הכל אישי: הקבלן נותן מעטפת, אתם מסדרים עיצוב פנים

אורי חודי כלכליסט
צילום: shuterstock

צילום: shuterstock


מה שהיה פעם פינוק לעשירים בלבד הפך לאחרונה לטרנד: היזמים מוכרים מעטפת של דירה בלבד, ומאפשרים לרוכשי הדירות להתפרע בעיצוב הדירה עוד לפני שהם מניחים בה רגל. "כלכליסט" מגיש את רשימת העצות לתכנון דירת החלומותקניית דירה היתה פעם עסק פשוט: כל מה שנזקקת לו היה כסף והחלטה ברורה בנוגע למספר החדרים והמיקום הרצויים. אולם התחרות העזה בין הקבלנים הפכה את העניין למסובך יותר. עם השנים הבינו הקבלנים שכדי להרוויח יותר על כל דירה במלאי, עליהם לתת ללקוח יותר ממה שקיבל השכן שקנה דירה בבניין הסמוך, והחלו לחלק מזגנים, מפרטים מיוחדים לדירה, מחסנים ולובי מפואר. עם זאת, הצ'ופרים הללו נהפכו לנפוצים כל כך, שכיום הם נמצאים בתוכניות של מרבית הבניינים שעושים את דרכם מלוח השרטוט לאתר הבנייה.

הכל אישי: הקבלן נותן מעטפת, אתם מסדרים עיצוב פנים - נדל"ן - עיצוב פנים
היזמים מוכרים מעטפת של דירה בלבד, ומאפשרים לרוכשי הדירות להתפרע בעיצוב הדירה עוד לפני שהם מניחים בה רגל צילום: shuterstock

גם נישת מגורי היוקרה שהתפשטה בשנים האחרונות הביאה איתה פינוקים חדשים שהציעו יזמי הפרויקטים לרוכשים. הדיירים העתידיים קיבלו יד חופשית בעיצוב הדירה הנרכשת, ויכלו לקבוע מה ימלא את החלל הריק שרכשו במיטב כספם. כמו כל שירות יוקרתי שרק מעטים יכולים לקבל, גם הטבה זו אומצה על ידי חברות הבנייה העממיות יותר, שגילו כי שינויים בדירה טרם בנייתה יכולים לשמש כלי שיווקי מהמעלה הראשונה.

שיווק המעטפת בלבד והשארת עיצוב הפנים בידי הדיירים העתידיים, מה שהתחיל כפתרון לגחמותיהם של העשירים והמפורסמים, נהפך היום לפתרון קל וזול יחסית של משפרי דיור שרוצים לשנות את החלוקה בדירה, או לזוגות צעירים שיכולים להרשות לעצמם לבנות את הבית שתמיד רצו.

לא רק מקום לישון בו

"לפני 25 שנה תכננתי את גן העיר, וכבר אז נתנו לרוכשים את האפשרות לקבל חלל ולעצב אותו כרצונם", אומר האדריכל גיל שנהב ממשרד כנען שנהב אדריכלים. "המגדלים פועלים בגישה האמריקאית, שבה לא קונים דירה לפי מספר חדרים אלא לפי מ"ר. לאט לאט הגישה הזו חלחלה מטה, כמו שבעבר היה ריפוד מיוחד ותוספות מיוחדות במכוניות יוקרה בלבד, וכיום הדברים נהפכו לסטנדרט במכוניות מסוימות".

לדברי שנהב, רוכשי דירות מעוניינים לקבל את הדירה שתהיה קרובה ביותר לצורכיהם, לטעמם וגם לחלומם. "הדירה היא כבר מזמן לא מקום שאנשים באים רק לישון, להתקלח ולאכול בו. היא עלתה בפירמידה למקום גבוה יותר ועונה על צרכים נוספים", הוא אומר.

שנהב מספר כי בחמש השנים האחרונות עלתה הגמישות מדרגה והלקוח מקבל עוד ועוד אפשרויות: "פעם היינו מתכננים פרויקט עם דירות 3, 4 ו־5 חדרים בלבד, והיום אפשר למצוא סוגים שונים מאוד של דירות ברבים מהפרויקטים. בפרויקט שתכננו לגינדי השקעות ברמת אביב יש 20 טיפוסי דירות שונים — דירות פרסונליות שמתאימות ללקוח. אנחנו מתכננים די סוגים כדי לקלוע לטעם של כמה שיותר מקהלי היעד של הפרויקט".


לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה