Kakva je orijentacija prostora?
Svjetlo bez obzira na to da li je prirodno ili umjetno znatno utječe na izgled boja. Ako prostor 'gleda na sjever', poželjno ga je dekorirati toplim bojama kako bi se ublažila hladnoća sjeverne svjetlosti. Isto tako, ukoliko je prostorija okrenuta prema jugu, interijer će poprimiti topao odsjaj te ga možemo 'ohladiti' nanošenjem - plave, zelene, ljubičaste, ... - boja 'niže temperature'. Istočna ili zapadna stlost svemu daje blagi crvenkasti ton.

Treba li veličinu prostora vizualno korigirati?
Svijetle i hladne boje stvaraju iluziju da su zidovi i objekti u prostoru udaljeniji nego što u stvarnosti jesu, stoga se koriste za vizualno povećanje prostora. S druge strane, tamne i tople boje interijeru daju ugođaj dobrodošlice, ali ga ujedno i 'smanjuju' te ih je preporučljivo koristiti u prostorima većih dimenzija. Želite li 'spustiti' strop, obojite ga za nekoliko nijansi tamnije od zidova, a i pod obložite nešto tamnijim materijalom (keramičke pločice, parketi, itd. tamnijih tonova). Prilikom 'podizanja' stropa učinite upravo suprotno.

Koja je funkcija prostora?
U spavaćoj i dnevnoj sobi najprikladnije je nanošenje neutralnih (bijela, srebrno-siva, boja pijeska, ...) ili /i pastelnih nijansi narančaste, plave, zelene, ljubičaste budući da one podržavaju odmor i relaksaciju dok su primarne boje (intenzivna plava, crvena, žuta) uz dodatak zelene idealne za dječju sobu jer potiču aktivan razvoj.
Svijetle nijanse plave ili zelene uz mnoštvo morskih motiva osvježit će kupaonicu i podariti joj čaroliju Mediterana dok će upotreba crvenih ili ljubičastih detalja u kuhinji potaknuti vašu kreativnost pri pripremi kulinarskih delicija. Prilikom dizajniranja poslovnih prostora shemu boja i stil uređenja trebalo bi uskladiti sa djelatnošću tvrtke - primjerice, kreativni segment poslovanja poželjno je predstaviti maštovitom paletom nijansi.

Koliko vremena ćete provoditi u određenom prostoru?
Ako u prostoru boravite dulje vrijeme, nije preporučljivo urediti ga energičnim bojama poput crvene ili žute kao ni komplementarnim shemama boja (crveno-zelena, plavo-narančasta, žuto-ljubičasta). U tom slučaju, jarke boje koristite samo u detaljima. Nježnije nijanse te monokromatska i harmonična kombinacija boja prikladnije su za dizajn interijera u kojima se boravi kroz duži vremenski period.

Po uzoru na koji stil želite dizajnirati prostor?
Tehnološki stil zahtijeva samo neutralne boje poput bijele, sive i crne dok oblikovanje interijera u jednom od klasičnih stilova znači nanošenje većinom tamnijih i toplih boja.U globalnom stilu prevladavaju zemljane boje - od narančaste do tamno smeđe - uz dodatak intenzivnih nijansi zelene, plave i žute. Mediteranski ugođaj preferira bijelu, plavu, zelenu i smeđe-crvenu, a mističnost Orijenta postiže se pomoću šafran žute, žad zelene, boje cimeta i paprike te žarko crvene, zlatne i narančaste.

Hoće li se prostor koristiti više po danu ili po noći?
Svjetlost ima veliki utjecaj na boje. Za uređenje prostora koji će se koristiti pretežno po noći treba izabrati boje koje će izgledati dobro na umjetnoj svjetlosti. Primjerice, ako u prostoru imate jaku rasvjetu, nije preporučljivo koristiti bijelu boju i 'glossy' premaze za zidove kao ni namještaj od sjajnih materijala, jer reflektiraju svjetlost koja stoga djeluje još jača i nerijetko bliješti.
Svaki izvor svjetla mijenja naše viđenje boja unutar prostorije - svjetlo obične žarulje svemu daje topao žućkasti preljev dok je svjetlo reflektorskih, halogenskih i fluorescentnih ekoloških žarulja hladno i bijelo pa i tople boje poput narančaste i crvene obavija hladnim sjajem.

Koje boje već postojećeg namještaja ćete uklopiti u novu shemu?
Nalazi li se u spavaćoj sobi krevet u boji bukve ili orijentalni tepih neka vam posluže kao početna točka za odabir nove sheme boja. Ako se u interijeru već nalazi nekoliko komada namještaja, a svaki je u drugoj boji - povežite ih tepihom ili zavjesama koji sadrže sve te boje.