Zasadite lukovice

Posvetite se lukovicama, ali ne žurite jer ne morate da ih zasadite sve u isto vreme. Možete da ih sadite na po nedelju dana kako bi vam na proleće svake sedmice cvetala nova vrsta. Lukovice dobro podnose niske temperature i lako se uzgajaju. Vi samo treba da se odlučite između zumbula, lala, ljiljana ili anemone, a možete i da zasadite sve ove biljke.


 

Grupišite cveće po bojama

Prvo unesite cveće koje je osetljivo na hladnoću, a vrste koje bolje podnose niže temperature ostavite još neko vreme na balkonu. Za njih izaberite mesto gde će biti zaklonjene od vetra, ali ipak biti izložene suncu tokom većeg dela dana. Saksije u kući rasporedite tako da se listovi i cvetovi ne dodiruju. Možete da ih grupišete po bojama koje se slažu ili prave lep kontrast.


 

Što manje vode

Cveće se mnogo bolje bori sa sušom nego s viškom vode i zato zaboravite na svakodnevno zalivanje. Dva puta nedeljno biće sasvim dovoljno, ali pazite da voda bude sobne temperature, a ne hladna, tek nasuta iz česme. Zato uvek treba da imate nekoliko flaša sa ustajalom vodom koja će služiti samo za zalivanje cveća.


 

Sklonite zavese

Biljke traže mnogo svetlosti i zato ih rasporedite na pod, komode, stočiće ili police ispod prozora. Obavezno sklonite ili razmaknite zavese kako bi u prostoriji bilo što više sunca. Cveće bi u sezoni grejanja trebalo držati što dalje od radijatora, TA peći i drugih izvora toplote, jer mu vruć i suv vazduh neće prijati. Redovno ga orošavajte jer ćete mu tako obezbediti neophodnu vlagu.


 

Stop đubrenju

Biljke sada ulaze u period mirovanja, pa i prihranu treba da prilagodite toj činjenici. To znači da većinu treba još jednom da nađubrite i napravite pauzu do februara, dok biljke koje tek treba da procvetaju možete i dalje da prihranjujete. Ako možete da birate, koristite veštačko đubrivo a ne hranljive štapiće.