljeno 30 cm od zida.
Zimska zaštita - Sneg, jak vetar i niske temperature mogu ozbiljno oštetiti ruže sa velikom krošnjom, žbunaste ruže, penjačice... Da biste to sprečili, ruže pred zimu treba lagano skratiti i povezati. A ruže kao što su hibridne čajevke i floribunde jako su osetljive na niske temperaturama, pa im korenov vrat treba prekriti zemljom koja se nasipa oko biljke. Kao zaštitu možete da koristite borove iglice i suvo lišće.