Zvučnici treba da se razrade
Novi zvučnici – kao i pojačala – nakon kupovine uvek moraju tokom nekoliko dana da se razrade. Vreme koje je za to potrebno zavisi od proizvođača i modela. O ovome se raspitajte u ovlašćenoj prodavnici. Proces je važan, jer tek nakon njega kvalitet zvuka može ispravno da se proceni.

Položaj stereo zvučnika
Dobro je ako se oba zvučnika nalaze na istom odstojanju od zidova i od različitih komada nameštaja. Pored toga, zvučnici bi trebalo da stoje od prilike negde u visini uva. Smeštanje zvučnika u regal, odmah ispod plafona, akustičkom smislu je, na primer, nepovoljno. Zvuk će se donekle popraviti ako se zvučnicima obezbedi čvrsta podloga. Ako želite nešto malo i kompaktno, optimalno rešenje predstavlja stabilno postolje za zvučnike - eventualno još i napunjeno peskom.
Zvučnici ne treba da budu proizvoljno raspoređeni po sobi, već bi, s obzirom na udaljenost sa koje želimo da slušamo, trebalo da formiraju tzv. stereo trougao. Na primer, dva do tri metra rastojanja među zvučnicima zahteva i dva do tri metra rastojanja od pozicije slušaoca. Na taj način je audio uređaj u stanju da stvori pravi utisak prostora. Da biste ovo procenili, poslužite se muzičkim snimkom kod kog se pozicije instrumenata i boja njihovog zvuka jasno raspoznaju. Klasika je, recimo, veoma prikladna za to.

Podešavanje sistema kućnog bioskopa
Uređaji sa pet zvučnika i sabvuferom, tzv. 5,1-sistemi, obezbeđuju vam kod kuće punoću zvuka karakterističnu za bioskop. Za to je, doduše, neophodno da budu raspoređeni po strogim pravilima: u prednjem planu stoje dva frontalna zvučnika, a u sredini jedan srednji zvučnik (centar), koji obavezno mora da bude blizu televizora. On je u prvom redu odgovoran za reprodukciju glasova i trebalo bi da se prilagodi frontalnim zvučnicima. Da bi se centar dobro podesio u odnosu na položaj slušaoca, poželjni su stabilna podloga i specijalno postolje.
Dva zadnja zvučnika (rear) trebalo bi da budu prilagođena poziciji slušaoca. U zavisnosti od prostornih uslova, često se preporučuje montiranje na zid. Uz pet navedenih zvučnika ide još i samostalni bas kanal (LFE) sa sabvurferom. Njega označava oznaka „1“ kod 5.1 sistema. Zahvaljujući vrlo dubokim tonovima, pozicija sabvurfera nije presudna. U principu ga, iz razloga koji se tiču akustike prostora, ipak ne treba smestiti baš u sredinu neke prostorije. Sabvurfer bi uvek trebalo da stoji malo po strani u odnosu na središnju osu.

Odbijanje zvuka
Zvučnici svih vrsta ne bi trebalo da stoje uz sam zid, a ni da budu previše udaljeni od njega, jer se nalaze u interakciji sa svojom okolinom, a zid koriste za odbijanje zvuka. Tako će, recimo, bas biti preterano jak ako se zvučnik nalazi kraj samog zida. Preko odstojanja od zida može se mnogo uticati na zvuk. Da bi se dobio zvuk koji odaje utisak prostora naročito su bitni bočni zidovi. Nasuprot tome, odbijanje od poda i od plafona čini zvuk prilično difuznim. Kod kamenih podova, na primer, pomaže ako se između zvučnika i mesta na kom se sedi nalazi debeo tepih.
Zvuk ne odbijaju samo zidovi, već i nameštaj i predmeti za domaćinstvo, koji odbijaju zvučne talase i stoga moraju pažljivo da budu razmešteni po prostoriji. Prilikom nabavke visokotehnoloških sistema preporučuje se da se u radnju ponese i osnovni nacrt prostorije, kako bi prodavac mogao da vas posavetuje o optimalnom razmeštaju.

Kablovi
Od presudnog značaja je i kvalitet kablova, koji prenose zvučni signal između zvučnika i pojačala. „Samo sa visokokvalitetnim kablovima je zagarantovano da sve tonske informacije budu prenesene optimalno i bez gubljenja i da se ništa od važnih detalja u signalima ne izgubi. Pri tom treba paziti i na kvalitet priključaka. Kada je reč o kablovima, možete polako da se sve bolje opremate. Na kraju krajeva, vsokokvalitetni muzički uređaji imaju dug životni vek. Ovlašćena prodavnica haj-faj uređaja može da vam da individualne preporuke.