Za početak, razmislite što sve želite u ormaru, a što će vam ujutro olakšati potragu i izmamiti osmijeh na lice. Gornji dio ormara neka zapremaju police i prostor za vješalice na koje ćete objestiti odijela, košulje i haljine. Ne znate gdje biste sa sitnijom odjećom, poput donjeg rublja i čarapa? Dublje ladice (s pregradama!) su ovdje dobro rješenje, dok će one pliće poslužiti za remenje, marame, pa čak i nakit. Kako biste u potpunosti iskoristili prostor, pažnju obratite i na kutni dio ormara, u koji možete pomoću polica izrađenih po mjeri spremiti
cipele ili postaviti dodatnu šipku za vješalice.

Prilikom odabira ormara valja voditi računa o estetici, ali i o funkcionalnosti, bez obzira jeste li se odlučili na ugradbenu ili samostojeću varijantu. Postoji još nekoliko elemenata o kojima će ovisiti izgled i dimenzije garderobe, poput veličine prostora koji vam je na raspolaganju te stila, materijala i boja koji prevladavaju u interijeru.

Ugradbeni ormar

Ostvarite ono što ste oduvijek željeli: atraktivnost, ljepota i funkcionalnost prostora ne moraju više biti tek neispunjena želja; od zida do zida, od poda do stropa, uz lagani dodir po kliznim vratima. Idealno rješenje za potpunu iskoristivost prostora, bez obzira na njegovu veličinu, su ugradbeni ormari izrađeni po mjeri, koji će prostor u cijelosti iskoristiti i savršeno mu se prilagoditi.

Gdje se postavljaju ugradbeni ormari?

Ovisno o tlocrtu i dimenzijama prostorija te o vašim željama. Zbog svoje prilagodljivosti, ugradbeni se ormari zaista mogu postaviti bilo gdje u hodnik, spavaću sobu, dnevni boravak... Najpraktičnije ga je smjestiti od zida do zida, no pazite da je dužina kraćih zidova barem 60 cm, kolika je minimalna dubina ugradbenog ormara s kliznim vratima. Također, ugradbeni ormar možete smjestiti svugdje gdje imate kakvu zgodnu nišu koja je ostala prazna i neiskorištena! Što se visine tiče, može biti do stropa ili niža, ukoliko na ormaru želite nešto odlagati.

Walk-in garderoba

Ako ste počeli razmišljati o posebnom kutku unutar sobe ili stana samo za garderobu, sigurno su vam pri tome prve asocijacije na njegove prednosti lakša preglednost te urednije posložena odjeća. Zbog veće zapremnine, walk-in garderoba omogućuje smještaj odjeće na dva ili tri zida, ovisno o veličini raspoloživog prostora. Ukoliko imate veći stan ili kuću, u kojima možete odvojiti malo veći prostor za odlaganje odjeće, svakako to učinite. Tek ćete onda postati svjesni stvarne prednosti walk-in garderobe spram klasičnih ormara.

Prednosti walk-in garderobe!

- Jedna od prednosti je svakako njezina veličina, koja vam omogućuje nesmetano kretanje u prostoru. Osim toga, možete ju zaista urediti na mnogo načina, ovisno o vašim željama i u koje namjene ju namjeravate koristiti.
- Ukoliko pravilno rasporedite rasvjetu i ogledala, prilikom oblačenja bez problema ćete se moći pogedati iz svih kutova.
- Želite li rasteretiti ostale prostorije u stanu (i ukoliko je garderoba dovoljno velika), ondje smjestite i police za knjige, te primjerice - kutak za glačanje. Cipele smjestite na koso postavljene metalne police ili u pretince s rupicama za zrak, a kravate i remene na posebne rotirajuće vješalice. Treba li spominjati da u takvu garderobu možete smjestiti i sve jakne i kapute!
- Čak i toaletni stolić može pronaći svoje mjesto u ovakvoj mini-prostoriji! Imate li mogućnost walk-in garderobu smjestiti u blizini kupaonice, osobito će vam biti zanimljiva ideja o svlačenju, oblačenju i uljepšavanju pri ulasku, odnosno izlasku iz kupaonice.

Pod kosim krovom

Sve do prije nekoliko godina izrada ormara za potkrovlja spadala je u kategoriju luksuza, najviše stoga što se zbog specifičnosti prostora ti elementi uglavnom moraju izrađivati po mjeri. No, kako su potkrovlja postala sve atraktivniji životni prostor, ovakvi ormari postali su uobičajeni, a razlog tome je i želja za maksimalnom iskoristivošću prostora pod kosinom. Ormar je jedan od rijetkih komada namještaja koji baš nikada nije dovoljno velik, pogotovo ako je riječ o potkrovnom stanu. Premda je njegovo uobičajeno mjesto u hodnicima i spavaćim sobama, zapravo je svaki slobodan kutak idealan za njegov smještaj. Čak i niski zidovi ispod krovnih prozora mogu biti mjesto za skladištenje - od odjeće i obuće do knjiga i predmeta za kuću.