Peperomija



Radioanestezisti veruju da bi uređaji koji proizvode elektromagnetno ili toplotno zračenje, od uzglavlja trebalo da budu udaljeni najmanje 60 cm (najbolje je da se postave sa istočne strane).
I prisustvo određenih biljaka može biti od velike pomoći. Mnogi u stanovima gaje difenbahiju, filadendron, spatifilum i peperomiju, a da ne znaju za njihova “magična svojstva”. Naime, naučno je dokazano da ove biljke “upijaju” elektromagnetno zračenje. Statički naboj, koji se pri izlasku iz uređaja pretvara u jonizujuće zračenje, ove biljke "upijaju" i pretvaraju u hemijsku energiju koja se dalje koristi za odvijanje metaboličkih procesa i rast biljke. Odnosno, ove biljke se hrane štetnom energijom koju emituju različiti kućni aparati. Što je jače zračenje ekrana i drugih elektronskih uređaja, to je više hrane za ove biljke, što utiče na njihov brži rast i bujnost.
Spatifilum - nije samo odličan “čistač” elektromagnetnog zračenja nego i najlepši predstavnik porodice kozlaca, čije trajne bele cvetove možete rezati i držati u vazi. Može dostići visinu od 30 cm do jednog metra. Krase ga
lepi sjajni zeleni listovi i nežni beli cvetovi. Cveta tokom proleća i leta. Cvetovi imaju prijatan miris koji se intezivnije oseća prilikom orošavanja biljke. Odgovara mu toplo, ili umereno toplo mesto, a u zimskom periodu temperatura od 16 do 18 stepeni. Držite ga na svetlom mestu tokom zime, a leti u polusenci. Spatifilum zalivajte odstojalom vodom, leti tri puta nedeljno, zimi jedanput. Tokom cele godine orošavajte ga prokuvanom i ohlađenom vodom. Prihranjivanje obavite u proleća i leto.
Peperomija - je biljka neobičnih cvetića koji se uzdižu na tankim drškama iznad lišća u obliku malih metlica. To je tipična biljka tropskih krajeva, pa se zato mora držati u toploj sobi (minimum 16 stepeni), gde ima dovoljno svetlosti (ali da bude zaštićena od direktnog sunca). Da biste peperomiji obezbedili vlažan vazduh u toploj sobi, češće je orošavajte, ili saksiju sa biljkom postavite na vlažne kamenčiće. Presađuje se prema potrebi u proleće. Ova biljka najbolje uspeva u malim saksijama, u laganoj rastresitoj mešavini zemlje i peska. Na dno saksije, kao drenaža, stavlja se šljunak.
Difenbahija - je biljka dekorativnih listova sa belim prugama, ili tačkicma. Odgovaraju joj topla i vlažna klima, kao i indirektna svetlost - položaj kraj istočnih ili severnih prozora. Zemljište treba da bude rastresito i humusno. Difenbahiji je potrebno vlažno zemljište sa dosta vode, ali ne i blatnjavo. Leti je zalivajte dva-tri puta nedeljno, a zimi samo kada primetite da je zemlja suva i da se mrvi među prstima. Difenbahija ne podnosi niske temperature, ili strujanje hladnog vazduha. Prskanje mlakom vodom bez krečnjaka veoma je važno, ali treba paziti da ne povredite listove. Biljka poseduje otrovni sok i zato se ne preporučuje da deca dolaze u dodir s njom. Posle skidanja uvelih listova, ili brisanja prašine sa velikih listova, ruke treba dobro oprati.
Filodendron - je penjačica, viseća zelenolisna biljka, različitih oblika listova, koja dobro podnosi nedostatak svetla. Odgovara joj polusenka, ili senka. Minimalna temperatura koju podnosi je 15 stepeni. U toku proleća i leta zalivajte je dva puta nedeljno, a zimi jedanput u deset do dvanaest dana. Koristite odstajalu vodu sobne temperature. Orošavajte ih redovno tokom leta, a zimi dva puta nedeljno. Prihranjujte ih od marta do septembra đubrivom za zelene biljke. Presađivanje je obavezno, svake dve-tri godine, dok biljka ne poraste. Kod starijih biljka dovoljno je promeniti površinski sloj zemlje.