Nedavno održan Sajam nameštaja i pratećeg programa za opremanje stana, pod kupolama Beogradskog sajma pokazao da za svaku robu postoji kupac. Opšti utisak je da u dizajnu nameštaja i dalje preovladavaju jednostavne linije, sada oplemenjene toplim bojama.

Garniture za dnevnu sobu su niske bez mnogo štepova i jastuka, često ugaone. Osnovna boja troseda je tamna: braon, siva, teget ili bordo sa nekoliko jastuka u kontrastnim bojama – tirkiz, beloj, zelenoj, narandžastoj ili žutoj. Uz takvu garnituru, kombinuju se niski stočići koji podsećaju na japanske, kao i tabureti, često od kože, koji su ravni i čvrsti, tako da i oni mogu poslužiti kao klupski stolovi. Najjeftinije garniture su 32.000 dinara, ali ima i onih koje koštaju i 7.000 evra. Fotelje su od 4.000 do 40.000 dinara, a stočići od 5.000 do 30.000 dinara.

Među trpezarijskim garniturama dominiraju stolovi sa staklenom pločom koji koštaju od 4.000 dinara pa naviše. Stolica ima u brojnim varijacijama, a najjeftinije su 2.000 dinara.

Ostaće zabeleženo da su opet najskuplji komadi nameštaja prvi „planuli”. Tako je barokna komoda sa plazma televizorom „otišla” za čak 10.200 evra, džakuzi kada 9.300 evra, klupski stočić 1.000 evra, francuski ležaj sa „svarovski kristalima” od 2.000 evra ili fotelja od 2.500 evra...

Za svakog po nešto: kožne garniture prodavane su po ceni od 60.000 do 230.000 dinara, od bambusa oko 200.000, a toliko košta bračni krevet od drveta, ugaone garniture od 40.000 do 160.000 dinara, dok su dušeci za dve osobe od 20.000 do 120.000 dinara. Trpezarijski stolovi mogli su se kupiti po ceni od 4.000 do 150.000 dinara, stolice od 2.000 do 15.000 dinara, dok je takozvani „lejzibeg” za ugaono sedenje od 2.500 do 4.500 dinara, u zavisnosti od materijala i veličine.

Studenti šumarskog fakulteta, su izložili neverovatno ljupke komade nameštaja od drvenih ostataka kao „otpad” pri proizvodnji nameštaja. Posetioci su ostali opčinjeni kreativnim linijama stolova, stolica, zidnih polica, stojećih čiviluka i drugih komada nameštaja koji se na žalost neće naći u prodaji.

Ono što je sigurno, proizvođači su se potrudili da njihovi štandovi budu vešto osmišljeni. Prefinjenošću, jednostavnošću i elegancijom su se istakli „Lesnina”, Sfera, Vizor, Wabi Sabi i nekoliko naših proizvođača kao Jela, Lagado, Jasen, Stefani Mobili, Acentra koji su se potrudili da se svojom ponudom približe svetskim trendovima, ali i potrebama lokalnog tržišta.

Spavaće sobe su i dalje „hladne”. Dominiraju bračni kreveti sa višim uzglavljem i širim okvirom, uz plakare „od poda do plafona” koji su veoma jednostavni. Sada su moderni ugradni plakari. Najčešće se traži tamni hrast ili venge za frontove, sa aluminijumskim ili čeličnim ramovima, a od ukrasa se uglavnom stavljaju ogledala, staklo ili jedan novi materijal – sibu. To je vrsta eko-kože koja se pravi u raznim bojama i dezenima.

Ugradni plakari, kao i kuhinje su danas superiorna alternativa tradicionalnom komadnom nameštaju, jer pružaju znatno bolju iskorišćenost prostora.

Na sajmu je bila nešto slabija ponuda sanitarija i opreme za kupatilo. Najjednostavnija plastična tuš-kabina je oko 18.000, dok kabina sa telefonom, muzikom i hidromasažom košta 40.000 dinara. Najveću pažnju je privukla prozirna kada od akrila koja košta 8.700 evra.

Dečje sobe su veoma funkcionalne i moderne. Tako se može pronaći krevet u obliku „formule”, dok devojčice mogu da biraju da li će imati roze krevet sa baldahinom ili neki kao iz bajke.

Osim nameštaja, na sajmu su se našli detalji neophodni za lep i udoban život: lampe, ukrasne sveće, posteljina, stoljnaci, vešalice, kukice za čiviluke, ručka za plakare, ramovi za slike, ogledala. U trendu su ponovo veliki kristalni lusteri koji se kombinuju sa nameštajem jednostavnih linija.

Što se uređenja stana tiče, ponovo su u trendu tapete, ali samo kao detalji. Tapete, cvetne, sa geometrijskom ili retro šarom, lepe se samo na jedan zid i to tako da budu u kontrastu sa ostalim elementima.

Efekat „osveženja” se može postići i zavesama ili tepihom u nekoj jakoj boji. Cene zavesa i tepiha takođe variraju i zavise od materijala

i načina obrade. Sintetičke zavise se mogu kupiti za samo 300 dinara po metru, dok svilene mogu da koštaju i 70 evra metar. Novitet su trakaste zavese, različitih cena, a koštaju oko 1.000 dinara po metru.

Isto važi za staze, tepihe i krpare. Vuneni i krzneni su skupi, ali nisu u trendu.

Venge materijal je i dalje dominantan, ali i tamni hrast, beli univer ili „puno” drvo, visokog sjaja.

Ovogodišnji sajam je pokazao da imamo dovoljno ideja i da se rešenja mogu pronaći. Potrebno je samo malo mašte.